Technologie i Firma

Ceny u Chińczyka pójdą w górę - rząd chce nałożyć na nas kolejny podatek

przeczytasz w 2 min.

Któż z nas nie lubi zamówić tanich drobnostek od naszych „chińskich przyjaciół”? Zagraniczni handlarze przyciągają bogatą ofertą, miłą obsługą, a do tego kuszą niskimi cenami. Wkrótce może się to zmienić, bo za import towarów będziemy musieli zapłacić więcej niż dotychczas.

Rząd chce nałożyć VAT na tanie produkty spoza Unii Europejskiej

Wszystkiemu winny jest „Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw”, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. W projekcie ustawy zawarto przepisy dotyczące m.in. pakietu VAT e-commerce, uszczelnienia VAT i pokonania barier w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do strony Sejmu.

Nas najbardziej interesuje punkt, który zakłada likwidację zwolnienia z VAT dla importu towarów o niewielkiej wartości. Obecne prawo dopuszcza sprowadzanie spoza Unii Europejskiej (a więc m.in. z Chin) towarów o wartości do 22 euro bez płacenia podatku od towarów i usług – takie podejście poprawia atrakcyjność tanich produktów i zachęca nas do kupowania np. na AliExpress, Banggood czy Gearbest.

Obecnie w Sejmie trwa proces legislacyjny ustawy - projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych (termin przedstawienia sprawozdania wyznaczono do dnia 28 maja 2021 roku). Jeżeli ustawa wejdzie w życie, na wszystkie towary sprowadzane spoza UE zostanie nałożony podatek VAT w wysokości 23% (co w praktyce oznacza zwiększenie ich ceny o taką samą wartość). Mówiąc wprost – będziemy musieli więcej płacić za tanie produkty spoza UE.

W uzasadnieniu ustawy czytamy:

Likwidację zwolnienia z VAT dla importu towarów o niewielkiej wartości do 22 euro przyczyni się do poprawy konkurencyjności przede wszystkim krajowych podatników, którzy prowadząc sprzedaż na terytorium kraju ponosili ciężar podatku VAT, podczas gdy takie same towary zakupione poza UE, korzystały w większości państw UE ze zwolnienia z VAT od takiego importu.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 lipca bieżącego roku. Szacuje się, że zmiana prawa ma przynieść wpływy do budżetu państwa w wysokości około 1,1 miliarda złotych rocznie.

Jak zapatrujecie się na projekt ustawy? Rzeczywiście potrzebna jest poprawa konkurencyjności krajowych podatników poprzez wprowadzenie dodatkowego podatku? A może znaleźlibyście inne, lepsze rozwiązanie? Komentarze są do Waszej dyspozycji.

Źródło: Sejm, inf. własna

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  14
  Ewidentny skok na kasę. Ale tym razem przynajmniej uzasadnienie ma sens. Likwidacja przywilejów dla obcych podmiotów zwiększy konkurencyjność rodzimych podmiotów to fakt. Oczywiście jeśli naprawdę o to by chodziło rządowi, to jednocześnie obniżył by stawkę podatku, aby obywatele nie byli stratni.
  Można by powiedzieć, pomysł dobry ale wykonanie już zdecydowanie gorsze.

  Rząd musi zbierać kasę dla koncernów farmaceutycznych. Już zapowiedzieli wzrost wydatków na służbę zdrowia do 7% PKB. Totalny absurd! Najgorsze, że ludzie myślą, że to poprawi sytuację pacjentów. Każdy kto choć trochę zaznajomił się z polskim systemem zdrowia wie, że pieniądze są drugorzędnym problemem. W obecnym systemie każda ilość pieniędzy przepadnie w tym worku bez dna, a los pacjenta będzie coraz gorszy.
  Sam pamiętam jak działał nasz system 20 lat temu. Niektóre obecne problemy wówczas nie istniały. Mimo ~10x niższych nakładów. Oczywiście było mnóstwo problemów ,ale nie tak podstawowych jak teraz, gdy niemal nie da się dostać do lekarza na czas, a o specjaliście to już nawet nie ma co marzyć.
  • avatar
   Kenjiro
   9
   500+ samo się nie zapłaci. Może ludzie przy kolejnych wyborach wybiorą mniejszych populistów...
   • avatar
    Dexterr
    8
    Rydzyk dostał już od rządu ponad 300mln dotacji, sekciarze z Ordo Iuris kilka mln, Obajtek wójt z Pcimia i nietykalny prezes milioner, CPK - puste pole i dziesiątki milionów na pensje dla znajomków, PFN - dziesiątki milionów nie wiadomo na co.. ktoś musi na to dać.. szkoda tylko że płacić muszą wszyscy a nie tylko wyborcy tej partii..
    • avatar
     Krzysiak_PL_GDA
     8
     To może inaczej
     Dlaczego ja produkując coś w UE muszę płacić VAT23% a ściągając coś od Chińczyka VATu nie ma ????
     Czyli mój produkt z automatu jest droższy o 23% i nie mam szans na konkurowanie z Chińczykiem :(
     • avatar
      franiux
      4
      Jedna z niewielu dobrych rzeczy robiona przez ten nierząd.
      • avatar
       zack24
       1
       Zgodnie z tym co powiedział nieżont to nikt na tym nie ucierpi, tzn na nowym ładzie, tzn. wale.
       Rząd jak sama nazwa wskazuje, już się urządził, a teraz będzie nam urządzał. Nie dość, że z powodu gangreny kowidowej wszystko podrożało, to jeszcze na to wszystko podatek narzucić. Pamiętam czasy, jak po dobry sprzęt jeździło się do reichu, bo u nas nawet w pewexach człowiek mógł tylko popatrzeć na katalogi.
       Wracamy do komuny. Doić pracujących, bo mają pieniądze i wydają je na zbytki. Abonenci 500+-/* i żyjący z socjalu nasze pieniądze wydają rozsądniej.
       Niech nałożą VAT od nieobecności w sejmie i 50% haracz za posiedzenia w komisjach. A, i jeszcze kary za jedzenie i spanie na sali sejmowej.
       Wczoraj usłyszałem, że program łatania dziury vatowskiej przez ostatnie 3 lata wcale tej dziury nie pomniejszył.
       • avatar
        xxx.514
        1
        Aż się jeden mem przypomina - "Polacy lubią i chcą niskie podatki. Mam dla was zatem pięć nowych niskich podatków"
        • avatar
         PiotrJakub
         1
         Większość towarów już jest wysyłana z magazynów w Europie, więc ruch jest co najmniej spóźniony. I będzie nieskuteczny. Para w gwizdek.
         • avatar
          podgladacz
          0
          Tu nas dymaja, tam nas dymaja, tu podatek, tam podatek. Wy myslicie, że dostaliście pieniądze bo piękny Nowy Ład, a tutaj za każdy z tych podatków zapłacicie więcej niż wam się do kieszeni z tego Nowego Ładu dostanie.
          • avatar
           fitgame
           0
           Zawsze nowy podatek uderza w konsumenta. Nie wierze w to, że ludzie są ciągle tacy głupi żeby na to się łapać. Ten podatek uderzy szczególnie w tych biedniejszych. W biedniejszych konsumentów i drobny handel. Od kiedy VAT to podatek chroniący rodzimą gospodarkę? Od tego jest cło. Jeżeli chce się pomóc to się tworzy ulgi, zwolnienia itp. Coraz bardziej nie podoba mi się droga którą podąża ten kraj. Najwidoczniej jedyne co ma się opłacać to klepanie dzieci. Szóstka pociech, etat w koncernowej fabryce a w wolnych chwilach oglądanie rządowej telewizji jak to jest dobrze w kraju. Wspaniały model polskiej rodziny XXI wieku.
           • avatar
            michael85
            0
            Takich złodziei już dawno w tym kraju nie było!
            • avatar
             tokacz
             -1
             a redaktor znowu ma refleks szachisty..... informacja o tym pojawiła się jakiś czas temu.. Chińczycy obejdą podatek bo wybudują nowe magazyny w PL (pewnie w Wólce Kosowskiej) i ch..a rząd dostanie zamiast pieniążków (ewentualnie będą wysyłać z któregoś z magazynów w eu)
             • avatar
              Konto usunięte
              -2
              Do tej pory krytykowałem absolutnie wszystkie nowe podatki naszej cudownej ekipy rządzącej, ale akurat z tym jednym się zgadzam. Trzeba zatrzymać ten potop chińskim badziewiem.
              • avatar
               xmexme
               0
               Rozbawił mnie nagłówek "Wszystkiemu winny jest „Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy..."
               Rozumiem że u nas u już nie ludzie rządzą tylko Ustawy, a pisze je sztuczna inteligencja.
               Progres panie progres.
               • avatar
                ElFi_
                0
                Znając chińczyka to chińczyk da bonus i i tak kupi się tanio a przedsiębiorcy dalej w czarnej.... Problem jest ale przywalenie VATu maluczkim tego problemu nie rozwiąże. Zresztą tu nie chodzi o rozwiązywanie problemów przedsiębiorców tylko kolejna danina - skoro rząd już wyliczył ile na tym zarobi to sprawa jest oczywista.
                • avatar
                 Gorze
                 0
                 Nie dość, że vat na import, to i opłata reprograficzna, może niech jeszcze podatek na miłość do ojczyzny i chęć do życia wprowadzą?
                 • avatar
                  cyberant
                  0
                  Różnica będzie taka że handlarze w PL i tak będa kupować u chińczyka i lepiej zarabiać, bo do tej pory kupowali bez VAT a sprzedawali z VAT... którego nie mogli odpisać bo w kosztach nie mieli, a teraz będą mogli sobie VAT odpisać bo z nim kupią. A dla kupujących szaraczków bezpośrednio u chińczyka cena wzrośnie w Chinach a w Pl pozostanie bez zmian. Podsumowując - pośrednicy sprzedający z fakturą zarobią więcej, państwo zarobi więcej, szarak straci