Karty graficzne

Nvidia bije na alarm – spada sprzedaż kart graficznych. Jest plan ratunkowy

przeczytasz w 2 min.

Ostatni kwartał nie był łatwy dla Nvidii. Producent zanotował znaczny spadek przychodów, co odbiło się na prognozowanych wynikach finansowych. Wszystko przez dużo niższą sprzedaż kart graficznych.

Sierpień to miesiąc, w którym producenci sprzętu elektronicznego podsumowują wyniki finansowe z drugiego kwartału (Q2 FY2022). Nvidia w tym roku zdecydowała się opublikować wstępne statystyki trochę wcześniej niż pierwotnie zapowiadano. Niestety, przedstawione dane nie wyglądają zbyt optymistycznie.

Nvidia prognozuje dużo niższe przychody. Duża w tym wina spadku sprzedaży kart graficznych

Przychody firmy będą o 1,4 mld dolarów niższe niż pierwotnie przewidywano - zamiast zapowiadanych 8,1 mld dolarów będzie to tylko 6,7 mld dolarów. Marża brutto ma spaść z 65 do 44 procent. 

GeForce RTX 3070 Ti

Główną przyczyną jest segment kart graficznych do gier, który zanotował dużo słabsze wyniki niż przewidywano – w ostatnim kwartale było to tylko 2,04 mld dolarów, co oznacza spadek o 44% względem poprzedniego kwartału i 33% względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Spore spadki odnotowano także w segmencie Professional Visualization (-20%) i OEM/Inne (-12%). Statystyki wzrosły natomiast w segmenci Data Center (+1%) i Automotive (+59%).

Wyniki finansowe AMD

Problem dotyczy całej branży kart graficznych. AMD w ostatnim kwartale (zwykłym, nie finansowym) też zanotowało spadek sprzedaży w segmencie kart graficznych. Tyle tylko, że producent uzyskał świetne przychody z segmentu semi-custom (czyli m.in. chipów dla konsol), co przełożyło się na wzrost przychodów w segmencie Gaming aż o 1,7 mld dolarów (+32% rok do roku).

Dlaczego spada sprzedaż kart, skoro ceny są coraz lepsze? Zapewne duży w tym udział ma rynek kryptowalut - kopacze masowo wykupywali sprzęt do koparek. Po załamaniu kursu sytuacja uległa zmianie. 

Niższa sprzedaż kart graficznych? Nvidia wdraża plan ratunkowy

Znaczny spadek sprzedaży zauważył sam producent – w tym celu ma podjąć specjalne działania z partnerami, które dostosują ceny i zapasy kart w kanale sprzedaży.

"Nasze prognozy dotyczące sprzedaży produktów dla graczy uległy znacznemu obniżeniu w miarę mijania kwartału. Ponieważ spodziewamy się, że warunki makroekonomiczne wpływające będą się utrzymywać, podjęliśmy wraz z naszymi partnerami z branży gier działania mające na celu dostosowanie cen i zapasów w kanale."

- Jensen Huang, założyciel i prezes firmy Nvidia

Co to oznacza? Tego jeszcze nie wiadomo, ale producent na pewno będzie chciał poprawić sprzedaż sprzętu. Zapewne chodzi o obecne karty graficzne z serii GeForce RTX 3000, które mogą zalegać na magazynach. Szczególnie, że przed nami premiera nowej serii GeForce RTX 4000.

Źródło: Nvidia, ComputerBase, AMD

Komentarze

90
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marioking
  78
  Latami sie miało graczy w powazaniu, bo kopacze im czyscili stany, to teraz mają swoich "wiernych" klientów :P I dobrze im tak!
  • avatar
   Mar3k
   57
   "Chytry traci dwa razy" Nvidia przez ostatnie dwa lata miała w du*ie graczy na rzecz kopaczy sprzedając karty po cenie nawet 3xMSRP, a teraz jak krypto-waluty przeżywają kryzys to trzeba obniżyć ceny do MSRP i stąd ten ból du*y. Do dobrego łatwo się przyzwyczaić, szczególnie gdy jest się pijawką.
   • avatar
    bbenn
    49
    "Nvidia bije na alarm – spada sprzedaż kart graficznych" - ale tragedia :D
    powiem tak - w końcu jakaś dobra widomość
    • avatar
     perpetoom
     41
     Poza inwestorami to niewiele osób łezkę uroni z tego powodu
     • avatar
      bankaigoku
      31
      Czego się dziwić, jak ludzie klepią biedę. Ponadto widzicie? Już się przyzwyczaili do nienormalnie wysokich cen. Teraz gdy mają one opadać, nie mogą się z tym pogodzić i zrobią wszystko, by to zatrzymać. To tyle jeśli chodzi o ich wcześniejsze zapowiedzi wsparcia klientów.
      • avatar
       aendrju
       24
       Kij im w plecy bo w oko to za wysoko.
       • avatar
        nevermind
        15
        Patrząc na wydajność serii 4000 to coraz ciężej będzie im upchnąć serię 3000. Do tego inflacja na całym świecie więc ludzie zaczynają ograniczać wydatki do niezbędnych. Do tego boom na sprzęt spowodowany nadmuchaną pandemią też minął. Obstawiam kolejne obniżki (patrząc na marżę mają jeszcze z czego schodzić) i dodawanie następnych gier.
        • avatar
         Szafirek
         14
         Podnoście ceny !!! klienci będą walić drzwiami i oknami :D
         • avatar
          BariGT
          13
          Premiera nastepnej serii za kilka mc a w koncu po 3 latach po premierze Ampera karty spadly do ceny sugerowanych producenta i nikt nie chce kupowac? No kto by sie spodziewal. Serio albo ten typ udaje glupka albo zwyczajnie karmia go takimi pierdolami i on potem to opowiada publicznie.
          • avatar
           iKonsument
           10
           zejdą z ceny to i się karty sprzedadzą... no ale jak wrzuca na rynek tak dużo kart z serii 3000 po obniżonych cenach to zapełnia rynek i seria 4000 się nie sprzeda. Bo klient stwierdzi po co mam płacić krocie za nowa serie jak na karcie np 3080 czy 3090 mogę jeszcze pograć przez kilka lat.
           Niestety ale Nvidia sama doprowadziła do obecnej sytuacji bo wystarczyło zwiększyć podaż kart jak był popyt a nie po fakcie. Dla Nvidii korzystne było ograniczenie podaży żeby nakładać większe marże.
           • avatar
            sobik243
            8
            Wystarczy obniżyć ceny... ZNACZNIE!
            • avatar
             FunkyKoval
             8
             Wyceniają karty jakby mieli zeza za wysoko, 2 półki ponad właściwe wskaźniki, karty standardowe, dla zwykłych domowych użytkowników i tych trochę bardziej zawansowanych , do pogrania i innych zadań zamiast 300-500,00 zł kosztują 2 000,00 zł. Jak na rynku był brak kart, nawet tych z górnj pólki, nie zrobili z tym nic, tylko ceny windowali i zacierali ręce, zasiali wiatr zbierają burzę.
             • avatar
              _Ciekawski_
              7
              Mści się podlizywanie kopaczom i pogardzanie graczami. Niech ich zaboli tak mocno, żeby następnym razem 2 razy się zastanowili.
              • avatar
               KMN123
               6
               Tak się kończy "romans" z kopaczami.
               • avatar
                Przem0l
                5
                Aha... czyli maja pelne magazyny kart ale jak sie chcialo kupic to nic nie bylo. Po kilku latach od premiery i w przededniu nowej generacji ceny zaczynaja oscylowac wokol cena bazowa + podatek od nowosci. I jeszcze im malo :).
                • avatar
                 deseczka
                 5
                 Niech sobie porównają z latami przed wielką nagonką na kopanie i nadal będą na plusie. Skończyło się eldorado, oby jak najdłużej!
                 • avatar
                  Andrettoni
                  4
                  Kupię jakiegoś RTX30XX za 1000 zł. Popyt jest, tylko podaż się musi dostosować.
                  • avatar
                   KMN123
                   3
                   Czarne chmury zbierają się nad intelowskimi Alchemistami... Jeżeli cena RTX 3060 Ti spadnie do poziomu poniżej 1.800 PLN, to Intel może nawet za przysłowiową złotówkę nie sprzedać swoich GPU... O współpracy z OEM-ami już nawet nie wspominając.
                   • avatar
                    pawluto
                    3
                    Karty są za tanie...Ja tam nie bedę kupował przy tak niskich cenach...Poczekam...:)))
                    • avatar
                     cyna76
                     2
                     Hipokryzja w czystym wydaniu , modele FE niedostępne w sklepie internetowym , mimo embarga po sztuce na zarejestrowane konto wysyp ty modeli w sklepach w cenach 2xMSRP ... dobre.
                     • avatar
                      renholder1987
                      2
                      Gdyby ceny i dostępność były w normie to nie było by problemu bo towar rozchodził by sie swoim tępem jak zawsze ale kopacze ich nauczyli ze wykupują wszystko. To teraz niech mają pijawki za swoje. Nie jestem jednynym co od paru lat ma 1070ti i nie mam zamiaru zmieniać dopuki coś rozsądnego w normalnych pieniądzach wyjdzie. A po drugie nie ma gier dla których warto by cokolwiek wymieniać :)
                      • avatar
                       kombajn
                       2
                       "Nvidia bije na alarm – spada sprzedaż kart graficznych" no zara będę płakał bo Nvidia zbiednieje. Przez ostatnie lata sprzedawali na pniu wszystko co wyprodukowali, popodnosili sobie ceny, nie musieli się w ogóle starać a teraz jak w końcu te piekielne krypto waluty tąpnęły i bańka pękła to panikują i "wdrażają plan ratunkowy".... tak jakby nie dało się tego przewidzieć kilka miesięcy temu.
                       • avatar
                        Qazzy
                        1
                        Obawiam się, że proces decyzyjny będzie wyglądał tak: spada sprzedaż a w związku z tym zyski? Podnieśmy ceny żeby wyższy zysk na sztuce zniwelował straty.
                        • avatar
                         Legiu
                         1
                         Spieszę z tłumaczeniem korpo-marketingowego bełkotu.
                         "w miarę mijania kwartału" - w miarę spadku zainteresowania kopaczy.
                         "warunki makroekonomiczne wpływające będą się utrzymywać" - jednak kopacze nie będą nas sponsorować wiecznie.
                         "działania mające na celu dostosowanie cen" - O! Tera to mamy wpływ na ceny!
                         • avatar
                          SadSam
                          1
                          Ceny zredukuja o 100 usd za sztuke i sie swinie beda bic w korycie. Niestety kapitalizm dziala bo ludze sa tepi, nic w tym uwlaczajacego, poprosty homo sapiens jest nie bystrym zwierzeciem, to ze 0.01% potrafi zbudowac rakiete to nie znaczy ze my potrafimy nia poleciec... Nic sie nie zmieni, seria 4000 sprzeda sie jak szal... Korpo zawsze na szczycie ;)
                          • avatar
                           lionoo
                           1
                           NVIDIA Z WAS DRWII ! Oni mają dość hajsu żeby przetrzymać poważnych kryzysy kilkanaście jak nie kilkadziesiąt.Sami się przekonacie i zobaczycie jak Nvidia was potraktuje z nowymi kartami 4XXX - wtedy też napiszą że im sprzedaż idzie kiepsko?
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            1
                            zwalają na rynek gier, bo produkowali karty grafiki niby dla graczy. nie liczyli się z kosztami wytworzenia, proponowali grafiki niemal wyłącznie z górnej półki. stworzyło to iluzję że "gracze kupują", a grafiki szły do koparek.

                            jest zapaść. bańka krypto pękła, ale ceny MSRP po przeliczeniu z przed bańki, dla tych samych i podobnych modeli nadal są wyższe. ceny sklepowe nadal wyższe od MSRP. ci co chcieli kupić bardzo drogie grafy, kupili już je. oni z serii RTX30 już niczego nie kupią, czekają na premierę RTX40. Ale to jest skromna część rynku.

                            a szeregowi gracze? tak jak np. ja. chętnie kupię coś nowego, ale przepłacać nie mam zamiaru. mogę kupić grafę za 10tys PLN, pytanie podstawowe, po co?

                            i właśnie o taki rynek właśnie wali łbem nvidia.
                            • avatar
                             szymcio30
                             1
                             Niech taki RTX 3080 kosztuje maks 2500zl a 3080Ti 3500zl i gwarantuje, ze wiele sztuk z magazynu zniknie. Jednak chytra nvidia tak nie zrobi. Oni musza się nachapać
                             • avatar
                              bomber2
                              1
                              Mam nadzieję że się nimi udławią
                              • avatar
                               Jarosław_Wyzwoliciel
                               0
                               Obiecuję wam moi bracia wolacy - jak zagłosujecie na PIS w przyszłorocznych wyborach to każdy GEJmer będzie mógł liczyć na doplatę do nowego RTXa w wysokości 1/35 wysokości inflacji rocznej! Tylko PIS GEJmerska społeczności!
                               • avatar
                                Dexon
                                -1
                                xD
                                https://ibb.co/LnSdcvP
                                • avatar
                                 qrek1
                                 0
                                 Znowu goowniany tytuł. nvidia nie bije na alarm
                                 • avatar
                                  PIRAT_PL
                                  0
                                  Jak prowadzili prognozy zarobkowe wliczając skalperów i krypciarzy to co się dziwić.
                                  Rynek krypto "walnął szczeną z niemal pełnym impetem o sam bruk" i popyt mocno spadł, ceny grafik dalej są ogromne choć nie są to już przebitki 200-300% i więcej.

                                  Nie wlicza się w prognozy dochodowej sytuacji nagłego boom ponieważ jest to chwilowa zmienna którą trzeba w tym przypadku uwzględnić w produkcji aby sprostać popytowi.
                                  To był po prostu czasowy duży zastrzyk gotówki.

                                  Teraz Nvidia wraca do realiów sprzed boom krypto plus bądź co bądź przez covid i przestoje sytuacja ekonomiczna na świecie jest słabsza także wiele klientów nie tylko graczy czy domowych odkłada inwestycję jeśli nie jest ona konieczna.
                                  Ja za moją 2070 RTX dokładnie 3 lata temu (na dniach kończy mi się właśnie gwarancja) dawałem prawie 2100zł
                                  Obecny jej następca 3070 jest o ponad 1000zł droższy pomimo że ceny ostatnio już zauważalnie spadły nawet w Polsce.

                                  Rozumiem że grafika jest bardziej zaawansowana, wydajniejsza i no jakiś wzrost cenowy byłby tu na miejscu ale póki grafiki nie zejdą do jakichś ludzkich cen to nie ma mowy aby sytuacja uległa zmianie niestety bez jakiejś polityki pro-klienckiej zachęcającej faktycznie do zakupu kryzys uderzy Nvidię jeszcze bardziej.

                                  Przy niewyprodukowanych grafikach można prognozować i obniżyć nakłady produkcyjne jednak ze sprzętem już wyprodukowanym jedyna opcja aby nie mrozić kasy po prostu obniżać stopniowo ceny do wyprzedania towaru.
                                  • avatar
                                   saser
                                   0
                                   Pisałem to wiele razy. Konkurencja dla kart graficznych są nowe konsolę. Konsole nowej generacji sprzedają się najszybciej w historii. Mieli graczy w czerech literach to ci poszli do konkurencji. Sam zamiast nowej karty kupiłem konsolę. Niech teraz nVidia wypije piwo które sama na ważyła.
                                   • avatar
                                    ElFi_
                                    0
                                    Plan ratunkowy będzie polegał na zmniejszeniu produkcji kart a nawet chipów.
                                    • avatar
                                     greglion
                                     0
                                     Ja mam laptopa z RTX 3060 i mam to gdzieś, ceny tych kart to jest jakieś nieporozumienie, wszystko chodzi na max na TV 4K, RT nawet nie używam, jest tak szybki że mam aż artefakty, kupować karte nvidia to jest bez sensu, to jest w ogóle nie opłacalne, i tak zaraz wychodzą 4xxx, tylko znowu przesadzą z mocą i cenami
                                     • avatar
                                      xxx.514
                                      0
                                      Niech jeszcze podbiją ceny, na pewno im pomoże.
                                      • avatar
                                       lkozierowski
                                       0
                                       Oby k..wa musieli te zalegające karty na stosie k…wa palić oby nikt ich nie kupił nawet za 30% ceny
                                       • avatar
                                        Freak1980
                                        0
                                        Jak mi przykro. Fuck nvidia