Telewizory

Pogromca OLED już jest i można go kupić!

przeczytasz w 3 min.

Zaprezentowane przez Samsunga telewizory micro LED już teraz okazują się być gotowe do sprzedaży. Ciekawi Was, czym są i dlaczego ostatecznie wyprą wszystkie inne technologie? No to zapraszamy do lektury!

Po tym, co pokazały najnowsze tlewizory QD-OLED z matrycami Samsung OLED, raczej trudno oczekiwać, że tuż za rogiem czai się kolejny wielki przełom w kategorii domowych wyświetlaczy. Okazuje się jednak, że pokazane w formie technologicznej zajawki w Vegas telewizory, korzystające z diod micro LED, już teraz trafiły do faktycznych sklepów (przenośnie, bo realnie to towar "na zamówienie")! Oczywiście będą to telewizory ściśle high-endowe, a co za tym idzie cenowo na pewno nie będą miały dla nas litości, ale nie zmienia to faktu, że przełom dokonuje się teraz na naszych oczach!

Stanowisko Samsung Micro LED - IFA 2022
Stanowisko, które mogliśmy podziwiać w Vegas zostało przeniesione praktycznie 1:1 na berlińskie targi.

Rekacja bezpośrednio ze stanowiska Samsung na IFA 2022

Czym są micro LED i dlaczego to przyszłość telewizorów?

Obecnie rynek wyświetlaczy domowych jest podzielony na dwie główne kategorie - telewizory OLED oraz telewizory LCD z podświetleniem LED. Te pierwsze oferują idealny kontrast, dzięki możliwości wygaszenia niezależnie każdego piksela, jednak przegrywają z klasycznymi wyświetlaczami LCD na tle maksymalnej jasności oraz żywotności (prawdopodobnie każdy chociaż raz słyszał o wypalaniu się OLED). Gdzieś pomiędzy obecnie próbują się wpasować telewizory LCD z podświetleniem mini LED, oferujące na tyle dużą ilość stref wygaszania (w wysokich modelach), że można powiedzieć, iż zbliżyły się do idealnego kontrastu OLEDów, nadal dając przewagę w formie wyższej jasności oraz braku wypalania się. 

O ile telewizory z mini LED można nazwać ewolucją, tak micro LED to prawdziwa rewolucja dla tej branży!

Jak do tych obecnych technologi ma się tytułowy micro LED? Otóż są to samświecące diody nieorganiczne, tak mikroskopijnych rozmiarów, że każdy piksel składa się z trzech takich diod. Mowa oczywiście o klasycznym podziale RGB - diodach czerwonych, zielonych i niebieskich, odpowiedzialnych za generowanie finalnej barwy. W przeciwieństwie do popularnych OLED stosowanych w panelach LG, nie ma tu zatem mowy o filtrowaniu białej diody organicznej w celu uzyskania odpowiednich barw.

Samsung micor LED - schemat diodDiody micro LED pozwalają również lepiej kontrolować wyciekanie światła na sąsiednie piksele, niż ma to miejsce w mini LED lub tym bardziej w klasycznych LED.

Oznacza to, że dla panelu o rozdzielczości 4K otrzymujemy ponad 8 milionów niezależnych stref wygaszania, realizowanych przez 25 milionów diod micro LED. Stref, którymi w przypadku zapowiedzianego telewizora Samsung będzie można sterować w 20-bitowym zakresie jasności. To ponad milion stopni regulacji, czyli całe rzędy wielkości więcej niż nawet tegoroczne modele mini LED z 14-16-bitową regulacją!

Samsung micro LED - schemat zasilaniaFizyczny rozmiar diod micro LED na tym etapie rozwoju nie pozwala tworzyć wyświetlaczy 4K mniejszych niż 76" - wiadomo, jak to wpływa na cenę...

Otrzymujemy zatem wyświetlacz o idealnym kontraście, spektakularnej jasności oraz zdolności do reprodukcji kolorów nie gorszej niż tegoroczne QD-OLED - kolorów, które są faktycznym źródłem światła, w przeciwieństwie do starszych OLED, w których za jasność w głównej mierze odpowiada biały subpixel, co sprawia, że obraz z dużą jasnością jest wypłowiały. A to wszystko bez najmniejszego ryzyka wypaleń, znanego z paneli organicznych - czego chcieć więcej? 

Samsung micor LED 114Prezentowane modele na ten moment oferują "tylko" rozdzielczość 4K, ale ze wzgledu na specyfikę działania, jest to obraz wyraźnie ostrzejszy niż 4K w wykonaniu klasycznego LCD.

Teraz odnośnie zapowiedzianego telewizora - Samsung już po targach CES 2022 zapowiedział, że do sprzedaży trafi model o przekątnej 110", jednak teraz faktycznie uzyskaliśmy potwierdzenie, że jest już produkowany i realnie w tym roku powinien trafić do sprzedaży. Ta ma być początkowo limitowana, choć trudno powiedzieć, czy limit będzie wynikać z liczby odpowiednio zamożnych ludzi, czy raczej dostępności produktu. 

Telewizory o przekątnej 110" nawet ze zwykłym podświetleniem LED nie należą do szczególnie tanich - micro LED dokłada jednak kolejne zero do ceny...

Telewizor, o którym mowa, jest pod każdym innym względem zwyczajny - sterowany przez zystem Tizen, z wbudowanymi głośnikami 7.1.2 (o łącznej mocy 100 W dla 110" i aż 120 W dla 76"!) oraz z dołączonym solarnym pilotem, jak inne telewizory Samsunga. Mniej zwyczajna będzie jego cena - za model o przekątnej 110" przyjdzie nam zapłacić 675 tysięcy złotych (już z VAT :)), podczas gdy 99" egzemlarz kosztuje jeden nowy samochód mniej - 585 tysięcy złotych, więc nie pozostaje nic innego, jak oczekiwać na pojawienie się w sklepie mniejszych (76") modeli lub dalsze udoskonalanie technologii, które pozwoli obniżyć cenę. A co Wy sądzicie o micro LED?

Samsung micro LED 76Ten model ma szansę kosztować mniej niż typowa kawalerka w centrum Warszawy - nie możemy się doczekać!

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KENJI512
    16
    "prawdopodobnie każdy chociaż raz słyszał o wypalaniu się OLED"

    Tak, słyszeliśmy te legendy :P
    • avatar
      Yamaraj6
      6
      Fajnie, fajnie ciekawy jestem na ile widoczna jest różnica jak postawi się to obok dobrego OLEDa, a i dopóki cena nie spadnie do normalnych kwot to nie jest to żaden pogromca OLEDów (których ceny też z roku na rok spadają, a żywotność paneli jest poprawiana).
      • avatar
        dzejsonista
        2
        Pierwsze płaskie telewizory też kosztowały krocie w swoim czasie. Dziś kupisz tv za mniej niż tysiaka
        • avatar
          xxx.514
          2
          Tylko 675 tysięcy? Biere dwa! A nie czekaj... zostawiłem drobne w spodniach, które oddałem do pralni....
          • avatar
            Dragonik
            0
            Led lepszy od oled no no.
            • avatar
              Blejd
              0
              Poczekamy jeszcze ładnych kilka latek zanim cena spadnie i będą produkować takie matryce w mniejszych rozmiarach , ale jak wyeliminują wady zwykłych Oledów z wypalaniem i jasnością to widzę tutaj przyszłość :)
              • avatar
                compt
                0
                Widzialem ostatnio nowe oledy, I trzeba przyznac ich obraz jest nienaturalnie kontrastowy, meczy to oczy, starsze wersje byly delikatniejsze, lub zaleznie od marki/modelu. Nawet jesli jest to dobry oled to uwazam ze ich barwa zbyt mocno przeklamuje realny obraz I na pewno blizej realnosci jest matrycy LCD, jedyny plus oledow to glebia obrazu, ale ten obraz meczy oczy...,
                Dobrze dobrana glebia kolorow w LCD/led z dobrymi filtrami to niebo dla prawdziwych pasjonatow kina :-) zalezy jaki model sie wybierze. Stary Samsung qe65q7cam mimo prostego podswietlenia (jeszcze wtedy!)zrobil na mnie wieksze wrazenie na filmach niz jakies starsze oledy LG czy tanie oledy ktore swieca jak choinka (tak dzisiejsze modele z ogniami w reklamach itp) byla to seria z wyzszej polki jeszcze bez punktowego podswietlenia, ale ta matryca robi niezle wrazenie nadal.....
                Nie chodzi o same fajerwerki w micro led, czy qd-oled (I starsze generacje) co o sam fakt zdrowia naszych oczow I w miare cieple naturalne barwy, Bez dawki promieni UV :-) I chyba to powinni zbadac w pierwszej kolejnosci zanim wydajecie majatek na TV ktory bedziecie ogladac bardzo krotko wlasnie przez to,

                moze sie nawet okazac ze najstarsza generacja oled byla zdecydowanie korzystniejsza dla oczu niz te nowsze wersje po 2020.....:-)
                • avatar
                  Michu55
                  -3
                  Lepiej zmieńcie nazwe strony z bechmark pl na samsung pl:)
                  • avatar
                    holdmybeerandwatch
                    -6
                    Pogromca OLED. Lol, dawno się tak nie uśmiałem. No żebym ja był breszczaty na jedno oko, a na drugie w ogóle nie widział to może bym to kupił. Ale ślepy nie jestem. Wystarczy na yt wpisać microled vs OLED i widać jaki to pogromca. Przecież to startu do OLED-ów nie ma, te panele grają w zupełnie innych ligach. A co do wypalania diod organicznych to sorry, wszystko się zużywa. A i to całe wypalanie to przesada, mój stary LG eg920 wisi sobie w kuchni i całe dnie wyświetla jeden kanał i wypaliło mu się logo w rogu. Widoczne na specyficznym odcieniu żółtego, z bliska i pod odpowiednim kątem, no masakra normalnie :D. W czasach dzisiejszych cen OLED-ów to nie wiem jaki sens mają jeszcze "LCD" w cenach OLED. Śmiałem się dawno temu jak usłyszałem, raz OLED, już zawsze OLED. Ale teraz muszę przyznać że coś w tym jest.
                    • avatar
                      Yesusik
                      -7
                      Autor niusa chyba nie słyszał o QD-OLED, które jakoś dziwnym trafem właśnie jest rozwijane przez Samsunga równolegle z MicroLED... tworzyliby osobne linie produkcyjne dla swoich produktów, gdyby któreś z nich było "pogromcą" drugiego? - no nie wydaje mi się!
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        "Okazuje się jednak, że pokazane w formie technologicznej zajawki w Vegas telewizory korzystające z diod micro LED już teraz faktycznie do faktycznych sklepów (przenośnie bo realnie to towar "na zamówienie")!"

                        Serio? Trzy błędy w jednym zdaniu?
                        • avatar
                          Batyra
                          0
                          I ja już widzę jak moje dzieciaki grając w piłkę w pokoju rozwalają takie cudo za pół bańki hahahah
                          • avatar
                            michoopro
                            0
                            OLED to agenci microLED to NEO ;)
                            https://youtube.com/clip/Ugkxs-mtRDcKKYindjY98-g5ZV7OkS--5QtE
                            • avatar
                              kola01
                              0
                              Tak, słyszeliśmy i nawet wszyscy widzieliśmy... tfu... widzimy na co dzień. A jak ty nie widzisz, to wejdź sobie choćby na allegro, które jest zawalone wypalonymi OLEDami, niektóre są całkiem świeże. Dalej uważasz, że to jest mit?
                              • avatar
                                piomiq
                                0
                                Dlaczego autor pisze tylko o wyświetlaczach 99" i 110"? Czyżby dostępne były tylko wielkoformatowe? Zatem dlaczego w artykule mowa o rynku konsumencki mi wypieraniu OLEDow?