Jeden krok do lepszej pracy
Oczyszczacze powietrza

Jeden krok do lepszej pracy

przeczytasz w 3 min.

Jest jedno urządzenie, o którym jeszcze niedawno wcale byśmy nie pomyśleli, a ostatnio coraz częściej wymieniamy je w kontekście „biurowego niezbędnika”. To oczyszczacz powietrza – podpowiadamy, dlaczego jego (dobry) wybór jest tak ważny.

Oczyszczacz powietrza – niezbędny do pracy podczas pandemii 

W pracy spędzamy niemal tyle samo czasu, co w domu. I choć jesteśmy tam bardziej narażeni na bakterie i wirusy – bo też przewija się przez nasze biura zdecydowanie więcej osób – to nie jest to przestrzeń sprzątana tak często i dokładnie jak nasze mieszkania. Dobrze jest więc zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje lub (patrzymy na was, pracodawcy) swoich pracowników i wyposażenie biur w oczyszczacze powietrza

Vestfrost oczyszczacze
Fot. Forum Designu Warszawa

Szczególnie, że pandemia nie skończy się pewnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Ba, w Polsce odnotowujemy rekordowe liczby zakażeń (pewnie, że jest też rekordowo duża liczba testów, ale nie da się ukryć, że sytuacja nie jest kolorowa). 

Po co oczyszczacz powietrza w miejscu pracy?

Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy zarodniki grzybów i pleśni stanowią około 70% całej mikroflory powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Tymczasem... 

Czyste powietrze to warunek konieczny do utrzymania zdrowia, ale też efektywnej pracy. Ze względu na unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia możemy mieć złe samopoczucie, kłopoty z oddychaniem, bóle głowy i trudności z koncentracją. 

Zanieczyszczenia (a przede wszystkim bakterie i wirusy) mają też właściwości chorobotwórcze i alergizujące. 

Niedrogi oczyszczacz do domowego biura

Zanim przejdziemy do firmowych przestrzeni, wypada zwrócić uwagę na to, że pandemia sprawiła, że wielu z nas musiało zorganizować sobie domowe biura i przenieść się do nich. Niedawno testowaliśmy sprzęt, który wyśmienicie powinien sprawdzić się właśnie w takim miejscu. Mamy na myśli oczyszczacz Vestfrost VP-A1M30WH – nie kosztuje dużo i nie wygląda źle, a oferuje funkcje, które naprawdę mają znaczenie. 

Vestfrost VP-A1M30WH
Fot. Forum Designu Warszawa

Gdy kupujemy coś do domu, to właśnie takie są priorytety – żeby było oszczędnie, nie zaburzało wystroju i działało jak należy. W przypadku tego Vestfrosta (jak i dwóch jego braci, o których wspominamy w artykule) możesz liczy między innymi na 5-stopniowy proces oczyszczania... 

Na czym polega 5-stopniowy proces oczyszczania?

Oczyszczacze Vestfrost są tak skuteczne, bo wykorzystują 5-stopniowy proces oczyszczania. Najpierw filtr wstępny zatrzymuje większe cząsteczki (to kurz czy sierść), potem filtr HEPA radzi sobie ze smogiem, pyłkami roślin czy zarodnikami pleśni, a następnie filtr węglowy usuwa zanieczyszczenia organiczne i nieprzyjemne zapachy. 

Równocześnie rozpoczyna się proces odkażania za pomocą światła UV emitowanego przez diody LED. Eliminuje ono drobiny nawet tak małe jak 0,3 mikrona. Dopełnieniem całości jest z kolei jonizacja Plasma ION. Uwalniane są dodatnie i ujemne jony, unieszkodliwiające bakterie, wirusy, elektryczność statyczną i nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczaczem możesz sterować za pomocą aplikacji na telefon – dzięki temu ustawisz parametry działania i wyregulujesz prędkość wentylatora bez konieczności wstawania od biurka. Ba, nie musisz nawet być w tym samym pomieszczeniu – możesz przygotować je do pracy kilka chwil wcześniej. 

Dobry oczyszczacz do małego biura

W przypadku małego, kameralnego biura, w którym pracuje kilka osób, lepiej sprawdzi się sprzęt przystosowany do większych powierzchni i dopasowany do bardziej złożonego środowiska. Na przykład taki Vestfrost VP-A1Z40WH. Nie brakuje mu niczego z funkcji, o których pisaliśmy przy okazji poprzedniego modelu, a dodatkowo może pochwalić się filtrem HEPA 360 stopni. 

Vestfrost VP-A1Z40WH
Fot. Forum Designu Warszawa

Dzięki filtrowi HEPA 360 stopni oczyszczacz równie skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia z każdej strony – może więc stanąć na środku biura i wszyscy pracownicy będą mieli równie komfortowe i higieniczne warunki do działania. Oczywiście sprzęt ten ma również filtr wstępny i węglowy, a do tego wykorzystuje jonizację Plasma ION i odkażanie przez UV-C LED. Niczego zatem nie brakuje. 

Oczyszczacz do open space

Wreszcie, duża przestrzeń biurowa typu open space wymaga odpowiednich narzędzi do oczyszczania powietrza. W tym przypadku kluczowe jest to, by urządzenie było przystosowane do działania w dużych pomieszczeniach i działało jak najwydajniej. Właśnie dlatego taki Vestfrost VP-A1S70WH powinien sprawdzić się bez zarzutu.

Vestfrost VP-A1S70WH
Fot. Forum Designu Warszawa

Najważniejszą cechą tego modelu są wydajne wentylatory, które są w stanie skutecznie oczyszczać nawet 80 metrów kwadratowych. Wypada też wspomnieć o wydajności sięgającej 620 metrów sześciennych na godzinę, co jest wynikiem lepszym niż dobry. 

Podobnie jak model powyżej, VP-A1S70WH cechuje się 5-stopniowym system oczyszczania powietrza, co oznacza – ni mniej, ni więcej – że nie ma mowy o tym, by jakiekolwiek zanieczyszczenia utrzymywały się w powietrzu i na powierzchniach w biurze. 

Artykuł powstał we współpracy z Vestel Poland. 

Czytaj dalej o oczyszczaczach powietrza: 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maryśśś
  0
  Biuro mam w domu, więc oczyszczacz powietrza też. Planuję jeszcze zakupić iRobota tylko ciągle nie mogę zdecydować się na model :P
  • avatar
   Dominika-Kahl
   0
   Testowaliśmy Vestfrost na ranking-oczyszczaczy.pl. Udany model, cichy, niemniej światło UVC w oczyszczaczach jest mało skuteczne. Czas naświetlania zanieczyszczenia jest za krótki, by przy przepływie powietrza ok. 0,5 - 5 m/s wewnątrz filtra, unieszkodliwić i zneutralizować wirusy czy bakterie.
   Dominika z https://ranking-oczyszczaczy.pl/