Karty graficzne

AMD zapowiada premierę nowych kart Radeon RX 7000. Kiedy?

przeczytasz w 2 min.

Nowe karty graficzne AMD Radeon RX 7000 zbliżają się coraz większymi krokami. Producent zapowiedział konferencję, na której mają zostać zaprezentowane pierwsze szczegóły o sprzęcie.

Od premiery kart graficznych AMD Radeon RX 6000 minęło już trochę czasu, zatem pora na wprowadzenie nowej generacji kart graficznych do gier. Kiedy możemy się ich spodziewać?

AMD zapowiada premierę kart Radeon RX 7000

Firma AMD oficjalnie zapowiedziała konferencję „together we advance_gaming”, na której ma zostać zaprezentowana kolejna generacja kart graficznych AMD Radeon oparta o architekturę RDNA 3 (producent nie potwierdza tutaj oznaczenia Radeon RX 7000, ale na taki schemat wskazuje dotychczasowy schemat nazewnictwa - mieliśmy Radeony RX 5000, potem Radeony RX 6000, więc teraz możemy oczekiwać serii Radeon RX 7000).

Szczegóły na temat wystąpienia jeszcze nie są znane. Wiemy tylko tyle, że podczas konferencji zostaną zaprezentowane szczegóły architektury AMD RDNA 3, która „zapewni nowy poziom wydajności, efektywności i funkcjonalności zarówno dla graczy jak i twórców treści cyfrowych”.

Konferencja została zaplanowana na 3 listopada o godzinie 21:00 czasu polskiego i będzie można ją śledzić na kanale AMD w serwisie YouTube (powtórka materiału zostanie udostępniona kilka godzin po zakończeniu transmisji). Oczywiście po konferencji możecie u nas spodziewać się artykułu z podsumowaniem najważniejszych informacji.

Radeon RX 7000 – co wprowadzi nowa generacja kart graficznych?

Producent potwierdził, że nowa generacja kart graficznych Radeon będzie bazować na architekturze RDNA3 – ma ona wprowadzić przebudowane jednostki obliczeniowe, zoptymalizowany potok wykonawczy i nową generację pamięci Infinity Cache. Przy okazji doczekamy się rewolucji w samej budowie układów. Wiemy, że nowe chipy mają korzystać z konstrukcji opartej o chiplety (kilka jąder krzemowych) i będą produkowane w 5-nanometrowej litografii.

AMD Radeon RDNA 3 - zapowiedź kart graficznych

W rezultacie otrzymamy nie tylko wyższą wydajność, ale też lepszą efektywność energetyczną (ta ma wzrosnąć nawet o 50% względem obecnej architektury RDNA 2). Dokładne wyniki wydajności jeszcze nie są znane.

Prezentacja nowych kart graficznych zbiega się w czasie z premierą konkurencyjnych modeli GeForce RTX 4000. Czy nowe Radeony będą w stanie stawić czoła topowym modelom GeForce? Pewnie przekonamy się na konferencji...

Źródło: AMD

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  4
  co komu po wzroście wydajności energetycznej, skoro jest podobnie jak w NV, że ogólnie TDP rośnie. to jest 'postęp' w poborze prądu.
  jednak mam nadzieję że grafa bedzie ok. ograniczenie w configu ilości FPS to świetny pomysł, sprawdza się, i grafa robi jak trzeba bez rozgrzewania do czerwoności węglowych kotłów w elektrowniach opalanych niepalnym węglem z australii :) co oni tam za szmelc kupili?
  • avatar
   Virtus
   1
   Cóż, jeśli AMD nie przyszykowało największej niespodzianki w swoich dziejach, to ich szanse na rywalizację nie są duże.

   P.S. Tylko, czy w naszych czasach jest możliwym utrzymanie takiej niespodzianki w tajemnicy?
   • avatar
    Kenjiro
    0
    Poczekamy, zobaczymy. Ostatnio AMD niezbyt mocno próbuje walczyć na rynku CPU, ciekawe czy z GPU jednak się postara.
    • avatar
     pawluto
     -3
     Dziś - po tylu latach z kartami AMD mogę powiedzieć jedno - kupiłbym kartę nvidia.
     Po tylu problemach i przejściach wole przejść na drugą stronę...
     • avatar
      MarysiaPtysia
      -6
      Zapraszam do rejestracji na giełdzie kryptowalut Bybit poprzez mojego reflinka. Pozdrawiam Marysia :)

      https://www.bybit.com/en-US/trade/spot/m/launchpad?ref=KZVX8Y#0&sa_utm_ci=AD0003&utm_source=ref&sa_utm_channel=ref_
      • avatar
       awesome1337
       -7
       mogę sie założyć ze w rasteryzacji amd do poziomi 4090 nie da rady dociągnąć (niestety)
       w RT że to będzie porażka już praktycznie gwarantowane
       • avatar
        FranzMauser
        0
        Wydajność będzie olbrzymia. Dlatego Nvidia szykuje 4090Ti z horrendalnym poborem energii.
        • avatar
         szymcio30
         0
         Zbiega sie premiera konkurencyjnych modeli nvidii? Z tego co mi wiadomo ma być tylko RTX4080 w listopadzie wiec tych modeli nie będzie za dużo;) Chyba, ze macie przeciek o RTX4070 na grudzień?