Internet

Skąd pochodzi ruch na polskich stronach WWW?

przeczytasz w 2 min.

Czy na polskie strony WWW użytkownicy wchodzą tylko z urządzeń zlokalizowanych w Polsce? A jeśli nie, to jak to wygląda i jakie tak naprawdę ma znaczenie?

Źródła ruchu na polskich stronach WWW

Nie trzeba szczególnie intensywnie zastanawiać się nad tematem, by strzelić, że większość ruchu na polskich stronach generują odbiorcy z Polski. Tak też jest – okazuje się konkretnie, że 73% zapytań o strony WWW w polskiej domenie pochodzi właśnie z naszego kraju

Warto jednak zwrócić uwagę na to, co to oznacza. A oznacza to, że mniej więcej jedno zapytanie na cztery pochodzi spoza granic Polski. Przede wszystkim z innych krajów Europy (13%) oraz z Ameryki Północnej (11%). 

WWW lokalizacja

Badanie zostało zrealizowane na podstawie analizy lokalizacji adresów IP użytkowników stron WWW. Jego autorzy – nazwa.pl – sugerują, by w związku z tym zastanowić się nad skorzystaniem z usługi CDN, dzięki której strony mogą wczytywać się za granicą tak samo szybko, jak w Polsce. 

Co to jest CDN i dlaczego ma znaczenie?

Skrót CDN rozwija się w Content Delivery Network, co oznacza usługę utrzymywania kopii elementów składowych strony WWW w wielu różnych lokalizacjach. To z kolei skraca ich drogę do przeglądarki i tym samym przyspiesza wyświetlanie serwisu na ekranie

Krótko mówiąc: chodzi o to, by serwery z podstawowymi elementami strony znajdowały się w różnych częściach świata. Tworzenie takiej sieci na własną rękę byłoby szalenie kosztowne i skomplikowane logistycznie, ale na szczęście są też usługi tego typu. 

Z usługi CDN można skorzystać jako z opcji dodatkowej – na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów tego typu. Platformy hostingowe jednak coraz częściej proponują klientom pakiety kompleksowe – przykładowo w ofercie nazwa.pl należy wypatrywać planu CloudHosting. 

WWW CDN

W czym taki kompleksowy pakiet miałby być lepszy od usługi dodatkowej? Może choćby wyeliminować ryzyko występowania przerw w działaniu. Chodzi jednak przede wszystkim o wygodę, ale i obniżenie kosztów. Jak tłumaczy Krzysztof Cebrat, prezes nazwa.pl: 

„Udostępniając dystrybucję treści CDN w ramach opłaty za usługi hostingowe, oferujemy za tą samą cenę dwa produkty w jednym, a serwisy naszych Klientów przyspieszają zaraz po przeniesieniu ich na nasze serwery. Wszystko dzieje się automatycznie”.

Czytaj dalej o hostingu: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baca130
  1
  Na moje strony wchodzi zaledwie 5% Polaków mimo domeny pl, ale to zależy tylko z kontentu strony. Więc nic dziwnego, że Polska ma tylko 73%
  • avatar
   Hydrofon7
   1
   Zamiast tych codow na kiju powinni sciagna geoblokade
   • avatar
    _-_-_-_
    0
    Bardzo niewiarygodne są te wyniki, promujące jakby USA, śmiem wątpić w to, że jakąś amerykę interesuje kraj trzeciego świata jakim jest Polska. Korupcja, odwieczna wojna polityczna, niestabilne przepisy, rasizm po całości, katolicyzm rządzący biernie (upolityczniony), na dodatek wałek za wałkiem (ciągle jakaś afera). Oh, naprawdę, Amerykę interesuje taki syf.
    • avatar
     0
     Pewnie procent polskich stron na jakie wchodzą Polacy jest jeszcze mniejszy.