Ciekawostki

TVP znów rozczarowuje: Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 bez 4K za darmo

przeczytasz w 2 min.

Zimową Olimpiadę w Pekinie oglądać będzie można od 4 lutego. To źródło sportowych emocji nie wygaśnie przez kolejne dwa tygodnie. Czy w Internecie obejrzymy za darmo rywalizacje mistrzów białego sportu i dlaczego tegoroczne igrzyska olimpijskie należą do robotów?

Olimpiada to czas, w którym zawieszane są wszelkie działania zbrojne. Pod tym względem zimowe igrzyska w stolicy Chin nie zawiodą polskich kibiców. W świętej wojnie pomiędzy Discovery i Telewizją Polską osiągnięto konsensus w kwestii transmisji tego wydarzenia sportowego. Gdzie obejrzymy zimową olimpiadę w Pekinie za darmo i dlaczego igrzyska zapowiadają się na prawdziwy festiwal robotów?

Co obejrzymy podczas Zimowej Olimpiady w Pekinie?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie to 109 medalowych konkurencji w dyscyplinach sportowych wymagających śniegu, lodu i minusowych temperatur. W tych trudnych warunkach o miano mistrza olimpijskiego zawalczy 57 reprezentantów Polski.

Dla miłośników nowinek technologicznych w Pekinie szykuje się jedna z najnowocześniejszych imprez sportowych w historii. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne sportowcy rywalizować będą bez publiczności na żywo, ale wśród dziesiątek robotów. Ich dominacja w wiosce olimpijskiej jest bezdyskusyjna, a kolejne pucują już ramiona, czujniki i procesory w obiektach sportowych od Pekiniu, przez Yanging po Zhangjiakou. 

Kto transmituje Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022?

Prawa do transmisji XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie posiada Discovery. Wszystkie sportowe wydarzenia w zimowej stolicy Chin znajdziemy na należących do niego kanałach Eurosportu. Oprócz Eurosport 1 oraz Eurosport 2 na czas igrzysk uruchomione zostaną Eurosport 3, Eurosport 4, Eurosport 5 oraz Eurosport 4K.

Ważniejsze zawody, w których mogą pojawić się polscy sportowcy, transmitować będzie także Telewizja Polska. Za darmo zobaczymy je na ogólnodostępnych kanałach TVP 1 oraz TVP Sport. W podobny sposób bez opłat będzie można obejrzeć także ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk.

Gdzie oglądać olimpiadę w Pekinie w jakości 4K?

Informacja zaktualizowana 4/02/2022:

Sublicencja, z której korzysta Telewizja Polska nie obejmuje jakości UHD i nie dostarczy jej na kanałach ogólnodostępnych. Przykry wyjątek spotka też kibiców korzystających z usług Canal + oraz UPC. Teoretycznie  na 4K mogą liczyć posiadacze telewizorów UHD, którzy wykupią dostęp do abonamentu z kompletem kanałów Eurosport. Od 4 lutego pojwi się wśród nich Eurosport 4K. Niestety, UPC oraz Canal + nie dodadzą go w swoich ofertach i ultrarozdzielczości podczas transmisji z Pekinu ich abonenci będą musieli poszukiwać u konkurencyjnych dostawców.

Gdzie w Internecie będą transmisje z zimowej olimpiady w Pekinie?

W Internecie o transmisje z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie najłatwiej będzie użytkownikom Playera, a dokładnie pakietu Playera z Eurosportem. Abonament z odpowiednim zestawem programów to koszt 15 zł miesięcznie.

Oszczędny kibic, który płacić nie zamierza, może zdecydować się na wybiórcze transmisje tylko istotnych wydarzeń z olimpiady w Pekinie. Aby cieszyć się występami polskich zawodników i ważniejszymi finałami, wystarczy darmowa aplikacja TVP Sport lub strona internetowa sport.tvp.pl. 

Co umieją olimpijskie roboty w Pekinie?

XXIV Igrzysk Olimpijskich w Pekinie to także prawdziwa gratka dla miłośników robotów.  W zawodach już teraz aktywny udział bierze cała ich armia. Wioska olimpijska jest odizolowanym terenem, który został zorganizowany w taki sposób, aby sportowcy i dziennikarze nie mieli kontaktu z mieszkańcami Pekinu. Od przyjazdu do wyjazdu żyją w zamkniętym świecie, w którym przemieszczanie się jest możliwe tylko w obiegu zamkniętym, obsługiwanym głównie przez automaty. To one serwują posiłki, sprzątają oraz udzielają informacji. Ludzka obsługa pojawia się sporadycznie, a jej kontakt fizyczny z przyjeżdżającymi jest ograniczony.

Robotów olimpijskich warto wypatrywać także podczas zawodów sportowych. Organizatorzy zamierzają wykorzystywać je do wyszukiwania niezaopatrzonych w maseczki obserwatorów, mierzenia temperatury i potwierdzania statusu szczepień. Na terenie obiektów sportowych przejmą także wiele zadań ludzkiej obsługi. Na przykład  podczas rozgrywek hokeja 30 bezobsługowych maszyn będzie odpowiadać za dezynfekcję oraz stan techniczny hali lodowiskowej. Jest to zadanie przekładające się na pracę niemal 1 000 osób.

Źródła: Eurosport, TVP, PKIOL, Reuters

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  8
  W fullHD też to ładnie wygląda - 4K to mi wisi i powiewa kalafiorem.,..
  • avatar
   behemot
   8
   „Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie to 109 medalowych konkurencji w dyscyplinach sportowych wymagających śniegu, lodu i temperatur poniżej zera bezwzględnego.”

   Wiem że w Chinach wszystko jest możliwe, ale do tej pory myślałem że chociaż prawa fizyki mają wspólne z zachodem! xD
   • avatar
    gormar
    4
    Oj tam, od razu rozczarowuje. Zdecydowana większość wyborców posiada telewizory FHD. W dodatku przy niedoborach produkcji elektroniki po co nakręcać zakupy na nowe sprzęty 4K. ;)
    • avatar
     sabuk2006
     4
     cyt "Za darmo zobaczymy je na ogólnodostępnych kanałach TVP 1 oraz TVP Sport
     " nie jest za darmo", przecież trzeba płacić abonament. Kto to pisze.
     • avatar
      Zuberator
      2
      Przede wszystkim to przed napisaniem artykułu, należy dowiedzieć się, co znaczą poszczególne określenia. W Pekinie mamy Igrzyska Olimpijskie, a nie olimpiadę. Olimpiada to 4-letni okres pomiędzy igrzyskami i nie istnieje coś takiego jak „zimowa olimpiada”.
      • avatar
       Aquagen
       2
       Zimowe igrzyska w pobieraniu wymazów z nosa ;-D
       • avatar
        KENJI512
        1
        Nie do końca rozumiem... Płaciły 2 miliardy na TV i nawet 4K nie możemy mieć za darmo?
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Rozczarowanie TVP to pikuś, przy niszczeniu zdrowia nas polaków przez PIS. idziesz do lekarza, bo jesteś chory i w ramach NFZ masz prawo do pomocy. Ale NIE. PiS każe ustawą wpisać cię na listę kwarantanna covid, pomimo że masz ważny paszport covid. nie wykonają na miejscu testu covid, tylko odsyłają. a ty jeździj po mieście i zdychaj.

         To jest prawdziwy absurd, ustawowe odwlekanie pomocy lekarskiej do której mamy konstytucyjne prawo, odwlekanie wyprodukowane przez PiS. Podaję fakty a nie fikcję.
         • avatar
          kamishi
          0
          Dajcie spokój. Ja wszystkie kanały partyjnej TVP wywaliłem dwa lata temu z listy kanałów w swoim TV. Szanujmy się.
          • avatar
           brudney
           -1
           Nie ma czegoś takiego jak Telewizja Polska. Jak już to ściek zwany TVPiS. A dla tzw. symetrystów wersja light, niejaki Polszmat.
           • avatar
            Marucins
            0
            Ej a tamci sportowcy musieli się zaszczepić prawda? To był warunek wyjazdu na igrzyska...
            A z informacji jakie spływają z tv, radia i netu okazuje się że cały czas ktoś tam jest chory - więc czemu nie przerwą tej olimpiady i przestaną się wygłupiać?
            • avatar
             sunsee
             0
             mam pakiet eurosportu w playerze, mogę sobie obejrzeć wszystkie powtórki kiedy mi odpowiada, jutro na pewno obejrzę snowboard bo jest o nieludzkiej porze :D
             • avatar
              Ryan25
              0
              Biały sport, to tenis, radzę sprawdzić przed napisaniem głupot