• benchmark.pl
 • Mobile
 • Instalacja aplikacji spoza iOS AppStore ma być możliwa, ale tylko na terenie UE
Mobile

Instalacja aplikacji spoza iOS AppStore ma być możliwa, ale tylko na terenie UE

przeczytasz w 1 min.

Plotki o aktualizacji iOS, która ma umożliwić instalację aplikacji spoza sklepu AppStore (z ang. sideloading) co jakiś czas pojawiają się w sieci. Tym razem otrzymaliśmy informacje dotyczące rzekomej implementacji tego rozwiązania.

Ta informacja dotarła do nas od Marka GurmanaBloomberga. Osoby, którą można uznać za wiarygodne źródło w zakresie informacji o decyzjach Apple. W trakcie udziału w podcaście The MacRumors Show wspomniał on, że w jego opinii instalacja aplikacji spoza sklepu AppStore będzie dostępna tylko na terenie Unii Europejskiej.

iOS 17

Ograniczenie tej opcji do określonego regionu jak najbardziej ma sens. Apple tak naprawdę nie chce dawać użytkownikom takiej dowolności i robi to tylko z powodu presji regulacyjnej ze strony UE. Gurman dodał również, że Apple prawdopodobnie wprowadzi tę funkcję po cichu i bez żadnych fanfar – by jak najmniej osób dowiedziało się o nowej opcji. Sam Gurman nie zdziwi się, jeżeli funkcja zostanie wymieniona gdzieś na końcu komunikatu prasowego, a nie podczas przemówienia na WWDC 2023, które ma się odbyć 5 czerwca.

Apple coraz bardziej ugina się pod presją UE

Unijna ustawa o rynkach cyfrowych (która wejdzie w życie tego lata) ma na celu ograniczenie kontroli firmom, które uważają się za samozwańczych „strażników” bezpieczeństwa. UE uważa, że Apple nie może zmusić programistów iOS, by korzystali tylko z jedynego, własnościowego repozytorium Apple (AppStore). Z drugiej strony gigant z Cupertino twierdzi, że tylko kontrola nad źródłami instalowanych aplikacji zapewni użytkownikom bezpieczeństwo i utrzyma jakość oprogramowania.

AltStore - aktualnie jedyna opcja instalacji aplikacji spoza AppStore

Apple ostatnio ciągle „wojuje” w kontekście swojej polityki. Jakiś czas temu stoczyło kosztowną batalię prawną z Epic, w kwestii kontrolowania płatności w aplikacjach. Z drugiej strony UE wymusiło na firmie z Cupertino przejście z własnościowego złącza Lighting na USB-C. Czas pokaże, jak przedsiębiorstwo Tima Cooka na tym wyjdzie.

Źródło: techradar.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  0
  To jest skrajna głupota! Zasyfić fona niedoróbkami z Andrida? Mam nadzieję że te "biedne" aplikacje będą jakoś oznaczone i przy instalacji pojawi się jakieś ostrzeżenie.
  • avatar
   Kasuja Wpisy Automatem
   0
   apple powinno to zablokować. ponadto powinni brać opłaty za samo przeglądanie opisów apek w sklepiku :)
   • avatar
    Faflucy
    -4
    Duży błąd.
    • avatar
     albertartu
     -4
     Moj sad, moje jablka
     • avatar
      MrOsamaful
      0
      sideloading na iOS jest praktycznie od zawsze. Oczywiście nie trzeba do tego żadnego jailbreaka. Może nie działa to tak wygodnie jak na Androidzie ale się da