Smartfony

Tych funkcji nie miał pierwszy iPhone. Aż trudno uwierzyć

przeczytasz w 2 min.

Kilka dni temu, dokładnie 9 stycznia, odbyła się 17. rocznica prezentacji pierwszego modelu iPhone’a, którą wykonał sam Steve Jobs. Z tej okazji przedstawiamy jaki był, a raczej jaki nie był ten smartfon.

Pierwszy model iPhone’a

Obecnie w sprzedaży dostępne są już iPhone'y serii 15, a w sieci pojawiają się doniesienia na temat iPhone 16.

Niewielu pamięta pierwszy model tych urządzeń. Zaprezentowany został on 9 stycznia 2007 roku. Prezentacja odbyła się w Moscone Center w San Francisco. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Jobs pokazał prototyp, który nie był w pełni funkcjonalny. Kolejność prezentowanych funkcji była ściśle ustalona, a jakiekolwiek zmiany scenariusza mogłyby spowodować zawieszenie się smartfona.

pierwszy model iPhone przód
Źródło: Carl Berkeley from Riverside California, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

iPhone był niezwykle nowoczesnym urządzeniem w tamtych czasach, ale patrząc na niego z obecnej perspektywy, aż trudno uwierzyć, że nie miał kilku podstawowych funkcji, bez których dziś trudno wyobrazić sobie smartfona.

Jaki był, a raczej jaki nie był pierwszy iPhone

Poniżej przedstawiamy listę kilka funkcji, których nie było w pierwszym modelu iPhone’a.

Kopiuj - wklej

Funkcja, która od dawna znana była z komputerów osobistych do iPhone’a dodana została dopiero 2 lata po wspomnianej premierze, czyli w 2009 roku.

Przednia kamera

W czasach, kiedy media społecznościowe odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu wielu osób, smartfon bez przedniej kamery nie odniósłby rynkowego sukcesu, ale taki był pierwszy iPhone. Co więcej, wyposażone w nią nie zostały jeszcze dwa kolejne modele. Kamera FaceTime pojawiła się dopiero w iPhone 4.

Instalowanie aplikacji

App Store uruchomiony został w 2008 roku. Do tego czasu nie było oficjalnego sposobu na instalowanie aplikacji. Użytkownicy mogli korzystać jedynie z tych, które dostarczane były przez producenta, czyli między innymi Kalendarz, Notatki, Telefon, Pogoda czy Zdjęcia.

pierwszy iPhone 2007
Źródło: Apple

Nagrywanie wideo

Dwa pierwsze modele smartfonów Apple, czyli iPhone i iPhone 3G wyposażone były w aparat, ale w pełnym tego słowa znaczeniu. Można było robić zdjęcia, ale nie można było nagrywać filmów. Ta możliwość pojawiła się dopiero w modelu 3GS.

Latarka

iPhone nie miał lampy błyskowej LED, która obecnie w smartfonach wykorzystywana może być jako latarka. Dopiero po uruchomieniu App Store pojawiły się aplikacje, które umożliwiały wyświetlanie białego ekranu z maksymalną jasnością, aby naśladować latarkę.

Wiadomości multimedialne

Pierwszy iPhone obsługiwał tylko wiadomości tekstowe za pośrednictwem usługi SMS. Nie było możliwości wysyłania zdjęć. Obsługa MMS (Multimedia Messaging Service) wprowadzona została w 2009 roku, ale tylko dla modeli 3G oraz 3GS.

GPS

Brak modułu GPS powodował, że iPhone nie mógł być używany jako nawigacja, chociaż jedną z preinstalowanych aplikacji były Mapy Google. Moduł GPS dostępny był w kolejnej generacji tych smartfonów.

Tapety na ekranie głównym

iPhone nie oferował możliwość zmiany domyślnej tapety na ekranie głównym. Funkcja wprowadzona została dopiero w 2010 roku wraz z premierą iOS 4, którego jednak nie można było zainstalować na pierwszym modelu smartfona Apple.

Grafika startowa: ArnoldReinhold - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69603043


Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Qazzy
    2
    Nie miał też mnóstwa innych funkcji jak np wysłanie pliku przez BT, za to miał funkcję zawieszenia się przy zmianie czasu zimowy-letni (co pojawiło się też w wielu kolejnych modelach i było naprawiane łatkami).
    • avatar
      PiwoMojePaliwo
      1
      Trudno w to uwierzyć ale pierwszy telefon komórkowy nie miał funkcji wysyłania SMS!
      Także spadaj ze swoimi mądrościami clickbajtowy PALANCIE!!!
      • avatar
        cjs48
        1
        Smartfony Apple do tej pory zostają w tyle za Androidem względem niektórych funkcji. Aczkolwiek nie można im odmówić szybkości działania i bezpieczeństwa. Urok zamkniętego oprogramowania Apple.
        • avatar
          szydas
          0
          "Kolejność prezentowanych funkcji była ściśle ustalona, a jakiekolwiek zmiany scenariusza mogłyby spowodować zawieszenie się smartfona."
          Dokładniej to na prezentacji używano kilku prototypów, z których każdy obsługiwał konkretne funkcje. Nie było ani jednego, który obsługiwał wszystkie. Były to prototypy pełną gębą, z drutowanymi płytami głównymi.