Karty graficzne

Ale bydle! Nvidia szykuje nową wersję karty RTX Titan

przeczytasz w 2 min.

Myśleliście, że Nvidia porzuciła karty graficzne Titan? Nic bardziej mylnego! W sieci pojawiły się wizualizacje nowego modelu Titan RTX - konstrukcja ma szokować nie tylko wydajnością, ale też rozmiarami.

Pierwsza wersja karty RTX Titan zadebiutowała w 2018 roku. Wygląda na to, że producent wraca do pomysłu „tytana” – na kanale Moore’s Law is Dead pojawiły się wizualizacje, które mają przedstawiać nowy model Titan RTX z generacji Ada Lovelace.

Nadchodzi Titan RTX – potężna karta dla profesjonalistów

Według Moore’s Law is Dead, producent zastosuje tutaj ogromne chłodzenie – podobne do tego z kart GeForce RTX 4090 czy GeForce RTX 4080, ale w powiększonej 4-slotowej wersji. Zbliżone chłodzenie pojawiło się we wcześniejszych przeciekach, więc rzeczywiście może być "coś na rzeczy".

Nvidia RTX Titan Ada Lovelace

Nvidia RTX Titan Ada Lovelace

Nvidia RTX Titan Ada Lovelace

Nvidia RTX Titan Ada Lovelace

Zastosowanie tak rozbudowanego coolera z jednej strony szokuje (to pierwsza 4-slotowa referencyjna karta graficzna). Z drugiej nie powinno być niczym nadzwyczajnym, bo podobne rozmiary (lub nawet większe!) mają nowe, autorskie wersje kart RTX 4000.

Dokładna specyfikacja karty jeszcze nie jest znana, ale najpewniej zobaczymy tutaj pełny układ graficzny Ada Lovelace AD102 z 18 176 jednostkami CUDA oraz 48 GB pamięci DDR6X 384-bit. Oznacza to, że karta zaoferuje jeszcze lepsze osiągi względem modelu GeForce RTX 4090 (obecnie najpotężniejszej konstrukcji rankingów wydajności).

Nvidia RTX Titan Ada Lovelace
Zdjęcie mające przedstawiać dwie 16-pinowe wtyczki zasilania w nowej karcie Nvidia RTX Titan

Warto jednak zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Titan RTX korzysta z dwóch wtyczek zasilania 16-pin (12VHPWR), co może oznaczać kosmiczne zapotrzebowanie na energię (co poniekąd tłumaczyłoby zastosowanie ogromnego chłodzenia). Przy tej specyfikacji mówiło się o współczynniku TGP na poziomie 800 W.

Plany wydania karty nie są jasne. Według Moore’s Law is Dead, producent ma działający prototyp karty w swoim laboratorium. Jego ewentualna premiera będzie zależna od ruchów konkurencji i tego czy taki „potwór” w ogóle będzie potrzebny. Chcielibyście jego testy u nas? :)

Źródło: Moore’s Law is Dead, Twitter @ kopite7kimi

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  5
  Zaraz, zaraz - przecież seria 90 zastąpiła Titany, co uzasadniało jej cenę… to teraz 4090 będzie tańsze czy raczej dostaniemy zupełnie nowy próg cenowy?
  • avatar
   youkai20
   4
   Ale absurd.
   • avatar
    levusek1992
    3
    Skoro taki duży radiator to pewnie chłodzenie pasywne prawda? PRAWDA?

    śmiech na sali xd
    • avatar
     danieloslaw1
     2
     powinni aio robic w referentach i po sprawie. Kogoś kogo stac wydac pewnie 20k na karte bedzie strac na pare stowek wiecej na obudowe
     • avatar
      Blejd
      1
      No tak cena pewnie 20k + do tego nowy zasilacz z 2 x 12VHPWR , ofc wezmę dwie :D
      • avatar
       KMN123
       1
       Mam wątpliwości czy będzie popyt na te karty. Użytkownik będzie musiał pokonać 2 bariery: cena zakupu i koszty eksploatacji. A korzyści? 2x szybszy rendering? Nie, dziękuję i postoję. Quo vadis NV? Działają jak Intel...
       • avatar
        Yetii
        1
        To nie jest karta dla kowalskiego, nawet kowalskiego syna polityka. To pokaz siły firmy.
        Tylko ten pokaz mnie przeraża z innej strony, Pobór mocy - 1,5 kilowata, całego PC.
        Dalej konsole jakie są każdy widzi. Jakoś nie wierzę w gry dedykowane pod tego potwora. To trochę jak z telewizorami w cenie powyżej 100 000 zł. Bardziej szpan, niż realne korzyści...
        • avatar
         Batyra
         1
         Ojaciekrece... ale czad! ciekawe czy będzie to miało przełożenie wymierne na fpsy czy tylko dro renderowania i obróbki... na takim czymś odpalić nextgenowego wieśka! Wywar z kuroliszka i jedziemy!!!
         @Wojciech Spychała - już pewnie testy robi potajemnie ;) czekam na unboxing ;)
         • avatar
          losiaczek1
          1
          Przy takiej grubej karcie to można wiatraki mocować z boku i z tyłu. Ja bym zamontował wiatrak z tyłu karty, który zaciągał by zimne powietrze z przodu obudowy a ciepłe wyrzucał z tył. Coś jak turbina ale na pewno było by cichsze.
          • avatar
           jerry3m
           1
           To już jest chore.
           Niedługo karta będzie wielkości obudowy typu mini tower.
           A do kompletu Voucher na darmowy prąd przez rok.
           • avatar
            gehaes
            -1
            popyt będzie bo RTX i 30k+ CUDA cores + biblioteka CUDF (odpowiednik pandas ale liczący na CUDA) to od kilkudziesięciu do kilkuset razy szybciej przeliczające się "excele". firmy mają coraz większe bazy danych i liczy się czas ich przetworzenia. już teraz znaczący % rtx4090 ląduje w maszynach biurowych
            • avatar
             Kasuja Wpisy Automatem
             0
             Ogromny kaloryfer mówi nam wprost "ta grafa zeżre cały prąd w twoim domu". ciekawe kto za to zapłaci. chociaż w sumie .... kto bogatemu zabroni? skoro stać go będzie na taką grafę, to na prąd pewnie też ;)

             ale 1.5kW mocy na kompa? spełnia się sen (nie oceniam mokrości) tego gostka w skórzanej kurtce co to zachwala coraz to gorsze produkty nvidia:
             www.youtube.com/watch?v=0frNP0qzxQc

             mam nadzieję że nie wywalacie 'obcych' URL jak to robi Elon Musk na Tweeterze.
             • avatar
              Jedrek_LCD
              0
              To już jest całkowicie jasna przyczyna całkowitej rezygnacji łączenia kart nawet tych topowych co miało największy sens. Gdzie by tu wpakować 8 slotów plus ze dwa na odstęp... NV wydumała i ubiła zawczasu sterami technologię SLI i NV LINK.
              • avatar
               weteran2000
               0
               firma nvidia próbuje zrobić na złość ludziom przez gorsze chłodzenie na karcie graficznej ale ameryka i chiny nie spodziewają się że polska będzie lepsze tańsze polskie karty graficzne produkować i sprzedawać na cały świat dlatego większość generacji kart graficznych geforce i radeon wrócą do swoich producentów żeby naprawili uszkodzenia fabryczne jeżeli nie naprawią uszkodzeń to ludzie nie zapłacą za gorszą jakość to jedna z wielu zmian które będą robione od 2024 roku dlatego jakość będzie lepsza a ceny w sklepach będą mniejsze
               • avatar
                weteran2000
                0
                prawo moora jeszcze żyje funkcjonować będzie do 2035 roku w procesorach intel core i7 980X intel core i7 990 i karty graficzne geforce gtx titan X maxwell 2.0, radeon r9 290X, radeon r9 390X
                • avatar
                 weteran2000
                 0
                 idą zmiany przodem do klienta