Systemy operacyjne

Windows 11 ma oszczędzać baterię laptopa, dzięki Dynamic Refresh Rate

przeczytasz w 1 min.

Windows 11 trafi na komputery i laptopy za kilka miesięcy. Na tych drugich wprowadzi między innymi funkcję Dynamic Refresh Rate, która ma szansę spotkać się z ciepłym przyjęciem użytkowników.

Dynamic Refresh Rate w Windows 11

Na premierę finalnej wersji Windows 11 trzeba jeszcze trochę poczekać, póki co udostępniono pierwszą wersję testową w ramach programu Insider Preview. Dzięki temu, ale z pewnością nie tylko, pojawiają się kolejne ciekawe informacje dotyczące nowego systemu. Jednym z wprowadzanych przez niego rozwiązań będzie Dynamic Refresh Rate. Łatwo domyślić się, iż mowa tu o opcji dynamicznej zmiany częstotliwości odświeżania.

Windows 11

Wygodniejsza praca i ulga dla baterii

Zaimplementowanie Dynamic Refresh Rate w Windows 11 potwierdził już sam Microsoft, który jednocześnie podaje dwie najważniejsze korzyści dla użytkowników. To wygodniejsza praca oraz ulga dla baterii w laptopie.

„Oznacza to, że system Windows 11 płynnie przełącza się między niższą częstotliwością odświeżania a wyższą częstotliwością odświeżania w zależności od tego, co robisz na komputerze. Pomaga to zrównoważyć wydajność i zużycie energii.”

Niższa częstotliwość odświeżania będzie wykorzystywana podczas codziennych zadań, takich jak pisanie e-maili lub dokumentów, wyższa częstotliwość odświeżania aktywuje się z kolei chociażby podczas pisania odręcznego czy przewijania. Trzeba tu jednak odnotować, że aplikacje będą musiały być kompatybilne z omawianą funkcją, we wspomnianej wersji testowej nie wygląda to szczególnie imponująco, jest ich niewiele. Dlaczego nie padają wzmianki dotyczące gier? Ponieważ im dedykowane jest VRR (Variable Refresh Rate).

Obserwatorzy dopatrują się tutaj wskazówek co do nadchodzących urządzeń z linii Microsoft Surface. Wypada oczekiwać od nich ekranów z wyższą częstotliwością odświeżania.

Źródło: microsoft

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  3
  No nie wiem czy chciałbym poruszać kursorem w 30fpsach...

  Ludzkie oko widzi więcej, niż 30fps, a widać to już po płynności ruchu myszy przechodząc z 60Hz na wyższą częstotliwość (testowałem do 175Hz, więcej nie znam, choć jestem ciekawe 240Hz vs 360Hz).

  Ale dla niektórych użytkowników, których oczy widzą 30fps i stan baterii pomysł zacny, no i gdy komputer nie poruszany przez minutę, nic się na nim nie dzieje to na chwilę mogłoby przechodzić do takiego stanu.
  • avatar
   bIeblebleble
   3
   To jakie te baterie w laptopach ? AA, AAA czy R20?
   • avatar
    pawluto
    -2
    Baterie w laptopie...hahahahaha
    Zawsze myślałem że tam jest akumulator ale teraz wiem że baterie...!!!
    • avatar
     Silver
     0
     Czy to taki trochę systemowy V-sync z dynamicznym zarządzaniem odświeżaniem.
     • avatar
      baertus11
      0
      jakoś pamiętam dynamiczne dostosowywanie jasności ekranu na procesorach AMD z serii E na bieda laptopach. Jak to pięknie "waliło" po oczach nocą przy pracy na baterii... i jak szybko szukało się jak to dziadostwo wyłączyć. Ciekawe czy MS się czegoś nauczył czy też znowu będzie powtórka z rozrywki. Ciekawi mnie zwrot "aplikacje będą musiały być kompatybilne z omawianą funkcją" i jak to rozwiąże MS. Znaczy nie będą obsługiwać funkcji ale się uruchomią czy tez pojawi się komunikat przy uruchomieniu aplikacji: "aplikacja nie spełnia minimalnych wymagań systemu Windows 11 i zostanie zamknięta. Zaktualizuj aplikację lub użyj (tu link do polecanej - sponsorowanej - aplikacji)..."