Procesory

AMD zdradziło szczegóły o kolejnych procesorach Ryzen i kartach Radeon

przeczytasz w 2 min.

AMD zaserwowało nam wyjątkowo gorącą kocówkę roku – wszystko przez nowe generacje procesorów Ryzen i kart graficznych Radeon, które mocno podniosły poprzeczkę w kwestii wydajności. Jak to będzie wyglądać w przypadku kolejnych serii? Producent zdradził kilka sekretów.

Ten rok na pewno będzie należeć do udanych dla AMD. Kilka dni temu zadebiutowały procesory Ryzen 5000 z rdzeniami Zen 3 – producentowi udało się tutaj osiągnąć 19% wzrostu współczynnika IPC, co przełożyło się na znaczący wzrost wydajności. Dodatkowo za kilka dni pojawią się karty graficzne Radeon RX 6000 z generacji RDNA 2, odznaczające się 50% wzrostem efektywności energetycznej.

Wiemy, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i pracuje nad kolejnymi generacjami CPU i GPU. Czego możemy się spodziewać? Rick Bergman z AMD udzielił wywiadu redakcji TheStreet, gdzie uchylił rąbka tajemnicy na temat nowych procesorów Zen 4 i kart graficznych RDNA 3.

Procesory AMD Zen 4 też przyniosą spory wzrost wydajności

Wiemy, że producent pracuje nad kolejną generacją procesorów Ryzen – układy będą bazować na nowej mikroarchitekturze Zen 4, gdzie zostanie wdrożony niższy proces produkcyjny 5 nm TSMC.

AMD Zen - plany wydawnicze procesorów

Według informacji Bergmana, procesory Zen 4 wprowadzą podobny przyrost współczynnika IPC co w przypadku generacji Zen 3. Inżynierowie analizują budowę całego procesora, więc usprawnienia mają dotyczyć różnych sekcji - począwszy od pamięci podręcznych, przez przewidywanie skoków, a na potoku wykonywania skończywszy. Dzięki przejściu na nowy proces produkcyjny, możemy także oczekiwać poprawy efektywności energetycznej.

Jak w rzeczywistości wypadanie nowa generacja Ryzenów? Na te informacje musimy jeszcze poczekać – premiera procesorów Zen 4 została zaplanowana dopiero na 2022 rok.

Karty graficzne AMD RDNA 3 z poprawą efektywności energetycznej

Inny zespół inżynierów pracuje nad nowymi kartami graficznymi Radeon. Według wcześniej ujawnionych informacji, nowe układy graficzne będą bazować na architekturze RDNA 3. Do produkcji zostanie wykorzystany „zaawansowany proces produkcyjny” (producent nie zdradził szczegółów co to oznacza).

AMD RDNA 3 - plany wydawnicze

Tutaj nie poznaliśmy zbyt wielu konkretów. Podobnie jak w przypadku generacji RDNA 2, w nowej serii inżynierowie skupiają się na poprawie efektywności energetycznej procesorów graficznych. Pozwoli to zmniejszyć ilość pobieranej energii elektrycznej, co będzie miało istotne znaczenie także w przypadku laptopów.

Możemy podejrzewać, że AMD będzie chciało zwiększyć ofensywę w segmencie mobilnym. Na efekty prac będziemy musieli poczekać do 2022 roku – to właśnie wtedy mają zadebiutować karty graficzne z generacji RDNA 3.

Źródło: TheStreet, AMD

Zobacz więcej o procesorach i kartach graficznych AMD:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ziomboy451
    7
    Nic nowego. Logiczne, że w przypadku kart graficznych i procesorów zawsze będzie skok wydajności, energooszczędnie, bla blablabla... A o nowości i szczegółach to jeszcze z rok jak nie 2 będzie echo.
    • avatar
      Ciekawski_
      2
      Po premierze RDNA1 i RDNA2 zaczynam im wierzyć w to +50% efektywności energetycznej. Tym bardziej, że to będzie najprawdopodobniej TSMC 5nm zamiast obecnego TSMC 7nm - https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-5700-xt/29.html
      • avatar
        danieloslaw1
        1
        Nowe generacje cpu i gpu od amd to 5nm od nvidi mozliwe ze pomiedzy 5nm od.samsunga bedzie 7nm tsmc. Oby wszystkie nowe procesy były bardzo dobre a nie takie beznadziejne jak teraz nvidia samsungowska
        • avatar
          Mario2k
          0
          Poprawa sprawności energetycznej tylko po przejściu na 5nm a to nei wcześniej niż początkiem roku 2022
          • avatar
            Kapitan Nocz
            -5
            kto jeszcze wieży, że poprawa sprawności energetycznej wpłynie na mniejszy pobór energii w nowych produktach od Intela, AMD czy Nvidi? Od kilku lat wszystkie te firmy oswajają nas z sytuacja, ze wydajność musi kosztować nie tylko w złotówkach ale też i w watach ciągniętych z gniazdka. Owszem odpowiedniki wydajnościowe poprzednich generacji pobierają mniejszą ilość energii ale wątpię by gdzieś tam w świecie była osoba, która wymieniła by swojego 2080ti na RTXa 3070 bo chciała mieć tą samą wydajność w większej sprawności energetycznej. Natomiast topowy segment leci z poborem prądu i wydzielaniem ciepła w kosmos i nic nie wskazuje na to, by przyszłe procesy technologiczne zahamowały ten wzrost. 10lat temu w czasach jakiś 65nm redaktorzy takich portali by się łapali za głowy gdyby zobaczyli super wydajny produkt z 350W TPD/TPG a dziś miniaturyzacja powoduje, ze trzeba z kolejną premierą wymieniać już nie tylko płytę główna czy pamięci ale też zasilacz i budę :) żeby zmieścić nowy niższy proces technologiczny :D
            • avatar
              racedriver
              -9
              kolejne baśniowe opowieści XDD