Podzespoły

Windows 11 - handlarze zarabiają na nieświadomości klientów

przeczytasz w 1 min.

Windows 11 wymaga nie tylko odpowiedniej konfiguracji komputera, ale też specjalnego modułu zabezpieczającego – informacja wzbudziła małe zamieszanie wśród użytkowników, co niestety zaczęli wykorzystywać nieuczciwi handlarze.

Wymagania Windows 11 nie są specjalnie wygórowane – system powinien działać nawet na tańszych konfiguracjach sprzed kilku lat. Największym problemem może być wymóg modułu TPM, który odpowiada za dodatkowe zabezpieczenia komputera.

Moduły TPM - handlarze zarabiają na wymaganiach Windows 11

W nowszych konfiguracjach odpowiednia funkcja jest zintegrowana w procesorze jako AMD fTPM lub Intel PPT, ale posiadacze starszych konstrukcji muszą dokupić specjalny moduł podłączany do płyty głównej. W ostatnich dniach ceny takich urządzeń poszły mocno w górę.

Temat naświetlił Shen Ye - szef HTC i HTC VIVE zauważył, że w ostatnich dniach handlarze kilkukrotnie podnieśli ceny modułów TPM (przykładem tutaj może być Gigabyte GC-TPM2.0_S, który zdrożał z 25 do 100 dolarów).

Gigabyte GC-TPM2.0_S - moduł TPM 2.0

Wolny rynek czy może jednak pazerność handlarzy?

Oczywiście, można tutaj doszukiwać się zasad wolnego rynku – pojawiło się zwiększone zainteresowanie danym produktem, co zaczęli wykorzystywali sprzedawcy (w końcu towar jest warty tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić). Pytanie tylko, czy to już nie jest przesada i żerowanie na nieznajomości klientów.

Jeżeli planujecie przesiadkę na Windows 11, koniecznie sprawdźcie konfigurację komputera – nowsze zestawy już fabrycznie zostały wyposażone w technologię TPM i nie wymagają dokupienia dodatkowego modułu. W starszych taki moduł trzeba będzie dokupić, ale nie warto za niego przepłacać. Uczciwą ceną wydaje się 40 - 60 złotych.

Źródło: Twitter @ Shen Ye, inf. własna, Tinhte (foto)

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Marucins
    17
    Haha a wystarczy to tylko włączyć w UEFI ale przyznam że rzuciłem okiem na ceny i taki sklep jak net-s z 49 podbił do 99 zł. Właśnie ten gigaFAILowy moduł.

    Nie ma co się dziwić bo żaden portal POWTARZAM żaden nie raczył wyjść z inicjatywą do użytkownika i objaśnić minimalne wymagania. Tylko skupił się na przedruku treści z zagranicznych portali.
    • avatar
      zack24
      10
      Wolny rynek tak działa. Najśmieszniejsze jest to, że jeszcze minimum pół roku do przesiadki a już wszyscy szaleją. Moment i sytuacja się wyprostuje jak przebuduje się świadomość, albo MS zmieni zdanie co do TPM
      • avatar
        KENJI512
        5
        Takie coś powinno być dosyłane gratis przez producentów płyt głównych po pokazaniu faktury zakupu Windowsa (również starszego, jeśli jest możliwość darmowej aktualizacji).

        A ewentualne koszty producentom płyt głównych powinien pokrywać Micro$oft, który obiecywał, że Windows 10 będzie "systemem ostatecznym".

        Ale jak zwykle okazuje się, że można obiecywać, można mówić, że czegoś się nie da - chyba że zacznie coś być opłacalne, to wtedy się da (vel sprzedaż kart graficznych górnikom przed oficjalną premierą).
        • avatar
          Konto usunięte
          5
          Wolny rynek czy może jednak pazerność handlarzy? Czyli jak Kali kupić tanio po okazji to wolny rynek a jak Kali kupić drogo to złodzieje. Dno...
          • avatar
            Przem0l
            2
            Jedyne kto tak na prawdę zarabia to microsoft bo trzeba kupić nowe cale + rds cal. No chyba, że wystarczą poprzednie z win10enterprise ale to m$ musiałby jasno potwierdzić.
            • avatar
              Vengir
              2
              Właściciele starszych zestawów mogą się zdziwić, gdy okaże się, że problemem nie jest TPM, tylko ich procesor, który nie załapał się na listę. Wcześniej ta lista była przeznaczona dla producentów sprzętu, żeby nie mogli dołączać Windowsa do zbyt starych rozwiązań. W przypadku Windowsa 11 są to twarde wymagania, które trzeba spełnić, żeby móc zainstalować system, a tak się składa, że wszystkie procesory na liście już mają wbudowany fTPM 2. I to, że wycieknięta wersja działa na starszych, to jeszcze nic nie znaczy, ponieważ Microsoft dopiero zaimplementuje blokadę w wersji gotowej na rynek. Skąd taka radykalna decyzja? O wszystkim mamy się dowiedzieć z nadchodzącego bloga Microsoftu.

              Źródło informacji: Steve Dispensa na Twitterze.
              • avatar
                Marucins
                2
                TPM 2.0 nieaktualne :)

                Moduły szyfrowania TPM 2.0 nie są stosowane w Chinach oraz Rosji. Microsoft nie może pozwolić sobie na niedostarczenie do tych państw Windowsa 11. Firma zdecydowała się na zastosowanie wyjątku, który pozwala na instalację Windowsa 11 na komputerach, które nie korzystają z TPM 2.0.
                • avatar
                  baertus11
                  2
                  Tyle jest dystrybucji linuxa, tyle zdolnych osób pracuje dla ich rozwoju, dlaczego nie mogą się zabrać razem i zrobić jedną porządną dystrybucję, która zamiecie Windows? A tak to przez "wolność wyboru" mamy pierdylion wersji, które utrudniają wybór. Dlaczego nie można zrobić jakiejś dystrybucji typu Linux Base, wziąć co najlepsze z innych i zebrać oraz zoptymalizować jedną? No chyba, że znowu jakaś teoria wyjdzie, że to celowe działanie... Szkoda. Jedna dobrze zoptymalizowana dystrybucja, oprogramowana i wyposażona w sterowniki mogłaby sporo namieszać. Może wtedy MS by się ruszył i obok "nowego ekscytującego zaokrąglonego wyglądu" wziął by się za optymalizację i bezpieczeństwo. A tak to kicha stabilizacyjna....
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    Sam układ scalony to cena ok 3$ przy zamówieniu min 3 sztuk, 4 kondensatory to groszowa sprawa, złącze w sumie też. Tylko zamówić płytkę i masowo produkować XD. Także ładnie ktoś doi naiwniaków.
                    • avatar
                      Zero-Cool
                      -2
                      TPM - w skrócie jak dać się szpiegować i o tym nie wiedzieć... Nie dziwię się że światowi liderzy szpiegowania tj. Rosja i Chiny nie zgodziły się na ten szajs.
                      • avatar
                        Keither
                        -5
                        Mam gdzieś ten winsh*t :) Microsoft nie raz udowodnił, że nie jest wart zaufania (W10 będzie ostatnim systemem xD).
                        PS. Linux górą :D
                        • avatar
                          hovzi
                          0
                          Jak zwykle Januszex musi zarobić
                          • avatar
                            KMBak
                            0
                            MS już potwierdził, że moduł nie jest wymagany, ale zalecany. QRVA co za tępactwo...
                            • avatar
                              blamek
                              0
                              jaką przesiadkę na 11, przecież tego systemu nie ma i jeszcze długo nie będzie...