Procesory

AMD opóźniło premierę procesorów Ryzen 4000 "Zen 3"? Mamy potwierdzone informacje

przeczytasz w 1 min.

Premiera procesorów AMD Ryzen 4000 z generacji Vermeer to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w sprzętowej branży. W sieci zaczęły jednak krążyć plotki, jakoby producent przesunął ich debiut. Jak jest w rzeczywistości?

Co zaoferują procesory AMD Ryzen 4000?

Modele Ryzen 4000 „Vermeer” mają być kolejnym krokiem w ewolucji procesorów AMD. Producent zastosuje tutaj nową mikroarchitekturę Zen 3, ale układy nadal będą produkowane w 7-nanometrowej litografii.

Możemy oczekiwać, że nowe jednostki zaoferują lepszą wydajność. Co prawda producent jeszcze nie ujawnił dokładnych informacji na ten temat, ale podobno już testuje on takie jednostkispekuluje się o wzroście współczynnika IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) na poziomie 10%. Dodatkowo maja one pracować z nieco wyższymi taktowaniami.

AMD - plany wydawnicze procesorów Zen

Kiedy premiera procesorów Ryzen 4000?

Planujący zakup procesora mogli poczuć się zdezorientowani. W ostatnich dniach branżowe media zaczęły publikować plotki, które sugerowały przesunięcie premiery procesorów Ryzen 4000 na 2021 rok – powodem takiej decyzji miał być brak realnej konkurencji ze strony Intela.

Robert Hallock odniósł się do tematu podczas konferencji zapowiadającej procesory Ryzen 3000 XT. Według dyrektora marketingu technicznego w AMD, plotki są fałszywe, a procesory Ryzen 4000 z rdzeniami Zen 3 zadebiutują jeszcze w tym roku. Nie znamy jednak dokładnej daty premiery układów (według wcześniejszych informacji, będzie to koniec roku).

Wcześniej czekają nas dwie inne premiery procesorów AMD

Warto dodać, że wcześniej AMD wyda dwie inne generacje procesorów. 7 lipca mają pojawić się wspomniane modele Ryzen 3000XT, które będą tylko lekko przyspieszonymi Ryzenami 3000, a 27 lipca mają zadebiutować układy Ryzen 4000 APU, łączące rdzenie Zen 2 i grafikę Vega.

Źródło: HardwareLuxx

Zobacz więcej newsów o procesorach:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  8
  Ten clickbaitowy tytuł - w innym serwisie tytuł brzmiał na zasadzie "procesory zen3 potwierdzone do końca 2020", a tutaj wchodź, bo inaczej się nie dowiesz :D
  • avatar
   cochinek
   1
   To beda jedne Ryzen 4000 oparte na Zen2 + grafika i drugie Ryzen 4000 oparte na Zen3? Lepiej żeby zadbali o odpowiednie nazewnictwo bo sie burdel zrobi.
   • avatar
    awesome1337
    1
    co za clickbait xD
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     mnie na tych slajdach cały czas zastanawia jedno. na pierwszych slajdach jakie zostały opublikowane, Zen3 miał być na N7+ . A teraz jest to nadal N7 bez + . niestety brak jest informacji z czego to wynika. jedynie podejrzewam, że TSMC po wprowadzeniu EUV, od razu schodzi na 5nm bez etapu pośredniego 7nm+ (N7+), albo ten etap bardzo ogranicza w produkcji i jest on nieekonomiczny, zaś N5 daje już teraz wystarczający uzysk.
     • avatar
      rogatek
      0
      @#$@#