Karty graficzne

Przetestowali stację z 7 kartami RTX 4090! Czy więcej zawsze oznacza lepiej?

przeczytasz w 2 min.

GeForce RTX 4090 to obecnie najwydajniejsza karta graficzna do komputerów. Zastanawialiście się kiedyś… co potrafi siedem takich kart?!

Niedawno mieliśmy okazję przetestować kartę graficzną GeForce RTX 4090, która zaskoczyła na osiągami – to absolutny król rankingów wydajności. Konstrukcja sprawdzi się nie tylko w komputerach do gier, ale też w profesjonalnych stacjach roboczych.

Nie trzeba jednak ograniczać się do jednej karty. Można wykorzystać… siedem takich modeli.

Test 7x GeForce RTX 4090 – skalowanie kart graficznych

Test 7 kart GeForce RTX 4090 - platforma testowa

Redakcja Pugetsystems opublikowała ciekawy artykuł, w którym sprawdziła skalowanie różnych konfiguracji z kartami GeForce RTX 4090 w profesjonalnych zastosowaniach związanych z edycją wideo i renderowaniem.

Do testów wykorzystano platformę z procesorem AMD Threadripper PRO 5995WX, 16x 8 GB pamięci DDR4-3200 i płytą główną ASUS Pro WX WRX80E-SAGE SE WIFI (karty zostały podłączone przez riser w trybie PCI-Express 3.0). Energię doprowadzały cztery zasilacze Super Flower LEADEX Platinum o mocy 1600W (to przez wymaganą liczbę wtyczek zasilających do kart i płyty głównej).

Test 7x RTX 4090 w DaVinci Resolve Studio

Pakiet DaVinci Resolve Studio (efekty GPU) nie skaluje się zbyt dobrze z większą liczbą kart - przy trzech układach można liczyć na 2,3-krotny wzrost wydajności, później zysk jest dużo mniejszy (a między 6 a 7 w praktyce nie widać różnicy).

Test 7x RTX 4090 w RedShift

Test 7x RTX 4090 w V-Ray

Dużo lepiej to wygląda przy renderowaniu z użyciem procesorów graficznych. W RedShift widać dobre skalowanie do czterech kart, natomiast w V-Ray (w trybie RTX) dobry efekt daje nawet sześć układów.

Test 7x RTX 4090 w OctaneBench

Najlepiej to wygląda w przypadku benchmarka OctaneBench – tam skalowanie jest prawie idealne, bo pakiet jest w stanie wykorzystać nawet siedem kart RTX 4090.

Test 7x RTX 4090 w pobór mocy kart graficznych

Wydajność wydajnością, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na pobór mocy całej platformy. Już jedna karta GeForce RTX 4090 pobiera dużo mocy, ale bardziej złożone konfiguracje potrafią być naprawdę energochłonne – zestaw z siedmioma układami przy obciążeniu pobierał z gniazdka 2750 W (!).

Czy warto budować stację roboczą z kartami GeForce RTX 4090? Jak najbardziej tak! Niekoniecznie jednak aż w takiej konfiguracji, jak to sprawdził Pugetsystems. Przy renderze (a to główne zastosowanie kilku układów graficznych) bardzo dobrze skalują się konfiguracje do czterech takich kart. Później zysk z dodawania kolejnych układów jest dyskusyjny, szczególnie przy takim wzroście zapotrzebowania na energię.

Źródło: Pugetsystems

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  robertmo
  5
  4090 to sie akurat najbardziej nie opłaca, ale im tańsza i mniej energochłonna opłaca się coraz bardziej, nawet bardziej niż kupno pojedynczej 4090. Trzebaby policzyć współczynnik zysku z czasu do ceny i ceny prądu. Im więcej ktoś na tym zarabia tym bardziej mu się opłaca.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   2
   Tak konfiguracja największy sens ma przy liczeniu animacji, gdy każdą klatkę przelicza się osobno na oddzielnej karcie, wtedy skalowanie się nie pojawia. Tu nie ma podanych parametrów renderingu, a głównie chodziłoby o rozdzielczość, która może być wąskim gardłem dla takiej ilości rdzeni do obdarowania.
   • avatar
    Ggggg
    1
    Naprawdę wątpię by kogoś kto kupuje kartę za 10 czy 12 tysięcy złotych obchodziło że pobiera 450w
    • avatar
     KENJI512
     1
     Crysis na tym poszedł?

     PS.
     Mój wniosek jest prosty - max 3 x 4090 mają sens, dalej nie ma to sensu.
     Przy 7 x 4090 może wywalać korki w mieszkaniu ;)
     • avatar
      maluszek88
      0
      Dziwnie się ta wydajność skaluje. Szkoda że to nie sli. NVIDIA link chyba nie jest taka dobra.
      • avatar
       Batyra
       0
       W internecie jest taka masa głupich i niepotrzebnych testów a zabrakło tego ile fps ma cyberpunk na takich 7 kartach… serio jestem ciekaw czy daje to cokolwiek…