Technika wojskowa

Jak do tego doszło? Rosyjski czołg T-72 ustanawia nowy rekord w wysokości lotu wieży

przeczytasz w 1 min.

Wojna w Ukrainie to pasmo niepowodzeń rosyjskiej armii i sporo takich przykładów jest dokumentowana na nagraniach wideo. Ostatnio sporą popularnością cieszy się filmik z potężną eksplozją czołgu i odrzutem wieży.

Potężna eksplozja rosyjskiego czołgu na nagraniu chińskich dziennikarzy

Chodzi o nagranie chińskich dziennikarzy, którzy przybyli relacjonować wojnę we wschodniej części Ukrainy. Podczas podróży samochodem napotkali na... dosyć niespodziewany widok.

Chińscy dziennikarze zarejestrowali potężny wybuch rosyjskiego czołgu - siła eksplozji była tak duża, że oderwała wieżę od kadłuba i wyrzuciła ją kilkanaście metrów w powietrze. Niektórzy prześmiewczo sugerują, że mamy tutaj do czynienia z nowym rekordem wysokości lotu wieży.

Rekord lotu może jednak należeć do innego pojazdu.

Jakiś czas temu w sieci pojawiło się nagranie z wojny w Ukrainie, gdzie podobną wieżę czołgu T-72 odnaleziono na 4. piętrze (5 licząc z parterem) budynku mieszkalnego w Mariupolu. Siła eksplozji musiała być zatem ogromna. Warto bowiem zaznaczyć, że taki element może ważyć kilka ton.

W sieci nie brakuje nagrań, gdzie trafiony czołg traci wieżę. Pokazuje to odmienne podejście do konstruowania rosyjskich maszyn.

W sieci nie brakuje nagrań z wojny, gdzie trafiony czołg traci wieżę – najczęściej jest to spowodowane eksplozją znajdującej się wewnątrz amunicji. Niestety, pokazuje to inne podejście do konstruowania starych, rosyjskich (a często nawet radzieckich) maszyn, gdzie nie przywiązywano tak dużej wagi do bezpieczeństwa załogi.

Rosyjskie czołgi często są niszczone za pomocą artylerii - pisaliśmy m.in. o zniszczonych T-72B czy T-90A i T-80BVM.

Źródło: Dawid Kamizela, Fengshows / The Sun, Ukraine Leaks

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  20
  Dokładnie tak samo było z Sowieckimi czołgami podczas IIWŚ i każdym konflikcie potem. Oni po prostu tak projektują czołgi, żeby cała załoga zginęła. W Rosyjski czołg wystarczy mocniej kopnąć żeby wyleciał w powietrze. Tam nawet nie potrzeba penetracji pancerza. Taki kop po trafieniu wyzwala taką energię kinetyczną i tak iskry lecą w środku że ta rozdzielona amunicja która jest zawsze rozwalona po całej wierzy może zająć się ogniem a potem to jest reakcja łańcuchowa. Te kanistry z ładunkiem miotającym nie są w ogóle zabezpieczone. To tylko bawełniany zaimpregnowany worek wypełniony prochem. To powiedzenie "przejebane jak w Ruskim czołgu" nie jest przypadkowe. Przeżywalność załogi nigdy nie była priorytetem. Armata też nie może być wyjątkiem bo musieli wsadzić swój dupny autoloader czyli znowu przedział amunicyjny jest kilkakrotnie większy niż w czołgach zachodnich. Daje sobie jaj uciąć że burty nie zostały wyściełane kevlarem jak w czołgach zachodnich. Czyli byle pierdykniecie, iskry i zapłon. A potem wierzą rzut w dal. I to jest bardzo dobra informacja dla nas. Taki wróg to złoto. Ja nie wiem czy ktoś przy zdrowych zmysłach może brać ich groźby na poważnie jak oni się błaźnią od początku tej wojny. Mam nadzieję że Ukraińcy ich spiorą na kwaśne jabłko że im się odechce na 10 lat co najmniej. Jak CIA to dobrze rozegra to im sie jeszcze ta cała pieprzona Federacja rozleci. To by były dopiero jaja. Jak z Japonią w 1905. Miało być szybkie lanie a dostali łomot jakich mało. Jak ktoś się chce pośmiać to polecam wszystkie części. Morskie opowieści:
  https://www.youtube.com/watch?v=g_hUTJxUhgM
  • avatar
   gicmo
   15
   Taki widok można skwitować jedynie tak: uuuraaaaaaaa!
   • avatar
    wormadam
    8
    Pani mówi "piatyj etaż" co oznacza 4 piętro. Tam parter liczy się jako 1 piętro.
    • avatar
     OpusDei
     5
     Przyczyna "rekordów" może być w rodzaju amunicji jaka była składowana w magazynie/automacie wieży i zapewne w jej maksymalnym załadowaniu.
     A u nas ustawa o dostępie Polaków do broni trafiła właśnie do zamrażarki sejmowej. Pierwsze emocje opadły, można duraczyć barany dalej.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      ech... i potem powstają ponure dowcipy w stylu:
      - ile pali ruski czołg?
      - zazwyczaj 3ch czołgistów.

      z jednej strony współczuję tym normalnym rosyjskim żołnierzom, że nie chcą iść na front, nie chcą zabijać, że są traktowani jak mięso armatnie.
      z drugiej ani trochę nie współczuję tym, ze skrzywionym światopoglądem, którzy traktują inne narody, w tym przypadku ukraińców, niczym podludzi. już nam hitler pokazał prawdziwe oblicze "nadludzi", czy "wyższej rasy". więc jak słyszę o "lepszym sorcie", to mnie po prostu mdli.
      • avatar
       NiemenCrystal
       1
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
       https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
       • avatar
        Artur12345
        -1
        Jesteśmy świadkami kolejnego sukcesu rosyjskiego lotnictwa:)
        • avatar
         szymcio30
         -5
         Niby mamy 21 wiek a materiał straszne marnej jakości jakby dziennikarze nie mieli lepszego telefonu lub kamerki. Być może to była wieża czołgu lub cos podobnego. Trudno to zweryfikować
         • avatar
          Quenser
          -6
          Co mnie obchodzą jakieś fruwające wieże czołgu. Wchodząc na ten serwis oczekuję kontentu związanego z tematyką strony. Czas który zmarnowaliście na pisanie tego niepotrzebnego newsa moglibyście przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego.
          • avatar
           gromzjasnegonieba
           0
           Ale autor jest glupi.

           Witaj!

           Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
           Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

           Połącz konto już teraz.

           Zaloguj przez 1Login