SSD

Poważne problemy z popularnym SSD. Koniecznie zaktualizuj oprogramowanie

przeczytasz w 1 min.

Korzystasz z dysku Samsung 980 PRO? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź swój model – nośnik może cierpieć na poważną usterkę, która doprowadzi do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Samsung 980 PRO to jeden z najlepszych dysków SSD M.2, zwłaszcza wśród wymagających użytkowników. Niestety producent zaliczył wtopę i w sieci od kilku miesięcy pojawiają się niepokojące doniesienia o problemach z dyskami.

Problemy z dyskiem Samsung 980 PRO. Kiedy zaktualizować oprogramowanie?

Chodzi o problemy z odczytem i zapisem danych. Usterkę najłatwiej rozpoznać przez system S.M.A.R.T. - jeśli wartość 0E (media and integrity error) nie jest równa 0 i/lub wartość 03 (available spare) jest mniejsza od 100 procent mamy powody do niepokoju.

Takie wskaźniki mogą oznaczać zbliżającą się usterkę dysku, więc warto możliwie szybko sprawdzić sprzęt. Sprawa wydaje się poważna – od kilku miesięcy użytkownicy raportują o błędach. Nośnik raportuje problemy i przechodzi w tryb tylko do odczytu (możliwe jest jedynie odczytanie zapisanych danych).

Całe szczęście producent wydał nowe oprogramowanie, które rozwiązuje problem. Poprawka jest dostępna dla modeli ze starszym firmware w wersji 3B2QGXA7 (należy go zaktualizować za pomocą oprogramowania Samsung SSD Magician do wersji 5B2QGXA7). Jeśli macie dysk z oprogramowaniem w wersji 4B2QGXA7 lub 5B2QGXA7, to nie musicie wgrywać poprawki.

Warto dodać, że niedawno pisaliśmy też o problemach z nowszymi dyskami Samsung 990 PRO.

Źródło: Guru3D

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wasek
  6
  Co prawda S.M.A.R.T był ok, ale dzięki za info. Zaktualizowane.
  • avatar
   dzejsonista
   6
   ublock aktywny, ghostery ze wszystkimi filtrami, a benchmark.pl nadal wyświetla gówniane reklamy. Może ktoś podesłać działające reguły?
   • avatar
    bbkr_pl
    4
    Dzieki za ostrzezenie, moj jest na liscie podejrzanych. Zaraz wgrywam nowy firmware.
    • avatar
     Ghola
     2
     Dzięki za info, zaktualizowane
     • avatar
      Rangeros
      2
      "Chodzi o problemy z odczytem i zapisem danych" Ale pozostałe funkcje działają bez z zarzutu? Kawy nie zaparzy mieszkania nie odkurzy? :)
      • avatar
       CziKilla
       1
       Dziwne jest to, że ten update jest dostępny od roku, a afera wybuchła teraz... mi dysk działa bez problemu i nie jestem przekonany do update
       • avatar
        skalak23
        1
        ja miałem Fimware dysku 2B2QGXA7 od 3 lat nie zauważyłem jakichkolwiek problemów parametr wartość 0E ma wartości 0 wartość 03 (available spare) ma wartość 100. Prewencyjnie fimware zaktualizowany do najnowszej wersji
        • avatar
         Kaniuczek
         0
         Jestem laikiem a mam ten dysk,jak dokładnie to zrobić ,bo trochę zbyt ogólnie tu redaktor opisał?