Ciekawostki

Amerykańskie firmy technologiczne mają bana na Chiny

przeczytasz w 1 min.

Stany Zjednoczone dążą do coraz większej niezależności od Chin. Branża nowych technologii jest tymczasem jednym z kluczowych sektorów, w których uzależnienie jest bardzo duże. Aby temu zapobiec administracja prezydenta Joe Bidena postanowiła działać.

Stany Zjednoczone podejmują walkę z Chinami na rynku technologicznym

Jak poinformowało BBC, Stany Zjednoczone zainwestują 50 miliardów dolarów, aby rozwinąć amerykański przemysł półprzewodnikowy. Tymczasem obecnie to właśnie przede wszystkim z Chin importuje się te komponenty, stanowiące przecież podstawę praktycznie wszystkich urządzeń elektronicznych. Udział USA w tym rynku stanowi obecnie jedynie 10%. 

Władze Stanów Zjednoczonych nie kończą jednak na wsparciu, ale też wydają zakazy. Konkretnie: amerykańskie firmy technologiczne, które są finansowane z budżetu państwa, otrzymały absolutny zakaz budowy nowych zakładów produkcyjnych na terenie Państwa Środka. „Ban” będzie obowiązywał co najmniej przez najbliższych 10 lat. 

Amerykańskie firmy, które już teraz działają na chińskim rynku i mają tam swoje zakłady produkcyjne, mogą jednak bez przeszkód kontynuować operacje. 

Władze USA mają argumenty. Nie wszyscy je jednak kupują

Administracja prezydenta Joe Bidena argumentuje wprowadzenie zakazu chęcią uniezależnienia się od Chin, ale też obawą przed utratą jakiejkolwiek przewagi technologicznej Stanów Zjednoczonych. Ambasada Chin w Waszyngtonie nazywa to „świadectwem mentalności niczym z czasów zimnej wojny”. 

Wśród krytyków tego zakazu znajdują się również niektóre amerykańskie przedsiębiorstwa technologiczne, w tym Nvidia. To nie może dziwić, bo jest to kolejna decyzja władz USA uderzająca w tę firmę. Zaledwie kilka dni temu Nvidia (ale też AMD) otrzymała zakaz sprzedaży i eksportu zaawansowanych chipów do Chin. W tym przypadku powodem była przede wszystkim obawa przed wykorzystaniem tych komponentów w branży wojskowej. 

Źródło: BBC, Tech Crunch

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  18
  Chiny to taki sam komunistyczny kraj jak Rosja czy Korea Północna. Rosja już pokazała na co ich stać i błędem było by czekanie na taki ruch ze strony Chin które nigdy nie potępiły Rosji..
  • avatar
   FunkyKoval
   6
   A to przypadkiem nie ten liberalno-lewicowy elektorat tak krytykował Trumpa kiedy zaczął kampanię "odzyskiwania amerykańskiej mysli technicznej" ?
   Krótkowzroczne, tępe zachłanne pały, co ciągneły zyski i miliardowe biznesy z krajów Azji, gdzie wieśniacy za miskę ryżu dla nich harowali. Nvidia czy Apple ... zachłanne korporacje, mają marże idące w tysiące procent i jeszcze im mało, to APPLE tak się stawiał administracji Trumpa kiedy ci chcieli ograniczyć wypływ technologii do Chin.
   Teraz okazuje się, że Trump nie był taki tępy jakiego chcieli go zrobić polityczni przeciwnicy, ba przerasta ich o głowę w przewidywaniu skutków tych głupich decyzji sprzed dekad (wyprowadzanie technologii do krajów Azji).
   • avatar
    stanczyk
    4
    Normalnie popłaczę się. USA słyną z tego iż najpierw stwarzają problem. Od zera. Później z nim walczą. Kto stworzył mocarstwo z zacofanych Chin ???
    Eskimosi ?
    Nie zachód pod przywództwem USA. Wyłacznie dla zysków. Stworzyli smoka a teraz płacz że zły i groźny ??? To samo z talibami, ISIS itd.
    • avatar
     paankracyk
     3
     Ci sami ludzie, którzy teraz wprowadzają te zakazy śmiali się z Trumpa kiedy chciał się konfrontować z Chinami. Nie mówię, że Trump był spoko, ale uważam, że to zabawne.
     • avatar
      pawluto
      -1
      Chiny technologicznie prześcigneły USA i wie to każdy...
      Szkoda tylko że Chiny to dziś państwo o wysokiej inwigilacji i komunizmie.