Serwery plików NAS

Interfejs użytkownika

przeczytasz w 2 min.

Zaletą urządzeń typu NAS jest to, że możemy do nich dostać się z dowolnego komputera podłączonego do odpowiedniej sieci LAN lub internetu z zainstalowaną jedynie przeglądarką internetową. Wszystko dzięki temu, że interfejs w takich serwerach działa podobnie jak w innym sprzęcie sieciowym, takim jak routery i nie różni się wiele od spotykanych w internecie stron www. Dzięki temu po odpowiedniej konfiguracji możemy uzyskać dostęp do naszych plików lub zarządzać kolejką pobierania z praktycznie każdego miejsca na Ziemi.

 

D-Link DNS-320

Interfejs bardzo przypomina te spotykane często w routerach. Prosty i przejrzysty układ, nieprzeładowany niepotrzebnymi teksturami. Na dwa oddzielne panele zostało rozdzielone zarządzanie funkcjami i konfiguracja urządzenia. Wyróżnia się Ajaxowa przeglądarka plików. W czasie testów wykorzystywane było oprogramowanie w wersji 1.0, jednak w najbliższym czasie ma ukazać się udoskonalony firmware w wersji 2.0, który aktualnie znajduje się w wersji beta.

Niestety, przy konkurencie wszystko wypada średnio. Interfejs jest całkiem przejrzysty, ale głównie dzięki temu, że nie posiada zbyt wielu opcji. Dodatkowo działa on trochę ociężale. Dobre nadzieje na poprawę w następnych wersjach daje jednak Ajaxowa przeglądarka plików, która działa całkiem sprawnie. Nie uniknęła ona jednak kilku niedopracowań, jak przykładowo przerwa pomiędzy wysyłanymi plikami. Poniżej kilka zdjęć i filmik prezentujący interfejs.

 

QNAP TS-210

W QNAP TS-210 zainstalowane było nowe oprogramowanie w wersji 3, które wyszło już z fazy beta. Od poprzedniego oprócz usunięcia niektórych błędów twórcy skupili się na zmianie wyglądu i poprawieniu przejrzystości interfejsu. Dzięki temu wszystko wygląda naprawdę nowocześnie i łatwo znaleźć konkretne funkcje. Mniej zorientowani użytkownicy mogą jednak stwierdzić, że wszystko jest zbytnio przeładowane.

Rozwijane od wielu lat rozwiązania działają na każdym wyprodukowanym przez tę firmę serwerze. Wszystko jest zaplanowane jak należy i działa płynnie. Panel administracyjny został maksymalnie dopieszczony, posiada wiele funkcji, ale jednocześnie trudno się w nim pogubić. Wadą może być jedynie nieco wyższe zapotrzebowanie na przepustowość łącza. Poniżej kilka screenów i krótki filmik.