Internet

Rozlicz PIT przez Internet - usługa Twój e-PIT wystartowała (z nowymi opcjami)

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Twój e-PIT wystartował w 2019 roku i od razu zyskał olbrzymią popularność. W inauguracyjnym roku z takiej opcji rozliczenia skorzystało aż 8,8 miliona osób. W ostatnich miesiącach trwały prace nad udoskonaleniem systemu, a o ich efektach możemy się przekonać już dziś.

15 lutego 2020 roku ponownie uruchomiona została usługa Twój e-PIT. Oznacza to, że podatnicy mogą już składać elektroniczne zeznania podatkowe za rok 2019.

Twój e-PIT

Już nie tylko PIT-37 i PIT-38. Od 2020 roku tak samo rozliczymy PIT-28 i PIT-36

W tamtym roku mogliśmy złożyć jedynie formularze PIT-37PIT-38. Od 2020 roku natomiast usługa Twój e-PIT oferuje również możliwość złożenia zeznania podatkowego PIT-28 (dla osób rozliczających przychody z umów takich jak najem czy dzierżawa) i PIT-36 (dla osób rozliczających między innymi emerytury i renty z zagranicy). 

Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że PIT-28 i PIT-36 nie zostanie automatycznie zaakceptowany – nawet w elektronicznej formie trzeba osobiście potwierdzić złożenie tych zeznań. Zwracamy na to uwagę, bo to właśnie fakt, że całość odbywa się automatycznie, jest jednym z powodów tak dużej popularności usługi Twój e-PIT.

Fakty są bowiem takie, że jeśli nie przysługują nam żadne ulgi i nie musimy niczego dopłacać, to tak naprawdę nie musimy robić nic, bo wszystko zadzieje się samo. Oczywiście należy zalogować się i upewnić, że wszystkie dane się zgadzają. 

Automatyczne ulgi, czyli dodatkowe możliwości w usłudze Twój e-PIT na rok 2020 

Oprócz dwóch nowych formularzy, usługa Twój e-PIT w 2020 roku została również wzbogacona o istotną funkcję dla rodziców. To automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci urodzonych w 2019 roku oraz dzieci na studiach

PIT usługa

Automatycznie naliczana będzie również ulga dla osób poniżej 26. roku życia, redukująca podatek dochodowy do 0%. Jeśli zaliczacie się do tej grupy pracowników i nie złożyliście stosownego wniosku (a więc pracodawca nadal pobierał zaliczkę), to zostanie ona dopisana do zwrotu. 

Skoro już jesteśmy przy tym temacie, to warto wspomnieć również o tym, że w usłudze Twój e-PIT pojawi się informacja o statusie zwrotu nadpłaty na konto podatnika. Jeśli zaś w rozliczeniu wyjdzie wam dopłata, to pamiętajcie, aby wpłacić określoną kwotę na indywidualny mikrorachunek – zobaczcie, jak sprawdzić numer konta w urzędzie skarbowym.

Jak i do kiedy rozliczyć PIT za rok 2019 przez Internet?

Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, należy udać się na stronę epit.podatki.gov.pl, a następnie potwierdzić tożsamość profilem zaufanym lub podać PESEL, datę urodzenia i dwie kwoty w celu weryfikacji. Jeśli potrzebujecie dodatkowych wskazówek, zajrzyjcie do naszego poradnika: jak rozliczyć PIT przez Internet

Przypomnijmy, że termin składania PIT-ów za rok 2019 mija 30 kwietnia 2020 roku (oprócz PIT-28 – w tym przypadku ostateczny termin to 2 marca). 

Źródło: PAP, Ministerstwo Finansów, informacja własna

Czytaj dalej o finansach:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adasko2910
  Ja już dziś złożyłem, poprawiłem dane, dodałem ulgi i jest ok.
 • avatar
  mjwhite
  Niestety na chwilę obecną nie idzie się zalogować.
 • avatar
  Konto usunięte
  z tą ulgą 0% PIT do 26 roku życia to taka ściema jakich mało. nie wiem co za 'geniusz' na to wpadł, ale .... wg. powrotu do komunistycznego toku kształcenia, kończąc technikum ma się 19 lat. do tego doliczamy 5 lat studiów, i kończąc uczelnię mamy ...... 24 lata. Pozostają więc marne 2 lata wielkiej "ulgi" na start, i to właśnie wtedy, kiedy po zdobyciu pracy zarabia się naprawdę niewiele (nie uwzględniam tu wygórowanych roszczeń, potem życie to skutecznie temperuje), więc ta pseudo ulga to pic na wodę fotomontaż.

  W wariancie kiedy młody człowiek skończy najpierw zawodówkę a póżniej technikum po zawodówce, to kończąc uczelnię ma już 25 lat. jeszcze gorzej jest w przypadku studentów medycyny, gdzie najpierw trzeba skończyć studia, zazwyczaj po liceum medycznym (4 lata a nie 5 technikum), ale one trwają 6 lat. potem trzeba jeszcze odbyć tzw. staż zanim nabędzie się uprawnienia. w efekcie nie zostanie *N I C*.

  Nieco dłużej z tej ulgi skorzystają ludzie na niższych szczeblach edukacji (czy na pewno niższych???), czyli po technikum, czy szkole zawodowej.

  Dodajmy do tego bezrobocie, i wiele osób które po ukończeniu nauki nie mają możliwości podjęcia pracy, i ich dopadnie limit 26 lat zanim zaczną pracować.

  Tak więc rządzącym serdecznie *nie dziękuję*. poza tym wolna kwoty od podatku dla parlamentarzystów powinna być identyczna jak dla reszty społeczeństwa.

  co do mnie, od lat rozliczam się niezależnymi programami. nie jest to jakieś trudne. na początku szły wydruki, a później dane szły przez interfejs który łaskawie udostępniła władza. wolę nie korzystać z rządowego "dzieła".

  btw. czemu czuję się uciskany jak za komuny ?????? czy ponownie ujrzę na ulicach mnóstwo napisów nabryzganych sprayem "telewizja kłamie" ?