Bezpieczeństwo

Oprogramowanie szpiegujące w iPhone’ach. Apple ostrzega użytkowników

przeczytasz w 1 min.

Firma Apple wysłała powiadomienia do swoich użytkowników, ostrzegając ich przed potencjalnymi atakami oprogramowania szpiegującego. Problem ma dotyczyć użytkowników z 98 krajów.

Firma Apple regularnie wysyła powiadomienia do swoich użytkowników, ostrzegając ich przed potencjalnymi atakami oprogramowania szpiegującego na smartfony iPhone. Dzięki takim działaniom użytkownicy mogą dowiedzieć się o problemach i podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby chronić swoje dane i urządzenia przed cyberatakami.

Producent podkreśla jednak poufny sposób identyfikacji zagrożeń, bazujący na wewnętrznych informacjach i obserwacjach. Ujawnienie dodatkowych szczegółów mogłoby pomóc atakującym w uniknięciu wykrycia w przyszłości.

Nowe ostrzeżenie dla użytkowników 

Jak informuje serwis Tech Crunch, Apple wysłało nowe powiadomienia do swoich użytkowników, ostrzegając ich przed potencjalnymi atakami oprogramowania szpiegującego - problem ma dotyczyć użytkowników z 98 krajów. 

Producent zmienił także sposób informowania użytkowników, opisując ataki jako "najemne ataki szpiegujące" zamiast wcześniej używanego terminu "ataki szpiegujące sponsorowane przez rząd".

Wysyłany komunikat wygląda następująco: 

"Apple wykryło, że jesteś celem ataku najemnego oprogramowania szpiegującego, które próbuje zdalnie zagrozić iPhone'owi powiązanemu z Twoim Apple ID -xxx-. 

Atak ten jest prawdopodobnie wymierzony w ciebie konkretnie z powodu tego, kim jesteś lub co robisz. Chociaż nigdy nie jest możliwe osiągnięcie absolutnej pewności przy wykrywaniu takich ataków, Apple ma duże zaufanie do tego ostrzeżenia - prosimy o potraktowanie go poważnie" 

Producent nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących szpiegowanych użytkowników i wykorzystanego oprogramowania szpiegującego. Wcześniej podobne komunikaty były wysyłane do użytkowników, którzy mieli być szpiegowani oprogramowaniem Pegasus

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fa_sol
  3
  Dla mnie większym szokiem niż ta informacja jest, że są ludzie którzy naprawdę myślą że iOS to bezpieczny system...

  Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny system, każde zabezpieczenie jest do złamania i każdy system operacyjny szpieguje swoich użytkowników. Paranoja zaczyna się w miejscu, gdzie użytkownik myśli że może temu zapobiec :P

  A jest jedna taka możliwość, nie używać urządzeń elektronicznych, co w dzisiejszych czasach dla ~90% populacji ziemi jest niemożliwe do osiągnięcia.
  • avatar
   Silver
   0
   Ajfon? Ale jak to - przecież to taka bezpieczna platforma...
   • avatar
    Janisz
    0
    Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że leżeli staną się celem - KONKRETNYM celem, a nie przypadkowym, to NIE MA 100% skutecznej obrony - żaden system, żadne procedury - NIC cię nie ochroni... Wtedy to nie jest kwestia CZY atak się powiedzie, tylko KIEDY się powiedzie. Zabezpieczenia i procedury służą tylko do maksymalnego wydłużenia tego czasu... Zwykły Kowalski którego nie chroni sztab innych ludzi nie ma najmniejszych szans obrony. Im więcej jest warte to co posiadasz - niekoniecznie złoto i dolary - WIEDZA jest czasami znacznie cenniejsza - tym większe musisz ponosić REALNE koszty zabezpieczenia tej wartości. Problem w tym, że wielu ludzi nawet nie wie, jak cennymi "zasobami" dysponuje.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login