Systemy operacyjne

Zainstalowałem nowe Ubuntu i się zakochałem. Ty też możesz

przeczytasz w 3 min.

Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu” to najnowsza wersja tej popularnej dystrybucji Linux. Jakie nowości zostały w niej wprowadzone? Odpowiadam, a przy okazji podpowiadam, jak pobrać nowe Ubuntu i czy w ogóle warto.

Premiera Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu” za nami

Zaraz przed weekendem firma Canonical wypuściła nową wersję jednej z najpopularniejszych dystrybucji linuksowych na świecie: Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu”. Jest to znacznie atrakcyjniejsza aktualizacja niż poprzednia, no ale Ubuntu 22.04 było wydaniem o wydłużonym wsparciu. Tutaj twórcy mogli nieco zaszaleć i wprowadzić kilka naprawdę ciekawych nowinek. Nie zwlekając długo, zainstalowałem tę nową wersję i sprawdziłem nowości w akcji. 

Ubuntu 22.10 wygląd

Co nowego w Ubuntu 22.10? Nowości nie brakuje

Ubuntu od dłuższego czasu jest jednym z najlepszych Linuksów na początek, a ta nowa wersja zdaje się jeszcze bardziej zachęcać, oferując przyjemniejsze i bardziej intuicyjne doświadczenie. Zacznijmy od tego, że Ubuntu 22.10 bazuje na jądrze Linux 5.19, co przekłada się na nienaganną kompatybilność z szerokim katalogiem podzespołów i peryferiów (w tym z płytkami Raspberry Pi), ale też większym bezpieczeństwem i stabilnością. 

Nowe Ubuntu wygląda lepiej

A jeśli jesteśmy już przy aktualizacjach kluczowych komponentów, to nie można by nie wspomnieć też o nowej wersji środowiska graficznego: GNOME 43, dzięki czemu Ubuntu po prostu wypiękniało. 

Między innymi okna (z zatopionymi przyciskami i bardziej stonowanymi kolorami) mają teraz znacznie subtelniejszy wygląd, ale największa nowinka czeka na nas w prawym górnym rogu, gdzie miejsce przestarzałego panelu zajął całkiem nowoczesny. Poniżej możesz zobaczyć porównanie:

Ubuntu 22.04 panel Ubuntu 22.10 panel
Panel w Ubuntu 22.04 (po lewej) i w Ubuntu 22.10 (po prawej)

Ten panel szybkich ustawień to nie tylko zmiana estetyczna, ale też funkcjonalna. Teraz szybciej zmienimy sieć Wi-Fi, z którą się łączymy, a do tego wygodnie przełączymy wyjściowe urządzenie audio – a to tylko początek. 

Tak natomiast wygląda porównanie sekcji „Wygląd” w menu Ustawień: 

Ubuntu 22.04 ustawienia Ubuntu 22.10 ustawienia
Ustawienia w Ubuntu 22.04 (po lewej) i w Ubuntu 22.10 (po prawej)

Okna nie tylko lepiej wyglądają, ale też są bardziej responsywne. Dzięki temu nieźle się prezentują i pozostają funkcjonalne niezależnie od tego, do jakiego rozmiaru je zmniejszymy (lub zwiększymy). 

Zmienił się również sposób prezentacji wielu okien tego samego programu z poziomu doku (zamiast miniaturek możemy zobaczyć je niemal w pełnej krasie, co ułatwia wybór tego właściwego). Wisienką na torcie jest zaś nowa sekcja w Ustawieniach: „Pulpit Ubuntu”, ułatwiająca personalizację systemu. 

Ubuntu 22.10 pulpit

Ubuntu 22.10 ma też więcej do zaoferowania

Wspomniałem już o lepiej zachowujących się oknach, ale w ich obrębie twórcy postarali się też o lepsze menu kontekstowe, dzięki czemu rozmaite zadania wykonuje się sprawniej. Jeśli regularnie podpinasz pendrive’y i karty SD, to docenisz też menu podręczne dla dysków – dzięki niemu na przykład szybko sformatujesz taki nośnik. Pojawił się też przycisk „Otwórz w terminalu”, co na pewno przyda się użytkownikom „pro”. 

Do tego dochodzi nowy domyślny serwer dźwięku (PipeWire), pełna obsługa formatu graficznego WebP oraz najnowsze wersje podstawowych narzędzi i programów, w tym: Network Manager 1.40, Mesa 22, a także Firefox 105, Thunderbird 102 czy LibreOffice 7.4.

W Ubuntu 22.10 debiutuje także nowy Edytor tekstu, zastępujący Gedita. To proste i – z tego co zdążyłem zauważyć – bezproblemowo działające narzędzie do edycji tekstu, które można porównać do windowsowego Notatnika. 

Ubuntu 22.10 Edytor tekstu

Zobacz nowości Ubuntu 22.10 na wideo

Jak zwykle Joey Sneddon z serwisu OMG! Ubuntu! przygotował świetne podsumowanie nowości w formie wideo. Spójrz jak to, o czym napisałem (i nie tylko) prezentuje się w akcji:

Jak zainstalować Ubuntu 22.10? Czy w ogóle warto?

Jeśli chcesz, już teraz pobierz Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu” na swój komputer, możesz w tym celu skorzystać na przykład z poniższego przycisku. Jeśli natomiast masz poprzednią wersję i chcesz ją tylko zaktualizować, to uruchom aplikację „Oprogramowanie i aktualizacje” i w sekcji „Aktualizacje” wybierz „Powiadamianie o nowych wydaniach Ubuntu: Każdej nowej wersji”, a następnie uruchom aplikację „Aktualizacje oprogramowania” – dalej już sobie poradzisz. 

Ale czy w ogóle warto pobierać, instalować i korzystać z Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu”? Według mnie jak najbardziej tak. Jeżeli lubisz Ubuntu, to możesz pokochać tę nową wersję, ale z drugiej strony – raczej nie zachęci cię ona do Linuksa, jeśli nie należysz do jego fanów. Nie będzie to też dobry wybór, jeśli priorytetem jest dla ciebie niezawodność i długie wsparcie – w takim wypadku wybierz starsze Ubuntu 22.04. 

Źródło: inf. własna, OMG! Ubuntu!

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    youkai20
    6
    Chyba bardziej mi się podoba ten starszy interfejs, ten nowszy jest zbyt "komórkowy", czego nie lubię.
    • avatar
      Nibynóżka
      4
      Wow! Tyle lat i udało się napisać edytor tekstu, który cyt.: "...można porównać do windowsowego Notatnika."
      W takim tempie to już za 20 lat linux dogoni wraże Windowsy.
      • avatar
        3XF7E7LA7
        2
        Fedora to pewniejszy wybór, za chwile oficjalna premiera **Fedora 37** :)
        • avatar
          zack24
          2
          Wygląda ładnie, ale wciąż nie odtwarza na zewnętrznym dac'u plików DSD i DSF natywnie...
          • avatar
            piomiq
            1
            "najnowsze wersje podstawowych narzędzi i programów, w tym: Network Manager 1.40, Mesa 22, a także Firefox 105, Thunderbird 102 ....."
            Najnowsze wersje w momencie gdy wyszła beta chyba, bo ja mam od dość dawna już nowszego Firefoxa czy Thunderbirda, a mam dystrybucje klona Ubuntu, tyle że nastawionego na KDE/Plasma. Nie jest to moja ulubiona dystrybucja, ale używana tymczasowo.
            Aha. Oczywiście wolę KDE/Plasma, a autor nie przekonał mnie do używania Ubuntu z GNOME.
            • avatar
              anzeh
              1
              A drukarka na USB działa czy trzeba kompilować sterowniki?
              • avatar
                force
                0
                Ja taż. Na laptopie, czytnik linii papilarnych nie działa. Podłączyłem pendriva, żeby kopiować pliki. Zaczął zamulać strasznie. Transfery na USB 3.0 rządu 10 mega. Dopiero ponowne, całościowe formatowanie przywróciły transfery. Idź Pan w cholerę, po co mam sobie instalować system z problemami?
                • avatar
                  PeetBoss
                  0
                  Ja nie zainstaluje bo mi wywala błąd z grafiką podczas ładowania się go, czy to z oryginalnej płyty czy z usb. Obecne wydania już od jakiegoś numeru mają w moim lapku problemy z grafą, a jak się nie mylę to od momentu gdy już zintegrowali jakieś sterowniki w ubuntu i nie wykrywa dedykowanych przez menadżer, tak więc lipa. A chcąc zainstalować od producenta stery trzeba się ostro na grzebać by wyłączyć ich dedykowane, a mimo iż robiłem wg różnych schematów to zawsze jakiś błąd znalazło. Tyle lat linuxa a nadal problemy dziecięcego rozwoju :( (MSI GX70 3BE) Te wszelkie Wine 7.0, Lutris i inne to bez dedykowanych sterów miały problem z instalacją gry, a jak się udało, to wykorzystując te wbudowane w instalator to nawet w stare gry płynnie nie da się pograć, gdzie pod win10 spokojnie lapek chodzi i taki Warframe chodzi płynnie, gdzie pod linuxem pomarzyć mogę (na linux mint, bo ubuntu jak pisałem wcześniej przez ten błąd nie puszcza mnie dalej i restartuje system).
                  • avatar
                    Agencja
                    0
                    A jak reklamy?
                    • avatar
                      pimpek123
                      0
                      Zarejestruj się z mojego reflinka na Coin Market Cap i śledź na bierząco ceny kryptowalut!
                      Ale i nie tylko odbieraj codziennie diamenty które upoważnia cie do zniżek na różne produkty a także zwiększ twoje szanse na uczestnictwo w airdropach!

                      https://coinmarketcap.com/invite?ref=CZGDPFAJ
                      • avatar
                        Teodor
                        0
                        Może to nie błąd, tylko brakujące paczki, bo nie można odczytać zaszyfrowanego dysku, choć pyta o hasło. Również miałem problem otworzyć wolumen LVM. Z racji tego, że dystrybucja jest dla początkujących, nie powinno być tego typu problemów.
                        Manjaro dla początkujących nie oferuje takich wpadek.
                        • avatar
                          Azakes
                          0
                          Nadal Unreal Engine 5 działa jak gówno i nie potrafi zrobić builda na linuxie pod api Vulkan?? Jak tak to podziękuję.

                          Witaj!

                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                          Połącz konto już teraz.

                          Zaloguj przez 1Login