Pamięć RAM

Nowy rekord podkręcania DDR4 RAM - chiński overclocker przekroczył nieosiągalną barierę

przeczytasz w 1 min.

Pamięci RAM o taktowaniu 4000 MHz, 4500 MHz czy nawet 5000 MHz nie robią na nas większego wrażenia. Co jednak powiedzielibyście na pamięci pracujące z taktowaniem… 7000 MHz? Jeden z chińskich overclockerów pokazał, że jest to możliwe.

Najszybsze seryjnie produkowane pamięci DDR4 RAM osiągają taktowanie 5100 MHz. Nie oznacza to jednak, że nie można uzyskać wyższych zegarów przy samodzielnym podkręcaniu – ostatnio ustanowiono tutaj nowy rekord świata.

Nowy rekord podkręcania pamięci DDR4 RAM

Crucial Ballistixx Max - rekord podkręcania pamięci DDR4 RAM 7004 MHz

Nowy rekord został ustanowiony przez chińskiego overclockera o pseudonimie baby-j – zdołał on przetaktować pojedynczy moduł Crucial Ballistixx MAX z 4000 MHz do 7004 MHz (rzeczywiste taktowanie to 3502 MHz). Tym samym pobił on wcześniejszy rekord tajwańskiego overclockera Bianbao XE, który na tych samych pamięciach osiągnął „tylko” 6666 MHz.

MSI MEG B550 Unify-X
MSI MEG B550 Unify-X to płyta główna zaprojektowana typowo pod ekstremalne podkręcanie (konstrukcja wyróżnia się m.in. dwoma bankami pamięci RAM)

Kluczową rolę odgrywała platforma - baby-j wykorzystał procesor AMD Ryzen 5 PRO 4650G oraz płytę główną MSI MEG B550 Unify-X (to specjalny model zaprojektowany pod kątem ekstremalnego OC). Procesor i pamięć RAM schłodzono do ujemnych temperatur za pomocą ciekłego azotu.

Kiedy doczekamy się pamięci RAM o taktowaniu 7 GHz?

Uzyskany wynik należy traktować jako ciekawostkę (chociażby dlatego, że został ustanowiony na niekonwencjonalnym chłodzeniu i był niestabilny). Można jednak podejrzewać, że wraz z kolejną generacją pamięci – DDR5 RAM moduły o taktowaniu 7 GHz będą dostępne w seryjnej produkcji i każdy będzie mógł je zamontować w swoim komputerze bez „kombinowania” z ciekłym azotem. Na pojawienie się pamięci DDR5 będziemy musieli poczekać co najmniej do przyszłego roku.

Źródło: HWBot

Zobacz więcej o podkręcaniu:

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Perunie! Toż to kolejny rekord taktowania DRAM ustanowiony na platformie AMD i to jeszcze na ZEN2. Tymczasem ZEN3 mają nowszą, pewnie lekko poprawioną rewizję kontrolera IMC.
  • avatar
   Marucins
   4
   "Na pojawienie się pamięci DDR5 będziemy musieli poczekać co najmniej do przyszłego roku."
   I na wydajne układy przynajmniej przez kolejne kilka lat.
   Tak samo było z DDR4 jakie to demony prędkości pojawiały się na początku premiery :D
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Już wiem za co Cię nie lubię, Paweł. Za tytuły, ale również za to, że jesteś podobny do Morawieckiego. To drugie to nic osobistego. :D
    • avatar
     bIebIebleble
     2
     Paweł Maziarz

     Nowy rekord podkręcania DDR4 RAM - chiński overclocker przekroczył 7000 MHz.

     Tak masz robić tytułu. Ostatni raz wchodzę w twój Clickbait.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      pytanie ....... po co? po to się robi ramy typu HBM, aby takie zegarki były zbędne, bo to po prostu żre prąd. lepszy wydajnościowo efekt uzyskuje się na wielodrożnym szybkim cache, a nie na wykręcaniu RAM który od dawna jest znacznie wolniejszy od CPU. dodatkowo nie dual channel, ale nawet 8 równoległych kanałów. dobrym przykładem są tu karty grafiki gdzie interfejs do VRAM jest bardzo szeroki, oraz .... konstrukcje serwerowe, gdzie w konfigu dual CPU ma się do dyspozycji 8 kanałów RAM.

      a takie kręcenie na azocie? no da się. pytanie ile wzrosły benchmarki :)
      • avatar
       MarcinNS
       -5
       I jaki to ma sens? Co z tego wynika korzystnego dla użytkownika? Ciekawe czy przeszedł testy stabilnościowe i czy pograł chociaż z godzine a gierkę AAA.
       • avatar
        Adrianwo
        0
        Nakazać mu zabicie Xi Jinpinga i to jak najszybciej!!!

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login