Systemy operacyjne

Nowy Windows 10X gotowy na premierę. Dla kogo i po co?

przeczytasz w 1 min.

Windows 10X to nowa, lżejsza wersja systemu Microsoftu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jej premiera jest już bardzo blisko – ale po co w ogóle powstała ta edycja?

Windows 10X – co to jest i dla kogo powstało?

Podczas pierwszej prezentacji systemu Windows 10X mogliśmy usłyszeć, że jest on tworzony z myślą o nowej kategorii urządzeń, mianowicie laptopów z dwoma wyświetlaczami (takich jak Surface Neo). Z czasem jednak Microsoft zmienił zdanie i aktualna wersja jest taka, że trafi on również na klasyczne komputery jednoekranowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że znajdziemy go przede wszystkim na tańszych pecetach.

Według tych samych źródeł Windows 10X będzie systemem na laptopy, mające stanowić „microsoftową” alternatywę dla Chromebooków. Jego cechami charakterystycznymi mają być: uproszczony interfejs, funkcje nakierowane na wielozadaniowość czy wreszcie bardziej funkcjonalne menu Start. 

Windows 10X – premiera tuż, tuż

Ze wspomnianych źródeł wynika, że Windows 10X jest już gotowy, by trafić do producentów takich laptopów, a pierwsze urządzenia z „iksem” zadebiutować miałyby w sklepach wiosną przyszłego roku – najpewniej w kwietniu. Co warte podkreślenia, system ma nie być dostępny w formie odrębnej, więc jedynym sposobem, by z niego korzystać, będzie zakup komputera, na którym jest on już zainstalowany. 

Rzecz w tym, że Windows 10X będzie lekką wersją systemu, ze skoncentrowanym na powiadomieniach Centrum akcji, z ujednoliconymi sterownikami i bez wsparcia dla aplikacji Win32. Szczegóły nie są znane – Microsoft nie chce na razie zdradzać żadnych informacji. Kto wie – może szykuje jakąś bombę…

Źródło: Windows Latest, OnMSFT, Gizchina, informacja własna

Czytaj dalej o Windows 10: 

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Najdalej 2 lata po wydaniu Win10X M$ przyzna, że to był niewypał.
  • avatar
   gormar
   13
   Zdaje się, że pominęliście bardzo istotną informację o Windows 10X. Nie tylko nie obsługuje on aplikacji 32-bitowych, ale również nie obsługuje innych aplikacji poza tymi ze sklepu Microsoft (UWP) oraz sieciowymi (PWA).
   • avatar
    fonzie
    9
    Powtórka z Windows RT ???
    Dali by lepiej możliwość pełnego wyłączenia telemetrii i wywalenia wszystkich apek-śmieci bezpośrednio z panelu sterowania
    • avatar
     kyenphoenix
     8
     Panowie z MS skoro już tak usilnie staracie się zrobić własny system na małe urządzenia to czy nie lepiej byłoby stworzyć go po prostu od zera a nie kroić na oślep taką kobyłę jak Windows 10 i liczyć, że coś może z tego będzie?
     • avatar
      BoBi1234
      5
      Jaki jest sens uzywania windowsa ktory nie wspiera w32?
      • avatar
       BariGT
       3
       Kiedys ktos z mózgiem w MS oparł mobilna windę o leciutka wersję WIN7 - ale pewnie wywalili go jako dziwaka. Teraz liczy sie ile telemetrii i reklam jestes w stanie wcisnąć a nie czy to będzie działac czy nie XD
       • avatar
        KENJI512
        1
        Myślałem, że jakaś wersja dla graczy :P
        • avatar
         Diuran
         1
         szkoda że prawie nikt tego ich nowego systemu nie będzie wspierał oprogramowaniem ehh.
         • avatar
          pawluto
          0
          Dobrze że mam wyłączoną aktualizację !!!
          • avatar
           Micko93
           0
           Kolejny półśrodek który nie wniesie nic.

           Witaj!

           Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
           Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

           Połącz konto już teraz.

           Zaloguj przez 1Login