Internet

AMD z Apple przeciwko S3, VIA, HTC, Samsung i Google

przeczytasz w 2 min.

Chociaż wojny patentowej między dużymi producentami sprzętu czy oprogramowania wielu z nas ma już dosyć, a ostatnie odniesienia o pozwach VIAS3 przeciwko Apple dużo osób odebrało z entuzjazmem, jednak spieszymy z informacją, że właśnie ukazał się kolejny odcinek tej jakże fascynującej i ciekawej iście brazylijskiej telenoweli.

logo s3 graphicsTym razem jednak mamy zaskakujący przebieg, bowiem nikt nikogo nie pozwał i nie osądził, lecz ktoś stanął w czyjejś obronie. Mowa tutaj o koncernie AMD, znanym głównie z produkcji kart graficznych i procesorów. Jakiś czas temu informowaliśmy, iż do konfliktu patentowego pomiędzy Apple a Google i Samsunga wkroczyła firma HTC - zmuszona do walki z Apple wystosowanym pozwem.

Aby jednak firma HTC nie stała na straconej pozycji Google postanowiło wesprzeć swojego partnera pakietem patentów, który miał pomóc firmie w procesie sądowym przeciwko Apple. We wrześniu okazało się, że do rozgrywki przyłączyła się również firma VIA pozywając firmę Apple, a chwilę później również i S3 Graphic - będąca wciąż własnością VIA, lecz niedługo przejdzie pod strzechy HTC.

via + htc + s3 kontra apple

Wydawać by się mogło, że ten egzotyczny sojusz będzie wstanie pozbawić Apple atutów, a tym samym zmusić firmę do wielu ustępstw czy to w sporze z Google, Samsungiem czy też HTC pod groźbą zakazu sprzedaży wielu produktów takich jak: iPhone, iPad, iPod i komputerów stacjonarnych oraz przenośnych Mac. Nic jednak mylnego, otóż firma AMD zrobiła dokładnie to samo co Google w przypadku HTC.

spór patentowy htc i s3 - apple + amd

Koncern z Sunnyvale wystosował do sądu rozpatrującego sprawę pismo, iż posiada prawa do patentów graficznych zastosowanych w urządzeniach Apple i jednocześnie pozwala firmie Cupertino na ich stosowanie. Sąd do czasu rozpatrzenia wniosku AMD, wstrzymał proces. Decyzję czy sąd uznał stanowisko AMD poznamy 15 listopada, kiedy rozstrzygnie się czy AMD uratowało Apple przed roszczeniami S3. Mimo wszystko wciąż na placu boju ze swoimi roszczeniami pozostają VIA i HTC.

amd zawiązuje sojusz patentowy z apple

W tym miejscu może pojawiać się pytanie dlaczego AMD angażuje się w ten spór? Odpowiedź, jak wskazują eksperci może być prosta. Koncern Advanced Micro Device dostarcza dla Apple obecnie karty graficzne Radeon HD, które zajęły w Macach miejsce kart GeForce. Być może podobnej szansy zaczyna upatrywać AMD również w przypadku procesorów? Tego na razie nie wiemy, wiadomo jednak, że bezinteresowność w tej branży praktycznie nie istnieje, a smaczku sprawie może dodawać fakt, iż obecny prezes Apple - Tim Cook był wymieniany jako jeden z faworytów do objęcia w czasach "bezkrólewia" sterów w AMD.


Więcej o sporach patentowych: 

Źródło: TechPowerUp, fosspatents, bloomberg, mactech, tomshardware, macobserver

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Oj, teraz AMD mi podpadło. Zamiast pomóc wykończyć trola patentowego zaczynają go karmić? Skandal.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Tak humorystycznie to teraz powstanie fanboy klub AA ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Poniewaz AMD dostarcza Radeony dla Apple a spor toczy sie o patenty wykorzystywane w kartach graficznych to wcale sie nie zdziwie jesli Apple i AMD zawarly cicha umowe. Jesli AMD odzegna grozbe wyplaty odszkodowan to zapewne Apple zawrze umowe z AMD na dostawe chipow o wartosci odpowiadajacej kwocie odszkodowania lub x razy wieksza ;) Ot cala tajemnica sojuszu...
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     to zaczyna wyglądać jak "I patentowa wojna światowa"
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Będzie wielka wojna.
      • avatar
       tommyt1983
       -3
       no tak... ale apple wylalo sie calkiem na amd i uzywa tylko prockow intela i to od zawsze... nie ma to jak lizanie dupy...
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        No to piknie, teraz do wojny wkroczy pewnie jeszcze nVidia... :D
        I będzie pełen komplet... :D
        • avatar
         pomidor
         -3
         Tylko co ma tutaj AMD do gadania ? Jeżeli S3 stwierdziło że Apple używa rozwiązania na które S3 ma patent, to niby jak AMD mogło by pozwolić Apple na jego stosowanie ? Przecież patenty są przypisane tylko do jednej firmy, w tym przypadku do S3. No chyba że AMD ma podpisane cross-licensing z S3, to może tak zrobić.
         • avatar
          Konto usunięte
          -5
          Ktoś tu dal duża łapówę za nowego sojusznika
          • avatar
           Konto usunięte
           -7
           Moze zwalniaja ludzi, bo czeka ich przeprawa w sadzie i zaplata za lamanie patentow, oprocz oczywiscie pozycji lebiegi rynkowego.
           • avatar
            Konto usunięte
            -9
            AMD niech się zajmie robieniem procesorów a nie wpierdalaniem się w nie swoje sprawy
            • avatar
             Konto usunięte
             -12
             AMD ma u mnie przekreślone i chyba nawet sobie nie zdają sprawy w co się bawią. Użytkownicy produktów apple nie kupują/składają kompów z procami AMD więc gdzie oni chcą polizać, apple raczej nie przeżuci się na nich bo im się cała architektura zwali.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              AMD szuka histerycznie pieniędzy i rynków zbytu ale tu akurat może się poważnie przejechać. Nie od dziś wiadomo, że produkty AMD (wcześniej ATI) naruszają patenty S3, zresztą w tej sprawie już się sąd wypowiadał...