Oprogramowanie

Wtopa Microsoftu - gigant przypadkowo zakosił kod polskiemu programiście

przeczytasz w 1 min.

Myśleliście, że giganci technologiczni uważniej respektują prawa autorskie? No właśnie wygląda, że nie do końca. Microsoft ostatnio został przyłapany na kradzieży cudzego kodu, który miał podpisać swoimi danymi.

Skandal na GitHubie – Microsoft zmienił prawa autorskie cudzego programu

Sprawa dotyczy jednego z repozytoriów w serwisie GitHub - to taka platforma, gdzie programiści umieszczają swoje projekty programistyczne (głównie open source, ale można też posiadać prywatne repozytoria). W 2018 roku platforma została przejęta przez Microsoft.

Użytkownik o pseudonimie LesnyRumcajs zauważył, że pliki z jego repozytorium zostały skopiowane przez Microsoft. W zasadzie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że... w pliku z licencją zmieniono fragment odpowiedzialny za prawa autorskie z „Copyright (c) 2020 LesnyRumcajs” na „Copyright (c) Microsoft Corporation.”. Tłumacząc na prosty język - Microsoft podpisał się jako autor cudzego programu.

Microsoft - mem
Mem w humorystyczny sposób opisujący sytuację (źródło: iSWORD)

Co to dużo mówić, sytuacja dla Microsoftu wygląda fatalnie, a branżowe media zaczęły opisywać wtopę giganta technologicznego. 

Microsoft przeprasza za zaistniałą sytuację – winne okazały się... boty

Do sprawy odniósł się kierownik zespołu Microsoft Open Source Programs Office, który przeprosił za zaistniałą sytuację. Programiści są w kontakcie z Leśnym Rumcajsem, a wprowadzone zmiany zostały przywrócone.

Według pracownika Microsoftu, błąd został spowodowany przez bota, który miał być zaprogramowany do zatwierdzenia plików w nowych repozytoriach. Zespół ma teraz przeprowadzić audyt we wszystkich rozwidlonych repozytoriach i sprawdzić, czy podobne sytuacje nie pojawiły się u innych użytkowników.

PS. warto dodać, że nie jest to jedyna afera z GitHubem. Kilka tygodni temu wyszło na jaw, że platforma udostępnia prywatne dane tysięcy nieświadomych użytkowników przeglądarki Firefox.

Źródło: GitHub, Hacker News

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  33
  Microsoft używa boty do zamiany praw autorskich na „Copyright (c) Microsoft Corporation.”. No ładnie.
  • avatar
   gormar
   18
   Nieźle nauczyli bota. Przypomina mi to jak złodzieje uczyli dzieci kraść, gdyż później mogli sami się wymigać od odpowiedzialności. ;(
   • avatar
    pawluto
    17
    Zwykli złodzieje ...zwalają winę na bota...
    • avatar
     Goldengecko
     13
     W USA kolo dostał by już milionowe odszkodowanie
     • avatar
      Konto usunięte
      7
      Ja nie pobieram nic z torrentów to boty robią XD
      • avatar
       xxx.514
       2
       A bo to pierwszy raz jak microsoft kradnie czyjś kod... Całą swoją firmę od początku istnienia opierali na kradzieży i przejęciach.
       • avatar
        Bazyliszek
        2
        Przypadkowo? taaaa jasne
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         w ogóle zmiana praw autorskich to jest złamanie prawa autorskiego. praw autorskich z zasady nie można zmienić. co najwyżej można zmienić prawa własnościowe do utworu.

         tak nawiasem, swego czasu Microsoft (przypadkowo?) zakosił (zatrudnił) wysokiego rangą pracownika z firmy Borland. MS przegrał sprawę w sądzie.
         Także Microsoft swego czasu (przypadkowo?) użył w MS-DOS 6.2x kompresora dysku, zdaje się firmy Stacker. Też przegrali sprawę w sądzie. Po raz kolejny (nie pamiętam wcześniej czy później) także w MS-DOS 6.2x Microsoft użył programu optymalizującego pamięć tzw. "wysoką". Też przegrali sprawę w sądzie, i tak został ostatecznie wydany MS-DOS 6.22 .

         Coś dużo tych ...... przypadków.

         Ciekawe jak to jest z rzekomą kradzieżą kodu windows w Linux. Jakoś nigdy nie widziałem na necie jednoznacznie pokazanych dowodów na tą kradzież. Przy tym przez parę dobrych lat, Microsoft zdzierał nazwijmy to "tantiemy" od producentów smartfonów z androidem. firmy płaciły dla świętego spokoju. W końcu Microsoft odpuścił. Ale samo Google powiedziało "my nie będziemy płacić, jeśli chcecie to nas zaskarżajcie do sądu", i nie zaskarżyli.
         • avatar
          Satoru
          1
          Leśny Rumcajs? :D
          • avatar
           que_pasa
           -2
           Ktoś jeszcze używa githuba?
           • avatar
            piomiq
            0
            > Myśleliście, że giganci technologiczni uważniej respektują prawa autorskie?
            Nie, nie myśleliśmy tak. Raczej kombinują jak mogą, aby jak najtańszym kosztem coś zyskać.

            Ciekawy jestem ile takich sytuacji nie zostało wykrytych. Mcrosoft ma GitHuba, czyli kodu jest tam całkiem sporo. Wiedział co robi kupując tę platformę......
            Oczywiście nie zawsze robią to z premedytacją, bo błędy się zdarzają. Tyle, że ostatnimi czasy proces testowania produktów mocno podupadł - patrz niegdyś sztandarowy produkt - "Windows".