Procesory

Intel wyłączy ważną funkcję w procesorach Alder Lake

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory Intela oferują świetne osiągi, ale nie zapewniają wsparcia dla instrukcji AVX-512… a przynajmniej tak to wygląda oficjalnie. Niestety, wkrótce jednostki mogą zostać całkowicie pozbawione tej funkcji.

Procesory Intel Alder Lake korzystają z hybrydowej architektury, która łączy dwa typy rdzeni: wydajne P-Core i efektywne E-Core. Nowa architektura zapewnia spory wzrost wydajności i efektywności energetycznej.

Nowe układy nie otrzymały oficjalnego wsparcia dla instrukcji AVX-512 (w niektórych zastosowaniach dających spory wzrost wydajności). Część producentów płyt głównych jednak postanowiła obejść te ograniczenia i wydała BIOS-y z opcją umożliwiającą aktywowanie funkcji.

Wygląda na to, że takie rozwiązanie nie do końca spodobało się Intelowi i funkcja niedługo zostanie całkowicie zablokowana.

Intel Core i5-12400

Intel zablokuje AVX-512 w procesorach Alder Lake

Według informacji serwisu Tom’s Hardware, nowsze partie procesorów z zablokowanym mnożnikiem (bez dopisku K) już mają całkowicie wyłączoną obsługę AVX-512. Producent miał wprowadzić odpowiednie modyfikacje już na poziomie sprzętowym.

Rzecznik firmy Intel doniesienia niejako potwierdził w swoim oświadczeniu:

Chociaż AVX-512 nie był wyłączony w niektórych wczesnych partiach desktopowych procesorów Alder Lake, Intel planuje w przyszłości wyłączyć AVX-512 w modelach Alder Lake.

W takiej sytuacji użytkownicy chcący korzystać z instrukcji AVX-512 będą musieli wybrać profesjonalne modele z linii Xeon. Dla porównania, nowe modele AMD Ryzen 7000 (Zen 4) taką funkcję mają oferować bez ograniczeń.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pixel
  14
  Znowu Intel sobie w stopę strzela ? To jak pies bezdomny, jak nie ma co jeść to gryzie własną nogę, czasem nie rozumiem tej firmy. Hey mamy AVX-512 ale wam z czasem wyłączymy, a potem globalne pozwy jak to miało AMD z AMD FX gdzie to nie były prawdziwe 8 rdzeni.
  • avatar
   Virtus
   8
   W jakich zastosowaniach amatorskich AVX-512 zwiększa wydajność?
   Pytam, gdyż nie znalazłem takich.
   • avatar
    kokosnh
    3
    AVX-512 to marnotrawco krzemu, zabiera bardzo dużo miejsca fizycznie w rdzeniu CPU, gdyby Intel pozbył się kompletnie AVX-512, to może byśmy zobaczyli więcej rdzeni.
    • avatar
     gromzjasnegonieba
     1
     czyli obsluga byla na premiere aby benchmarki wygladaly dobrze a teraz funkcji nie bedzie bo konsument jest juz zaprogramowany
     • avatar
      longerlick
      0
      Tak na marginesie, nie wydaje się wam że procesor który ma energooszczędne rdzenie E-Core jest marnotrawstwem zasobów firmy i pieniędzy użytkownika jeżeli ten oczekuje wyłącznie najwyższej wydajności i w nosie ma pobór mocy procka?
      • avatar
       xxx.514
       0
       Odblokują w następnej wersji, kiedy trzeba będzie znowu zmieniać płytę główną
       • avatar
        LGA2011
        -1
        Jeśli na stronie napisali, że jest wsparcie dla AVX-512, a później zmienią specyfikację - pozwy mają gwarantowane jak nVidia przy GTX 970. Jak również dobry pretekst na zwrot nietrafionego zakupu.
        • avatar
         Gnom_Z_Piany2
         -1
         niestety to jest totalna głupota ze strony intela. w tych oszczędnych 'atomowych' rdzeniach, na instrukcje avx512 powinni po prostu dać wyjątek po to, aby system operacyjny mógł to obsłużyć, i mógł przenieść dany proces/wątek na właściwy rdzeń i kontynuować pracę.

         niestety głupota intela jest nieskończona :(
         • avatar
          xmexme
          -2
          Intel jak putin, mówi że zakręca kurek i co mu zrobisz.