Procesory

Odkryto lukę bezpieczeństwa w procesorach Intel i ARM – zagrożone najnowsze modele

przeczytasz w 1 min.

Nie mamy dobrych wieści dla użytkowników procesorów Intel i ARM. W najnowszych modelach wykryto poważną lukę bezpieczeństwa, która może prowadzić do ujawnienia poufnych informacji.

Nowa luka bezpieczeństwa w procesorach Intel i ARM

Nowa luka (CVE-2022-23960) została ujawniona przez badaczy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie (zespół VUSec) i została nazwana jako BHI (to skrót od Branch History Injection) lub Spectre-BHB.

BHI jest atakiem typu „proof-of-concept”, który wykorzystuje mechanizm stosowany w exploitach Spectre V2 - metoda pozwala ominąć mechanizmy Intel Enhanced Indirect Branch Restricted Speculation (EIBRS) i Arm ID_PFR0_EL1 CSV2, co daje możliwość wykorzystania exploitów typu kernel-to-kernel i umieszczanie wpisów w predyktorach gałęzi.

Co to oznacza w praktyce? Atak pozwala na wyciek pamięci z jądra i ujawnienie tajnych informacji (np. haseł). Poniżej demonstracja metody przygotowana przez badaczy z VUSec.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy na stronę VUSec, gdzie dokładniej opisano lukę i możliwe skutki ataku.

Które procesory są zagrożone?

Luka BHI występuje w procesorach Intel począwszy od generacji Haswell z 2013 roku (w tym też najnowszych modelach Alder Lake) oraz układach ARM z rdzeniami Cortex A, Cortex R i Neoverse. Na ten moment nie potwierdzono jej w procesorach AMD.

W oświadczeniu firmy Intel dla serwisu Phoronix czytamy:

Atak, jak wskazywali badacze, wcześniej był domyślnie łagodzony w większości dystrybucji Linux. Społeczność Linux wdrożyła zalecenia Intel począwszy od jądra 5.16 i jest w trakcie przestawiania środków łagodzących na wcześniejsze wersje jądra. Firma Intel opublikowała dokumenty techniczne opisujące dalsze opcje łagodzenia skutków dla osób korzystających z innych konfiguracji niż domyślne.

Dobra informacja jest taka, że programiści przygotowali odpowiednie poprawki dla procesorów i łatki dla systemu Linux, które mają zabezpieczać sprzęt przed możliwym atakiem BHI. Łatki muszą jednak zostać wdrożone przez deweloperów.

Źródło: WCCFTech, Phoronix

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BARTOL48
  5
  Która to już luka? Intel taki dziurawy czy się uwzięli na niego?
  • avatar
   Kenjiro
   2
   Pawle, proszę, przeczytaj jeszcze raz artykuł źródłowy i popraw tłumaczenie.
   Nie ma takiego *typu* ataku, jak "proof-of-concept". *Proof of concept* to jest tylko przykład wykazujący działanie i tak opisuje się kawałek działającego kodu, a nie typ ataku. Typ ataku to atak na spekulacyjne przewidywanie/wykonanie rozgałęzień (BSE - branch speculative execution), można to podpiąć pod rodzinę luk Spectre.
   • avatar
    Virtus
    1
    Nie ma najważniejszej informacji - czy atakujący musi mieć bezpośredni dostęp do komputera??
    • avatar
     nazir123
     0
     "Dobra informacja jest taka, że programiści przygotowali odpowiednie poprawki dla procesorów i łatki dla systemu Linux, które mają zabezpieczać sprzęt przed możliwym atakiem BHI. Łatki muszą jednak zostać wdrożone przez deweloperów."
     Czy to nie jest takie "masło maślane"? Zawsze mi się wydawało że programista to zamienne określenie z developerem.
     • avatar
      silvver
      0
      "Odkryto lukę bezpieczeństwa w procesorach Intel i ARM – zagrożone najnowsze modele "
      O fajnie myślę, nie mam najnowszego modelu więc jestem bezpieczny.
      A potem czytamy, że jednak dotyczy procesorów od 2013...
      "Luka BHI występuje w procesorach Intel począwszy od generacji Haswell z 2013 roku (w tym też najnowszych modelach Alder Lake)"
      Zdecydujcie się ;P
      • avatar
       kokosnh
       0
       Gdy twój sprzęt jest tak stary, że nie tylko najnowszy system operacyjny nie będzie na nim działać, nawet nowe exploity nie będą. XD
       • avatar
        dariuszd1
        0
        Ciekawe o ile spowolnią po łatce...