Samochody elektryczne

Projektowali Ferrari. Teraz biorą się za polską Izerę

przeczytasz w 1 min.

Studio Pininfarina będzie odpowiedzialne za “narysowanie” polskiego samochodu elektrycznego. Włosi zaprojektują nie tylko wnętrze, ale też nadwozie Izery.

Znamy już dostawcę platformy, na której będzie zbudowany narodowy samochód elektryczny z Polski. Geely informuje, że chińskie płyty podłogowe funkcjonujące na rynku od 2020 r. czeka całkowite przeprojektowanie. Z jednej strony to szansa dla polskiej marki, która będzie oparta o nową technologię, z drugiej natomiast oznacza, że pierwsze Izery zaczną się pojawiać najwcześniej w 2024 r.

Teraz dowiadujemy się, że spółka ElectroMobility Poland znalazła wsparcie we włoskim studio Pininfarina. Projektanci zajmą się wizualnym aspektem Izery zarówno w kwestii wnętrza samochodów, ale też nadwozia i tzw. HMI (Human Machine Interface).

Izera SUV

Pininfarina we współpracy z polską Izerą

“Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę” – wyjaśnia EMP w oficjalnym komunikacie prasowym. Studio Pininfarina (założone w 1930 r.) w przeszłości odpowiadało za projekt m.in. Ferrari Testarossa, Peugeota 406 Coupe, Alfy Romeo GTV, czy też Ferrari 288 GTO – i wielu innych modeli, które w motoryzacji przeszły do historii.

Spółka ElectroMobility Poland zaznacza, że współpraca z projektantami ze studia Pininfarina dotyczy każdego modelu Izery, który trafi do sprzedaży – a więc hatchbacka, kombi i SUV-a. Wciąż jednak brakuje fabryki, w której będą powstawać polskie elektryki. Na ten moment wiadomo, że powstanie ona w Jaworznie. Brak natomiast konkretnych dat, które pozwoliłyby oszacować, kiedy realnie pierwsze Izery będą zjeżdżać z linii produkcyjnych. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy też, że do rozpoczęcia produkcji potrzebna jest kwota rzędu 6 mld zł. To pieniądze, które w pełni zabezpieczą wszelkie zapotrzebowania spółki.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  12
  "...do rozpoczęcia produkcji potrzebna jest kwota rzędu 6 mld zł. To pieniądze, które w pełni zabezpieczą wszelkie zapotrzebowania spółki."
  Do zabezpieczenia potrzeb spółki, a nie produkcji.
  • avatar
   eskowik
   6
   Polska to taki kraj złodziejsko bandycki i wszystkie te projekty polskie mają na celu tylko żeby coś ukraść i potem z tymi pieniędzmi wyjechać co siepłych krajów.
   • avatar
    que_pasa
    6
    Pininfarina zaprojektuje nadwozie każdemu kto za to zapłaci, podobnie jak kiedyś Giugiaro zaprojektował Poloneza. Ten był jednak mimo wszystko bardziej polski niż ta chińska izera.
    • avatar
     Dexterr
     1
     Kolejne publiczne pieniądze wywalone w błoto... ale na prawicy to norma.
     • avatar
      ocw1987
      1
      To teraz najtańsza Izka nie będzie kosztować +/- 150,000 tylko ze 160,000zł :P Super. Większości Polaków nie będzie na nią stać a przysłowiowy Niemiec kupi elektrycznego Volkswagen a Francuz Peugeot :) Super obrali kierunek...
      • avatar
       Witalis
       -2
       Hola, hola !!
       Przecież bryłę tego auta już nam pokazali z dwa lata temu i co tamto to nie to co teraz będą projektować?
       W tym tempie niech już sobie darują. Niech tak jak Rosjanie wezmą gotowego Chińczyka którego będą składać w Polsce w cenie w której nikt tego nie kupi bo nawet Tesla będzie tańsza - tak ma to obecnie w Rosji - Za drogo i nikt tego nie chce kupować!!!
       Lepiej za te pieniądze niech wybudują Hyundaiowi fabrykę elektryków- lepiej na tym wyjdą !!!
       • avatar
        pociu08
        -6
        Wygląd poniżej przeciętny ,nie bede chciał nigdy kupić auta elektrycznego jak będzie wyglądało właśnie tak , nic dziwnego ze porejektowali Ferrari i nikt nie chciał wiec już nie projektują, ja tez nie chce takich projektantów !!!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jak budowali prom, tak samo się skończy z samochodem ...
         • avatar
          Sander Cohen
          0
          Kaczor szykuje się do emerytury wiec coraz głośniej o Izerze. Przecież za coś trzeba żyć po namaszczeniu następcy.