Systemy operacyjne

Windows 7 mógłby stać się open source (a ty możesz w tym pomóc)

przeczytasz w 2 min.

Upcykling to idea, zgodnie z którą z odpadu tworzy się produkt o wyższej wartości. Jest ktoś, kto chciałby zachęcić do tego Microsoft. Proponuje, by uczynił z niewspieranego już komercyjnego produktu, wartościowe dla społeczeństwa oprogramowanie open source. I chodzi o Windows 7.

Choć wciąż znajduje się na wielu komputerach, oficjalnie Windows 7 umarł, bo też Microsoft podjął decyzję, że nie będzie go już w żaden sposób wspierał. Wprawdzie szybko – ze względów bezpieczeństwa – wypuścił jeszcze aktualizacje, ale tak naprawdę to niczego nie zmienia. Fakty są takie, że „Siódemka” w oczach giganta z Redmond nie żyje, ale jest ktoś, kto chciałby dać jej nowe życie.

Windows 7 za darmo, jako open source? FSF zbiera podpisy

Jest to mianowicie fundacja FSF (Free Software Foundation), próbująca zachęcić Microsoft do wydania systemu Windows 7 w formie wolnego oprogramowania. Przekonuje, że dla giganta byłaby to doskonała okazja, by zyskać w oczach społeczności (zainteresowanej nauką i modyfikowaniem systemu), a równocześnie nic by na tym nie stracił. 

Windows okno

„Chcemy więcej dowodów na to, że naprawdę szanujecie użytkowników i ich wolność, a nie jest tak, że tylko wykorzystujecie tę koncepcję do marketingu, gdy jest to dla was wygodne” – czytamy na stronie FSF. Fundacja odnosi się tutaj do coraz częściej wygłaszanych przez Microsoft haseł, że kocha Linuksakocha wolne oprogramowanie

Aby pokazać, że nie brakuje zainteresowanych takim rozwiązaniem, fundacja przygotowała petycję. Wystarczyło kilka dni, by osiągnięty został założony próg 7777 podpisów, a ich zbieranie trwa. W tym miejscu możecie się przyłączyć do akcji, jeśli tylko chcecie.

Windows 7 upcycle

Dlaczego Microsoft (pewnie) nie uwolni „Siódemki”?

I choć szansa na to, że Microsoft zdecyduje się na uwolnienie „Siódemki”, jest bardzo mała, być może faktycznie warto próbować. A dlaczego jest mała? Powodów jest kilka. 

Po pierwsze, producent wciąż zarabia na Windows 7 (i można tu wspomnieć choćby o 900 tysiącach euro od niemieckiego rządu). Po drugie – choć zdarza mu się udostępniać coś za darmo, to kluczowe produkty pozostawia w swoim katalogu. Po trzecie – zależy mu na tym, by ludzie kupowali Windows 10, a nie pozostawali przy (utrzymywanym w ten sposób) „starociu”. Wreszcie po czwarte – spora część kodu z tego systemu została przeniesiona do „Ósemki”, a następnie „Dziesiątki”, więc uwalnianie go byłoby raczej zaskakującą decyzją. 

Ale cóż – dlaczego by nie marzyć o tym, że Microsoft faktycznie nas zaskoczy? Jesteśmy ciekawi, co o tym myślicie – sekcja komentarzy jest wasza!

Źródło: FSF, informacja własna

Przeczytaj więcej o systemach Windows:

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Smuga
  5
  Nie ma nic gorszego niż czytanie komentarzy pod tematami OSów. Ani walki cpu/gpu, ani konsol/pc nie są tak rakotwórcze jak te wasze pierdy o
  systemach (czy to win-lin, czy same wersje win). Same bzdury powtarzana przez kolejnych od kij wie ilu lat. Jednemu coś nie zadziała - już wie, że każdy tego nienawidzi i to system śmieć. Innemu wszystko działa - już wie, że innym też musi, a reszta to debile bo sobie psują. Z was już się śmiać nie da nawet.
  • avatar
   mutissj
   4
   Microsoft sam sobie dół kopie, m.in nowy system, to zmieniony interfejs mniej intuicyjny zwłaszcza w 10 wszędzie pełno opcji poukrywanych, użytkownicy tego nie lubią

   Druga sprawa to użytkownicy 7 nie mają się czego martwić, XP ubijali 5 lat, także z 7 nie pójdzie im tak łatwo jak z XP będzie to trwało na pewno dłużej.

   Po trzecie niech zrobią płatny co rok system, skończy się ta głupota zmiany systemu co parę lat. Tu nie chodzi o żadne bezpieczeństwo, tylko o pieniądze, systemy można łatać w nieskończoność.
   • avatar
    Dekard
    2
    To by się nie skończyło dobrze dla MS i Windows 10, i oni dobrze o tym wiedzą.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Bardzo dobry pomysł
     • avatar
      romek.niewiadomek
      1
      nierealne, gdyby MS uwolniło kod W7 to po 3-ech, góra 4-ech latach liczba użytkowików szpiega zwanego WINDOWS10 spadłaby o 99%
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       to co robi FSF nie ma najmniejszego sensu. MS bez armty przy głowie niczego nie uwolni. Była szansa by win32api z XP stało się standardem branżowym. bardzo lekkie, niewymagające gigabajtów ramu. zaorane.

       lepiej by FSF zaczęło lobbing, aby oprogramowanie porzucone mogło być po iluś latach od porzucenia używane najpierw w celach niekomercyjnych, a później komercyjnych, bez wnoszenia dodatkowych opłat, na podobnej zasadzie jak wygasają prawa autorskie do utworów audiowizualnych. Lecz ten czas powinien być o wiele krótszy i sensowny, np. 5 lat po porzuceniu wsparcia, choćby miało ono polegać wyłącznie na skutecznym łataniu dziursk. w razie czego rozprawa sądowa, że wsparcie jest tylko atrapą.

       Także natychmiast po zakończeniu wsparcia. musiała by być dana możliwość odtwarzania funkcjonalności danego podsystemu, bez względu na to czy jakaś tam lista instrukcji, pliki nagłówkowe i inne rzeczy były opatentowane (cokolwiek by to nie znaczyło) czy nie.

       Właśnie w tym kierunku powinna iść inicjatywa FSF, zaś pierwszym miejscem w które FSF powinno uderzyć, jest Europa, a później USA.

       Jeśli chodzi o oryginalne oprogramowanie, to reverse engeenering musiałby być dopuszczony w zakresie dostosowania do współczesnego sprzętu, oraz w celu unieszkodliwienia mechanizmów utrudniających instalację lub użytkowanie, czyli klucze, aktywacje, uzależnienie od jakiegoś serwisu w internecie.

       to działanie FSF czyli apel do MS nie ma sensu. zauważmy że MS do tej pory uwolnił jedynie jakąś starą wersję MSDOS, grubo przed ostatnią samodzielną 6.22 czy 7.x i to w sytuacji, gdy MSDOS został w 100% odtworzony w formie FreeDOS. A gdzie uwolnienie win3x, 9x, XP ?
       • avatar
        tulika
        1
        Byłoby to nielogiczne ze strony MS i nie przyniosło korzyści biznesowych.
        Co więcej jakieś czcze obietnice szacunku społeczności są tyle warte co miłość kibiców, którzy najpierw wychwalają pod niebiosa i niemal czczą a potem nie pamiętając o zasługach opluwają, jak gorzej idzie...
        Dodatkowo mogłoby spowodować w przypadku pomyślnego rozwoju tego 'porzuconego' Win7 powrót niezadowolonych użytkowników Win10 do tego 'wyzwolonego' Win7. Nic przecież ich by to nie kosztowało... A jeśli by jeszcze zaczęły się pojawiać programy biznesowe z wsparciem na taką platformę...
        Po co zatem firma miałaby sobie strzelać w kolano?
        • avatar
         Kenjiro
         0
         Nie ma takiej opcji, MS otwierając kod musiałby zacząć dużo szybciej reagować na znajdowane błędy, bo na dzień dobry znalazłyby się ich setki, jeśli nie tysiące (każdy by chciał mieć swój udział w tym).
         • avatar
          carbo888
          0
          lepiej nie, bo teraz jako tako jest załatany
          • avatar
           mrocznysedes
           -1
           Mnie wystarczy, że uwolnią wyszukiwanie plików z siódemki. Tak żeby się dało je zaimplementować w dziesiątce. Bo teraz trochę siara jest jak nowoczesny komputer z W10 nie umie znajść plików na dysku a 10 letni złom z W7 nie ma z tym żadnych problemów. ;-)
           • avatar
            Torrentowy Pirat
            -9
            Microsoft zrobi wszystko, by ten pomysł nie został zrealizowany, bo każdy będzie męczył tą siódemkę do usranej śmierci aż w końcu zdominuje komputery przez dalsze wspieranie go i możliwość obsługi nowych sprzętów, gier itd.

            Bo wiadomo, że 10 została przez większość znienawidzona. Dlaczego Microsoft nie da ludziom tego czego chcą?