• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • W takim budynku przyszłości chciałbym pracować. Ma 150 metrów i niespodziankę w środku
Ciekawostki

W takim budynku przyszłości chciałbym pracować. Ma 150 metrów i niespodziankę w środku

przeczytasz w 2 min.

Imponujący budynek z liczną zielenią i otwieranymi panelami fasady powstanie w Chinach. To będzie przyjazne miejsce pracy. Obok zaplanowano centrum kultury z... parkiem na dachu.

Poznaliśmy plany Chińczyków dotyczące jednego z nowych biurowców. Nie będzie to jednak zwykły budynek i choć będzie to wieżowiec, to nie wysokość będzie jego wyróżnikiem.. Wypełnią go rośliny, w tym drzewa. To nie tylko ekologiczne, ale również wyjątkowo komfortowe dla przebywających wewnątrz osób.

150-metrowy biurowiec z drzewami wewnątrz

W chińskim Chengdu ma powstać dość nietypowy wieżowiec. Powierzchnia biurowa jest w nim zaplanowana wokół przestronnego atrium. Jest pełne różnorodnych roślin, w tym również wysokich drzew. Takie założenie ma kilka niepodważalnych zalet.

Pracownicy biurowca będą mogli wyjść na zewnątrz… bez opuszczania budynku. W wieżowcu ma panować komfortowa atmosfera z odpowiednią temperaturą i świeżym powietrzem. Wnętrze wieżowcamoże być też dość przewiewne. Pozwoli na to otwierana część fasady budynku. To coś więcej, niż zwykłę otworzenie okna.

Ekologiczny biurowiec powstanie w Chinach

Chengdu Tianfu Software Park High Rise and Cultural Building - wyjątkowy budynek ma długą nazwę

Jak przystało na supernowoczesny budynek o nietuzinkowym wyglądzie, wewnątrz znajdą się siedziby firm zajmujących się nowymi technologiami. Mowa o przedsiębiorstwach pracujących nad sztuczną inteligencją, czy łącznością 5G. Inwestorem, który ma wybudować ten wieżowiec, jest Chengdu High-Tech Investment Group. Bliżej poziomu gruntu przewidziano miejsce na centrum handlowe.

150 metrowy biurowiec w Chinach będzie miał zieleń wewnątrz

Punktem centralnym we wnętrzu jest oczywiście zielone atrium. Zajmuje całą wysokość budynku. W dolnej części mamy otwartą przestrzeń, na wyższych piętrach atrium jest chroniona siatką. Po otworzeniu części fasady (po przeciwnej stronie konstrukcji budynku) stworzymy więc naturalną wentylację. Wygląda na to, że Chińczycy znaleźli całkiem ciekawy sposób, aby zaoszczędzić na klimatyzacji.

Kształt 150-metrowego biurowca nie jest przypadkowy. Opracowano go z myślą o jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni. Kluczowa była też możliwość zobaczenia gór położonych na wschód od miasta.

W mniejszym budynku powstanie park. Na dachu

W bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca powstanie też znacznie mniejszy budynek. Wewnątrz znajdzie się centrum kulturalne. Powstanie tam muzeum, sale konferencyjne, biblioteka i przeszklone, nowoczesne centrum wystawowe.

Nie lada niespodzianką jest jednak prawdziwy park umieszczony na dachu. Ma być dostępny publicznie. W ramach inwestycji prawdopodobnie powstaną też inne budynki o różnej wysokości. Zapewne nie będą jednak tak efektowne, jak 150-metrowy biurowiec i centrum kultury z parkiem na dachu.

W Chinach powstaje nietypowy budynek. Ma drzewo w środku

Źródło zdjęć: https://newatlas.com/architecture/mvrdv-tianfu-software-park/#gallery:1

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  4
  Artykuł słaby. Opisuje co będzie w budynku, taka marketingowa papka. Autor nie opisuje żadnych kwestii technicznych, a to przecież miał być portal poświęcony technice i technologii. Mamy mieszankę pudelka z onetem.
  "To nie tylko ekologiczne, ale również wyjątkowo komfortowe"
  Aby to było ekologiczne potrzebne są odpowiednie techniki chłodzenia i ogrzewania budynku, które powodują małe zużycie energii. Nie chce mi się wierzyć, aby te drzewa miały istotny wpływ na to.
  Nic tu nie ma na temat wind, nic na temat jak będzie wyglądać komunikacja wokół, a to może powodować problemy. Z jakich materiałów będzie zbudowany. No po prostu popkulturowa papka.
  Aha, nie chciałbym w takim pracować.
  • avatar
   Marek1981
   2
   Ja bym nie chciał pracować...2-3p budynek wystarczy. Promuje się spęd ludzi w 1 miejscu jako coś dobrego. Ja wolę więcej przestrzeni i lepszą mozliwość komunikacji. A i jeszcze trend się zmienia, będą powstawać mini biura z dużą ilością salek na spotkania, 90% personelu biurowego bedzie pracowało z domu
   • avatar
    przykra_sprawa
    0
    Bardzo ładne więzienie.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login