Ciekawostki

Jemy go wszyscy. Chleb znalazł szokujące zastosowanie

przeczytasz w 2 min.

Czerstwy chleb to surowiec, któremu polska firma Rebread znalazła całkowicie nowe zastosowanie. Chodzi o drukowanie 3D - a dokładniej wykorzystanie starego chleba jako składnika filamentu do drukarki.

Czerstwy chleb pomysłem na biznes

Według danych z 2021 roku, w Polsce marnuje się ok. 2 miliony ton chleba rocznie. Tak duży problem marnotrawstwa pieczywa okazał się być siłą napędową dla polskiej firmy Rebread, która ze starego chleba stworzyła innowacyjny biznes.

Jednym z najciekawszych zastosowań czerstwego pieczywa jest jego wykorzystanie w druku 3D. W praktyce oznacza to, że żywność, którą marnujemy - możemy wykorzystać do drukowania niezliczonej ilości przedmiotów.

Rebread na szeroką skalę wykorzystuje czerstwy chleb

Stare pieczywo jako składnik filamentu do drukarki 3D to nie jedyny produkt, który powstaje w Rebread. Polacy chwalą się też nieco mniej technologicznymi, ale równie ciekawymi zastosowaniami czerstwego pieczywa. Są to m.in. naturalne kosmetyki, napoje (również alkoholowe) oraz pieczywo, w którym część mąki została zastąpiona suchym chlebem.

Pieczywo wykorzystane do drukowania w 3D

Rebread wie, jak zmniejszyć problem marnowania żywności w Polsce. Jednym z pomysłów, który się do tego przyczynia jest wykorzystanie czerstwego chleba w druku 3D. Na czym dokładnie to polega i w jaki sposób z chleba może powstać cokolwiek wymyśli projektant?

Otóż sprawa jest całkiem prosta, ale nie można odmówić jej innowacyjnego charakteru. Wykorzystywany do druku 3D filament PLA, który jest niczym innym, jak kwasem polimlekowym stosowanym na szeroką skalę w przemyśle m.in. spożywczym pochodzi ze sfermentowanej skrobi. Najczęściej jest to mączka kukurydziana, która ostatecznie pozwala wytworzyć całkowicie biodegradowalną (a więc ekologiczną) strukturę. W drukarce 3D pozwala ona kształtować wszelakie wzory i produkować przeróżne przedmioty.

Czerstwy chleb okazał się być doskonałym dodatkiem w produkcji filamentu PLA, który w stężeniu ok. 10% nie wykazuje żadnych negatywnych właściwości w owym materiale służącym do drukowania w 3D.

Powiązanie mączki kukurydzianej z suchym chlebem jest połączeniem, z którego powstaje trwały filmanet możliwy do barwienia, ale też w pełni biodegradowalny.

Oznacza to, że możemy tworzyć przeróżne rzeczy wykorzystując do tego chleb

Na ten moment Rebread już pracuje z filamentem składającym się po części z czerstwego chleba. Drukarki 3D produkują z niego m.in. doniczki oraz opakowania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości ten w pełni biodegradowalny materiał wykorzystywać na szeroką skalę do produkcji absolutnie wszystkiego, co tylko przyjdzie do głowy projektantom.

W przyszłości możemy produkować opakowania, pudełka, uchwyty, zamienniki różnych części przy użyciu filamentu składającego się z czerstwego chleba.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że filament PLA zawierający chleb można wykorzystać w każdej drukarce - bez dodatkowego przystosowania jej do nowego materiału. W praktyce to rozwiązanie nie niesie za sobą żadnych dodatkowych kosztów przy produkcji.

Źródło: Rebread

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  Norbert Garbarek często jest w szoku i niedowierza. Ważne, żeby na czas brał tabletki.
  • avatar
   owatanka
   9
   Czerstwy chleb nadaje sie do smarzenia obtoczony jajkiem
   • avatar
    Witalis
    4
    A czym ja będę karmił teraz konia?
    • avatar
     PerfectDAY
     3
     Ciekawe zastosowanie i fajnie, że da się go wykorzystać.
     • avatar
      gofish
      3
      Jak tak dalej pójdzie to się doczekamy samochodów napędzanych czerstwym pieczywem i poco te wszystkie elektryki. Już to widzę konkurencja dla Tesli oczywiście Drybread'TM
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       -1
       kiedy akumulatory z czerstwego chleba? czy zamiast czerstwego chleba można zastosować czerstwego staruszka? :)
       • avatar
        maluszek88
        -5
        Beka
        • avatar
         MokryN
         0
         Cena czerstwego chleba podskoczy. To że się marnuje to jedno, drugie to żeby te 2mln ton chleba rocznie przetransportować, magazynować, przetworzyć itd. Ciekawe jak oni chcą zabrać się za zbieranie tego czerstwego chleba od Pani Zosi na górce? Czy opłaca się jechać po ten czerstwy chleb?
         • avatar
          piomiq
          0
          Cóż za szokujące zastosowanie. Przeczytałem to wczoraj i do dziś nie mogę się otrząsnąć.
          • avatar
           piomiq
           0
           Drukarki 3D raczej nie są wykorzystywane u nas na masową skalę. Kupują je zwykle entuzjaści. Choć może jakaś gałąź przemysłu je wykorzystuje. No, ale nie było o tym mowy w artykule. Wspomniana firma znalazła zastosowanie do marnotrawionego czerstwego chleba. Super, tyle że nie wyobrażam sobie aby te 2 miliony ton zostały kiedykolwiek wykorzystane przez filmament stworzony przez wspomnianą firmę. No, ale mogę się mylić.
           Przypomnę tylko, że drukarki 3D zużywają bardzo dużo prądu. Zatem ślad węgłowy przez nie tworzony jest raczej znaczący. Także zastosowanie jest, ale mało ekologiczne w obecnych czasach, bo gdy będziemy mięli elektrownie jądrowe to co innego.