Gadżety

Najbardziej rozpoznawalny robot na świecie trafia wreszcie do sprzedaży

przeczytasz w 1 min.

Jeżeli Internetu nie podpięli wam dopiero wczoraj, to na pewno kojarzycie Spota – nieprzeciętnie sprawnego robota od lat rozwijanego przez inżynierów z Boston Dynamics. Ten właśnie trafił do sprzedaży.

Czas, od kiedy Spot imponuje, można już liczyć w latach. Wiecie – to ten robot-pies, który bez trudu radzi sobie w trudnym terenie, potrafi otworzyć sobie drzwi, a do tego niełatwo go przewrócić, jeśli zaś jakoś do tego dojdzie, to szybko wraca na cztery łapy. Ale choć filmiki z jego udziałem stawały się hitem Internetu, firma Boston Dynamics nie była w stanie uzyskać komercyjnego sukcesu. Przechodziła z rąk do rąk, ale teraz wreszcie pod skrzydłami grupy SoftBank jest tego bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. W ramach kolejnego kroku Spot trafił do sprzedaży.

Spot może być twój, ale… kosztuje tyle, co nowy samochód

Każdy, kto chciałby kupić Spota, musi liczyć się z wydatkiem 74 500 dolarów. To mniej więcej tyle, ile kosztuje Tesla Model S, ale producenci przekonują, że ten czworonożny robot kroczący jest tego wart. W końcu można go wysłać niemal wszędzie tam, dokąd jest w stanie dotrzeć człowiek, a nawet tam, gdzie nie jest. 

Spot

Spot sam w sobie robi wrażenie swoją mobilnością, ale jego największa siła tkwi w uniwersalności. Korzystając z najróżniejszych czujników i modułów, można go dostosować do swoich potrzeb i do zadań, takich jak opracowywanie trójwymiarowych map placów budowy, inspekcja i poszukiwanie usterek maszynowych, patrolowanie obiektów, służenie pomocą policji czy personelowi medycznemu i tak dalej, i tak dalej.

Zobacz możliwości Spota na materiale promocyjnym Boston Dynamics: 

Ważący 30 kilogramów Spot potrafi poruszać się z prędkością do 5 km/h i działa maksymalnie 90 minut między ładowaniami. W bezproblemowym przemieszczaniu się pomaga mu 360-stopniowa kamera, dzięki której możliwe jest uruchomienie trybu autonomicznego, choć podstawową formą jest sterowanie zdalne. Czy myślicie, że odniesie sukces?

Źródło: Boston Dynamics, TechCrunch, The Verge

Czytaj dalej o robotach: 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mordgird
  4
  pytanie jest jedno...czy skoczy po browar na stacje.
  • avatar
   szczupak90
   4
   Za chwilę zostanie skopiowany przez chiny i będzie sprzedawany połowę taniej, wtedy odniesie sukces.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    1
    Ciekawe kiedy pierwszy robot wejdzie na Mount Everest ?
    • avatar
     sn00p
     -5
     Trafia wreszcie do sprzedaży? WOW! Niesamowite! Facepalm :)
     • avatar
      Marucins
      0
      I jest w tym jakiś sens - chodzący "troszkę" większy robocik sterowany padem?
      Gdzie tu ta frajda? Gdzie ta zaawansowana technologia? Gdzie te obiecywane androidy z filmów SciFi?
      • avatar
       owatanka
       0
       Fajny ten robocik ale nie stac mnie :(