SSD

Uwaga! Patriot po cichu zmienił specyfikację popularnych SSD

przeczytasz w 1 min.

Kupując dany produkt, jesteśmy przekonani, że jest on zgodny z udostępnioną specyfikacją. Jak się okazuje, nie zawsze tak jest – najnowszym, niechlubnym przykładem jest działanie firmy Patriot.

Mowa o dyskach Patriot Viper VPN100, które pojawiły się na rynku dobre dwa lata temu. Dzięki dobremu stosunkowi wydajności do ceny, nośniki cieszą się sporą popularnością wśród klientów… a przynajmniej tak było do tej pory, bo producent postanowił po cichu zmienić ich specyfikację.

Patriot zmienił specyfikację dysku Viper VPN100 2 TB

Sprawę naświetlił użytkownik Hexagonian z platformy Reddit, który niedawno zakupił dysk Patriot Viper VPN100 o pojemności 2 TB. Po zdemontowaniu radiatora, wyszło na jaw, że nośnik ma inną specyfikację niż podaje producent.

Patriot Viper VPN100 2 TB - specyfikacja dysku SSD

Według arkusza na stronie producenta, dysk powinien bazować na kontrolerze Phison PS5012-E12 i korzystać z 2 GB pamięci podręcznej DRAM.

Patriot Viper VPN100 2 TB - wersja z kontrolerem Phison E12S
Nowa wersja dysku Patriot Viper VPN100 2TB korzysta z kontrolera Phison E12S i dysponuje tylko 512 MB pamięci podręcznej DRAM

Zakupiona sztuka korzysta z innych komponentów – zastosowano tutaj kontroler Phison PS5012-E12S i 512 MB pamięci podręcznej DRAM. Mamy zatem do czynienia ze słabszą specyfikacją.

Hexagonian skontaktował się z firmą Patriot w celu wyjaśnienia sprawy, ale na niewiele się to zdało – producent twierdzi, że nie może aktualizować arkusza ze specyfikacją po każdej zmianie komponentów

Zmiana specyfikacji SSD to (niestety) coraz częstsza praktyka

Na ten moment nie wiadomo, czy podobna zmiana dotyczy też innych wersji pojemnościowych dysku Patriot Viper VPN100. Jakby nie było, działanie producenta zasługuje na krytykę (de facto mamy do czynienia z wprowadzaniem klientów w błąd).

Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to odosobniony przypadek z cichą zmianą specyfikacji. Podobna historia dotyczy dysków ADATA XPG SX8200 PRO czy PNY XLR8 CS3030. Takie działanie na pewno odbije się na renomie producenta i popularności sprzętu.

Źródło: Reddit, Patriot

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KingLee
  27
  Normalny producent zrobiłby kolejną wersję dysku, np. Viper VPN101 2TB albo Viper VPN100-B 2TB, jakikolwiek sensowny wyróżnik modelu. A tak mamy zamieszanie i patologię.
  • avatar
   KENJI512
   23
   Oni to może jakąś formę kryptoreklamy robią, że dają gorsze, oszczędzą kasę na produkcji, a jeśli znajdą to jeszcze będą gadać o ich dyskach, testować różnice wydajności itp. :P

   ---

   Gardzę takimi praktykami :)
   Korponieludzie, korpoksięgowi, inżynierzy po wyższych szkołach biznesu ;)
   • avatar
    stud3nt
    23
    Przecież to jest zwyczajne oszustwo i wprowadzanie klientów w błąd. Powinny się tym zająć odpowiednie instytucje, a na producentów powinny się posypać potężne kary + dodatkowo konieczność zwrócenia ludziom pieniędzy, jeśli postanowią oddać taki niezgodny ze specyfikacją dysk. I w sumie to chyba tylko to ich czegoś nauczy...
    • avatar
     gebzon
     4
     Artykuł widze przetłumaczony z Niemieckiego serwisu ... z tego co widać sprawa jest wyjaśniana.
     Dlaczego redaktor nie wspomina że wspomniana ADATA "po cichu" zmienia specyfikację TBW w dyskach SSD ?
     • avatar
      Altru
      4
      "Hexagonian skontaktował się z firmą Patriot w celu wyjaśnienia sprawy, ale na niewiele się to zdało – producent twierdzi, że nie może aktualizować arkusza ze specyfikacją po każdej zmianie komponentów"

      Firma która zarabia setki milionów mówi, że nie może zmienić paru cyferek mimo, że to jest i powinno być ich PSIM obowiązkiem, zakrawa o zwyczajne kłamstwo i celowe działanie. Mało tego tu nie mamy zmiany komponentu na innej firmy który ma tę samą lub w 99% zbliżona specyfikacje tylko mamy wymianę ja trzykrotnie słabszy i nie poinformowanie go o tym, to jest jawne oszustwo i celowe działanie na szkodę konsumenta, powinno być surowo karane.
      • avatar
       OpusDei
       4
       Mam taki SSD 1TB kupiony 10/2019 czyli zakładam, że w pierwotnej, lepszej specyfikacji. Nie mam żadnych zastrzeżeń, mogę polecić każdemu. Dysk jest w wersji PCIe Gen3 i wtedy kosztował 600PLN. Jeżeli czytam o takich krętackich praktykach ...cóż, renomę buduje się bardzo długo a traci bardzo łatwo. Mając pozytywne doświadczenie i artykuł na tym portalu
       https://www.benchmark.pl/aktualnosci/patriot-viper-vp4300-superszybkie-dyski-ssd-poc-pcie-4-0-x4-ceny.html
       to kupiłem teraz wersję PCIe Gen4 -Viper VP4300 2TB (2100PLN), licze, że tym razem też nie jest jakoś upośledzony przez księgowość.
       • avatar
        anemusek
        2
        Kolejny producent na czarną listę ;/
        • avatar
         carlosss89
         2
         Byłem o krok od zakupu tego dysku w wersji 2tb naszczeście dopłaciłem do samsunga. Ale o zmianie kontrolera to już mozna było wyczytać w marcu.
         • avatar
          kalkulatorek
          2
          KAŻDY producent wali takie wałki - jest jakiś który takich numerów nie wali ??? Za to powinny być kary idące w dziesiątki milionów euro
          • avatar
           obcypl
           2
           Skoro wcześniejsze praktyki nie zostały w żaden sposób ukarane, to znaczy, że jest to w pełni legalne i nie ma co się szczypać z opinią społeczeństwa.
           Aspekty "martwego prawa" i braku jego egzekucji widać na każdym kroku, nie tylko w takich kwestiach. Kiedyś ściganie nieprawości było kwestią honoru, dziś przede wszystkim sprawdza się, czy to się opłaca. O tempora, o mores!
           • avatar
            pawluto
            1
            Przecież to jest jawne oszustwo i powinno być ustawowo ukarane ! No ale żyjemy w państwie z dykty...i kary nie ma.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             no cóż, patriot ewidentnie łamie prawo, i dostarcza produkt niezgodny ze specyfikacją. wg. polskiego prawa konsumenckiego, klient po zauważeniu tego faktu ma pełne prawo do zwrotu produktu i odzyskania płatności, z winy dostawcy.

             formalnie to patriot powinien wydać ten nośnik jako odrębną podwersję, i nie byłoby problemu. ale wolą przyjanuszować na buforze RAM, kosztem klienta, i to po cichu.

             Patriocie, idziesz złą drogą. Nie kopiuj działań naszej partii przewodniej pod wodzą słońca narodu.

             Z drugiej strony bardzo lubię serię nośników Patriot o nazwie Burst.