Internet

Dlaczego reklama CANAL+ zablokowała serwisy rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl?

przeczytasz w 2 min.

Użytkowników serwisów rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl spotyka dzisiaj niespodzianka. Zamiast poszukiwanych filmów i seriali trafiają na komunikat od CANAL+. Dlaczego i czy kiedyś zniknie?

Komunikat, jaki wyświetlają strony rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl jest następujący:

komunikat-od-canal-plus

Dlaczego Canal+ wykorzystuje domeny, które służyły do dzielenia się plikami multimedialnymi do promocji swojej oferty?

W jaki sposób Canal+ przejął domeny rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl?

Spółka CANAL+ zainteresowana serwisami rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl jest od dawna ze względu na treści, jakie udostępniali użytkownicy. Od stycznia 2019 do lutego 2022 Spółka Canal+ w samym serwisie rapidu.pl namierzyła ponad 240 tysięcy plików z materiałami których jest właścicielem i na których publikację nie wyraziła zgody.

W takiej sytuacji nie skończyło się na prośbie o usunięcie z serwisów treści należących do CANAL+, ale sprawa nie trafiła do sądu. CANAL+ Polska oraz Administrator rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl zawarli polubowne porozumienie, które satysfakcjonuje obydwie strony.

Administrator rapidu.net oraz innych powiązanych ze stroną serwisów (darkw.pl i freshfile.pl) zawarł z CANAL+ porozumienie i przekazał CANAL+ Polska domeny rapidu.net oraz darkw.pl oraz zapłaci za naruszenie praw autorskich.

- czytamy w komunikacie prasowym Spółki CANAL+ Polska

Nie jest znana wysokość odszkodowania, a CANAL+ potwierdza, że przejęte domeny zamierza wykorzystywać „do budowania świadomości wśród dotychczasowych użytkowników rapidu.net oraz darkw.pl, informując ich o legalnej ofercie serwisu CANAL+”.

Na czym polega zwalczanie piractwa przez CANAL+?

Pojawienie się marki CANAL+ z punktu widzenia użytkowników serwisu może być dziwne. Portale pozwalały na nielegalne wykorzystywanie milionów materiałów multimedialnych i nie wszystkie należały do CANAL+. Rejestr zgłoszeń o naruszenie praw autorskich, jaki ma na koncie serwis rapidu.pl uwzględnia ponad 600 podmiotów z całego świata.

Dlaczego akurat CANAL+ Polska postanowił zawrzeć ugodę z administratorem można zrozumieć. Cała reszta przypomina jednak działanie ponad prawem, którą CANAL+ tłumaczy nowatorskimi działaniami antypirackimi.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która z jednej strony pokazuje skuteczność CANAL+ Polska w działaniach antypirackich i poważne podejście do ochrony własności intelektualnej a z drugiej demonstruje innowacyjny sposób edukowania i promowania legalnej oferty wśród użytkowników, którzy dotychczas korzystali z treści nielegalnie rozpowszechnianych.

Blokowanie domen lub wyłączenie treści serwisów jako skutek ugody jest ustaleniem stron porozumienia. Jednak CANAL+ wykorzystuje adresy portali do promocji swojej oferty. Takie rozwiązanie ma prawo nie satysfakcjonować pozostałych poszkodowanych, czyli takich serwisów jak Netflix, HBO, Disney, TVN (Discovery) i kilkuset innych. Dajcie znać w komentarzach czy CANAL+ znalazł akceptowalny sposób walki z piractwem?

Żródło: Canal+ Polska

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  8
  Rapidu.net to dysk internetowy. To tak jakby pozwać google, że ktoś wrzucił na google drive pirackiego windowsa. Nie ma opcji żeby przegrali taki proces. Musieli wziąć gruby hajs za taką reklamę. A "pirackie" filmy i seriale w polsce są legalne. Chyba, że ktoś je udostępnia lub ściąga przez torrenty.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Canal+ to sie oglądało 20 lat temu jak były te bajki Looney Tunes, struś pędziwiatr animki a teraz ktoś to jeszcze ogląda,teraz są te netlixy amazony i to sie ogląda.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Ciekawe kiedy cda zdejmą za to samo.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     piractwo się likwiduje przez odpowiednie profilowanie ceny, aby nie była ona zaporą. tak wiem, są osoby które nawet dla 1zł skorzystają z pirata, ale powiedzmy sobie szczerze, to jest margines. jednak głównym problemem są ceny nieakceptowalne dla zbyt wielu odbiorców, co powoduje efekt piractwa.

     sami sobie są winni.
     • avatar
      endorse
      -1
      Ale Panowie o co chodzi. Prosta analogia: jeżeli ktoś produkuje np. Teslę, to żeby nią jeździć trzeba za nią najpierw zapłacić. Jeśli jeździsz nią nie płacąc za nią to jesteś złodziejem.
      Jakbyście tego nie tłumaczyli to prawda jest tylko jedna, pomijam absurdalny koszt. ;)