Telewizory

Tak LG zareagowało na panele QD-OLED Samsunga

przeczytasz w 2 min.

Targi CES 2022 pokazały, że jeśli chodzi o telewizory, to tok 2022 zapowiada się niezwykle ciekawie. Będzie coraz więcej miniLED-ów i będą jaśniejsze OLED-y, a ponadto walkę w tej drugiej kategorii podejmie Samsung (wraz z Sony).

Koniec monopolu LG Display. Samsung Display wchodzi na rynek OLED TV

Od wielu, wielu lat firma LG Display jest jedynym dostawcą paneli OLED do telewizorów. Z produkowanych przez nią wyświetlaczy korzysta samo LG, ale też takie firmy jak Sony, Panasonic, Philips czy Xiaomi. W tym roku monopol wreszcie dobiegnie końca, bo zawalczyć postanowiła firma Samsung – jedna z niewielu, które przez lata nie decydowały się na wprowadzanie telewizorów OLED do swojej oferty.

Nie wiadomo, czy to ulegnie zmianie w tym roku, choć wszystko wskazuje na to, że tak. Na pewno jednak na rynku pojawi się wyprodukowany przez Sony telewizor z panelem QD-OLED stworzonym przez firmę Samsung Display. Z całą stanowczością można więc stwierdzić, że LG Display wreszcie będzie miało konkurencję. 

Sony A95K
Tak wygląda Sony Bravia XR A95K - pierwszy telewizor QD-OLED

Czy LG Display wystraszyło się nowego konkurenta? 

Nawet jeśli tak, to w reakcji firmy LG Display w ogóle nie było tego widać. Jej wiceprezes, Oh Chang-ho powiedział: „Witajcie”, po czym dodał: „od 10 lat samotnie zajmujemy się OLED-ami, a teraz mamy partnera”. Jak zapewnia – „to szansa dla rynku OLED na dalszy rozwój”

Telewizory OLED cieszą się rosnącą popularnością, ale wciąż daleko im do LCD-ków, co wynika przede wszystkim z faktu, że coś takiego jak „tani telewizor OLED” po prostu nie istnieje. Niemniej jednak w 2021 roku LG Display sprzedało 8 milionów paneli tego typu, a w tym roku szacuje, że rozejdzie się ich o 2 miliony więcej. 

Telewizory QD-OLED mogą być hitem

Jeśli telewizory QD-OLED rzeczywiście będą takie dobre, jak się obecnie na to zapowiada, to faktycznie 1) LG Display będzie miało poważnego rywala i 2) LG Display będzie miało poważnego partnera napędzającego popularność technologii OLED. 

QD-OLED
Oto technologia QD-OLED.

A dlaczego zapowiadają się tak dobrze? Ano dlatego, że oferują największy plusy OLED-ów (czyli doskonałą czerń i nieskończony kontrast) bez ich minusów (dość niskiej jasności i nie zawsze dobrze odwzorowanych kolorów). Tyle zapowiedzi – ten rok przyniesie odpowiedzi, na które czekamy. 

Źródło: FlatpanelsHD

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kola01
  2
  Cyt.: "A dlaczego zapowiadają się tak dobrze? Ano dlatego, że oferują największy plusy OLED-ów (czyli doskonałą czerń i nieskończony kontrast) bez ich minusów (dość niskiej jasności i nie zawsze dobrze odwzorowanych kolorów). "
  Chyba Pan redaktor zapomniał o wypalaniu się OLEDów, bo przecież to jest zdecydowanie największa ich wada. Na tym polu się przecież nic nie zmieni.
  • avatar
   nicrame
   1
   Znając Samsunga, padnie miesiąc po gwarancji :)
   • avatar
    bullseye
    -1
    Przecież Samsung twierdził że OLEDy się wypalają i nie nadają do TV a teraz sam je wprowadza ? Nawet nie chcę myśleć jaki to gniot będzie w porównaniu do LG który już spory czas robi takie ekrany i ma dobry soft :)
    • avatar
     AmonSeet
     -2
     Dobre czy źle, rynek zweryfikuje.
     Najbardziej ubolewam nad nabywcami TV o przekątnej powyżej 50 cali gdzie taki sprzęt trafia na ścianę pokoju ok 20m2 w bloku. Widziałem to raz i dziękuję, zero myślenia. Qd OLED czy pled nikt nie wspomina o zużyciu energii. Później ból 4D za rachunek, ten od okulisty też.
     • avatar
      NasHee
      0
      Jakiś news o nadchodzących w tym roku 34", 21:9, 175Hz, QD OLEDowych monitorach od samsunga i alienware?