Karty graficzne

Przetestowali nową kartę graficzną Intel Arc. Nvidia ma się czego bać?

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne Intel Arc są zachwalane jako konkurencja dla gamingowych modeli GeForce i Radeon. Czy tak jest w rzeczywistości? W sieci pojawiły się testy układu Arc A730M, a więc jednego z wydajniejszych modeli dla laptopów.

Karty graficzne Intel Arc dla gamingowych laptopów zadebiutowały na początku roku, ale ich premiera była wielką niewiadomą. Na samym początku pojawiły się słabsze modele - Intel Arc A350M i A370M, które lekko mówiąc nie imponowały wydajnością.

Tym razem w sieci pojawiły się testy wydajniejszego modelu Intel Arc A730M.

Testy karty graficznej Intel Arc A730M

Intel Arc A730M to prawie najwydajniejszy przedstawiciel generacji Alchemist – karta bazuje na rdzeniu Intel ACM-G10 z 24 blokami Xe (3072 procesory strumieniowe) i dysponuje 12 GB pamięci GDDR6 192-bit. Układ może pracować w konfiguracji z limitem mocy 80 – 120 W.

ModelIntel Arc A350MIntel Arc A370MIntel Arc A550MIntel Arc A730MIntel Arc A770M
Układ graficznyIntel ACM-G11Intel ACM-G11Intel ACM-G10Intel ACM-G10Intel ACM-G10
Bloki Xe68162432
Jednostki ALU7681024204830724096
Jednostki TMU4864128192256
Jednostki ROP16166496128
Jednostki RT68162432
Jednostki XMX96128256384512
Taktowanie GPU (bazowe)1150 MHz1550 MHz900 MHz1100 MHz1650 MHz
Pamięć VRAM4 GB GDDR6 64-bit4 GB GDDR6 64-bit8 GB GDDR6 128-bit12 GB GDDR6 192-bit16 GB GDDR6 256-bit
Taktowanie pamięci14 000 MHz14 000 MHz16 000 MHz16 000 MHz16 000 MHz
Przepustowość pamięci112 GB/s112 GB/s256 GB/s384 GB/s512 GB/s
TDP25-35 W35-50 W60-80 W80-120 W120-150 W

Chińska firma Machenike (możecie ją kojarzyć z recenzji laptopa Machenike T58) pochwaliła się pierwszymi testami laptopa DAWN 16, który został wyposażony w procesor Intel Core i7-12700H i kartę graficzną Intel Arc A730M (nie ujawniono o jakim limicie mocy).

Intel Arc A730M - wydajność w 3DMark

Według producenta, laptop osiąga 10 002 punkty w benchmarku 3DMark Time Spy i 23 090 punktów w benchmarku 3DMark Fire Strike. Wyniki wypadają podobnie do mocniejszych wersji GeForce RTX 3070 (z limitem mocy ustawionym powyżej 100 W) lub słabszych wersji GeForce RTX 3080 (z limitem mocy poniżej 100 W).

Dobre osiągi potwierdzają też pierwsze niezależne testy. Jeden z użytkowników serwisu Weibo opublikował zrzut ekranu z wynikami wydajności tego samego laptopa w teście 3DMark Time Spy.

Intel Arc A730M - wydajność w 3DMark

Konfiguracja uzyskuje 10 138 punktów ogólnych, a wynik GPU Score wyniósł 10 107 punktów. Podobne osiągi układu graficznego oferują mocniejsze wersje GeForce RTX 3070 lub słabsze GeForce RTX 3080.

Wygląda więc na to, że nowa karta Intela rzeczywiście może powalczyć z mocniejszymi modelami Nvidii. Dokładniej będzie można to zweryfikować po premierze laptopów i rzeczywistych testach w grach. Póki co jednak o laptopach z Arc A730M w Europie ani widu, ani słychu…

Źródło: JD, Weibo

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mgkiler
    6
    Czyli w końcu można będzie bez wstydu powiedzieć, że "mam Intela". :)
    • avatar
      racedriver
      3
      To będzie prawdziwy hit, świetna wydajność przy niskim poborze mocy, teraz tylko czekać na wersje desktopowe
      • avatar
        Diuran
        2
        Niech wydadzą nowe stery i oprogramowanie pod linuxa i jestem w domu.
        • avatar
          _Ciekawski_
          2
          Zaskakująco dobry wyniki. To by mgło sugerować, że Arc A770M (o ~33% więcej Xe) może powalczyć nawet z mobilnym 3080Ti (o ~21% więcej SM od 3080).
          • avatar
            z3us_pl
            -1
            Tylko zaraz wyjda Nvidie 4000, i będzie smęcenie, że intel słaby.
            • avatar
              Gnom_Z_Piany2
              -1
              ktoś się dorwał do produkcji pilotażowej :)
              • avatar
                szymcio30
                -3
                Benchmarki nie odzwierciedlają realnej wydajności. Kartka którą ma węższą szyne pamięci mniej SM będzie wstanie walczyc z 3070 lub 3080. Cos tu jest nie tak. Aczkolwiek Nvidia tak namieszała z limitami mocy, ze często z nazwy mocniejsza karta okazuje się o wiele słabsza
                • avatar
                  pawluto
                  0
                  Tak dobry wynik dla karty do laptopa z literą M ??? WooooW !
                  Czekamy na testy normalnej karty !