NVIDIA Tegra 3 - mobilne cztery rdzenie

z dnia
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

Do sieci wyciekł slajd z prezentacji, na której porównane zostały kolejne generacje układu NVIDIA Tegra. Najnowsza Tegra 3 prezentuje się rewelacyjnie. Dowiedzieliśmy się również o podrasowanej wersji Tegra 2.

Dwa dni temu wspominaliśmy o Tegrze 3 i planach NVIDIA związanych z projektem Denver. Dowiedzieliśmy się z nich, że na procesory NVIDII będziemy musieli poczekać przynajmniej do 2013 roku. Nie to jednak elektryzuje najbardziej społeczność związaną z rynkiem mobilnym, a najnowsza generacja układu Tegra.

Warto przeczytać:
Tegra 3 gotowa - procesory NVIDIA najwcześniej w 2013 roku

Dotarliśmy do informacji, z których wynika, że już wiosną tego roku możemy spodziewać się odświeżonej wersji Tegra 2 z obsługą wyświetlaczy 3D. Przy okazji NVIDIA nieco podrasowała wydajność swojego mobilnego układu - z 4600 MIPS do 5520 MIPS. Również częstotliwość taktowania układu wzrosła z 1 GHz do 1,2 GHz. Ale to nie powinno nikogo dziwić, w świetle doniesień wskazujących na to, że procesory stosowane w smartfonach daje się podkręcić do tej częstotliwości.

Jednak tym co robi wrażenie jest wstępna specyfikacja układu Tegra 3. Ze slajdu, który prezentujemy poniżej, wynika, że znajdą się w nim cztery rdzenie Cortex-A9 taktowane zegarem 1,5 GHz. Cały układ będzie miał wydajność 13800 MIPS. Wersja Tegra 3 przeznaczona dla tabletów (układ T30) będzie wspierała wyświetlanie w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Aby umożliwić wykorzystanie takiej mocy w tabletach, NVIDIA musiała zapewnić zaawansowane zarządzanie energią - o czym świadczy dopisek ULP (Ultra Low Power) na slajdzie.

Układy Tegra 3 dla smartfonów będą obsługiwały rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Ostatnia istotna wiadomość, jaką można wyczytać ze slajdu, to data wprowadzenia urządzeń z nowymi układami - będzie to prawdopodobnie końcówka 2011 roku. Czy plany NVIDII znajdą odzwierciedlenie w ofercie producentów? O tym przekonamy się w ciągu najbliższego roku.
 

Źródło: brightsideofnews

Polecamy artykuły:    
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

Komentarze

33
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szybkie to to ;p
 • avatar
  no nieźle mam od powiedzmy niedawna4 rdzenie w kompie a tu jóż 4 rdzenie w komórce jak dalej tak pójdzie to będą wymyslać gryo graficznym poziomie doom3 na telefon
 • avatar
  W pececie dopiero od niedawna mozna w koncu te 4 rdzenie jakos sesnownie wykozystac, juz widze jak one beda wykozystywane w smartfonie...
 • avatar
  Jeszcze rok albo 2 i na forum będą pytania typu:
  Jaki procesor do tego telefonu??
  Jaka grafika zamiast tej zintegrowanej do **********

  Ja osobiście czekam na Riva Tuner mobile.....

  Nie sądziłem iż dożyje czasów kiedy Crysis będzie działał na komórkach...
 • avatar
  Eh szkoda że na smartfonach i tabletach nie da się grać komfortowo w gry bo kręcenia nimi na boki czy macanie palcami po ekranie żeby coś włączyć to nie jest komfortowe granie, dlatego pewnie brak gier na tego androida i układy jak tegra będą się marnować bo nic innegro raczej nie skoszysta z tej mocy Tegry 3.
 • avatar
  Mnie tylko ciekawi ile bateria bedzie trzymac w takim telefnie.
 • avatar
  Terga to jest dopiero coś - nie tak jak jakiś badziew made in Apple - iPhone 4 z którego nawet noralnie dzwonić się nie da.