Procesory

AMD zdominowało sprzedaż procesorów - te modele cieszą się największą popularnością

przeczytasz w 2 min.

Firma AMD coraz lepiej sobie radzi na rynku procesorów dla komputerów stacjonarnych i praktycznie co miesiąc obserwujemy jej wyraźną przewagę w liczbie sprzedanych układów. Ostatni miesiąc był jednak pod tym względem rekordowy.

Nowe statystyki popularności procesorów pojawiły się w serwisie Reddit za sprawą użytkownika ingebor. Przedstawione dane obrazują sprzedaż w dużym niemieckim sklepie z elektroniką (Mindfactory), ale możemy wnioskować, że podobnie te proporcje wyglądają w innych sieciach. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem procesora, zerknijcie na nasze zestawienie polecanych modeli do gierstacji roboczych.

Rekordowa sprzedaż procesorów AMD

Jak pewnie pamiętacie, już w ubiegłym miesiącu informowaliśmy o rekordowej popularności Ryzenów. W marcu ta różnica była jeszcze większa – 88% sprzedanych procesorów stanowiły modele AMD, a modele Intel już tylko 12%.

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów w Mindfactory

Które procesory są najpopularniejsze? Tutaj chyba nie będzie zaskoczenia – klienci najczęściej wybierają 6-rdzeniowy/12-wątkowy model Ryzen 5 3600 , 8-rdzeniowy/16-wątkowy Ryzen 7 3700X i 12-rdzeniowy/24-wątkowy Ryzen 9 3900X. Z oferty Intela największą popularnością cieszy się Core i7-9700K.

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów w Mindfactory

Przewaga firmy AMD utrzymuje się od połowy 2018 roku, ale jej dominację obserwujemy od połowy 2019 roku (a więc od premiery bardzo udanych modeli Ryzen 3000).

AMD Ryzen 9 3900X

Klienci wybierają AMD, więc te procesory przynoszą większe zyski

Popularność procesorów AMD wynika ze świetnego stosunku wydajności do ceny (co jest zasługą innowacyjnej budowy na bazie chipletów). Potwierdzają to statystyki związane z finansami sklepu.

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów w Mindfactory

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów w Mindfactory

Wiemy, że modele AMD wygenerowały 84% przychodu, podczas gdy modele Intela już tylko 16%. Nadal obserwujemy wyraźną dominację „czerwonych”, aczkolwiek sklep najwyraźniej ma tutaj ciut niższą marżę. Dominacja producenta utrzymuje się od połowy ubiegłego roku.

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów w Mindfactory

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów w Mindfactory

Średnia cena modeli AMD jest niższa względem odpowiedników Intela. Ostatni miesiąc przyniósł lekki spadek cen najpopularniejszych modeli u obydwóch producentów (chociaż średnia cena dla wszystkich jednostek minimalnie wzrosła).

Co przyniosą kolejne miesiące? Intel może zacząć się odkuwać

Kolejne miesiące mogą przynieść zmianę sytuacji na rynku. Wiemy, że Intel przygotowuje się do premiery modeli Core 10. generacji, które mogą stanowić poważną konkurencję dla układów AMD Ryzen 3000. Na desktopowe modele Ryzen 4000 najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do października.

Choć AMD powiększa udziały na rynku procesorów, to Intel nadal obejmuje dużo lepszą pozycję.

Źródło: Reddit @ ingebor

Warto przeczytać:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piccardo
  15
  Widocznie ludziom znudziły się przegrzewające się kotlety odgrzewane które jedynie miały podbijaną cenę.
  • avatar
   xxx.514
   14
   Świetny przykład na to, jak obniżenie podatku zwiększa przychody. W tej sytuacji podatkiem jest marża. Bardzo dobrze, że Intel tak słabo się sprzedaje - nie mają czym ani jak konkurować, pokpili sprawę więc dostają to, co zasiali.
   • avatar
    michal_mat
    8
    Jeszcze odpowiedni poziom produkcji procków do laptopów (których sprzedaje się 2x więcej niż wszystkich desktopowych) i ich dostępność w produktach producentów dzieki serii 4000 i będzie miło
    • avatar
     tomtag
     3
     jak to mówią sprzedawcy z CCC "cena czyni cuda"
     • avatar
      Gatts-25
      2
      Top-100 produktów w UE bierze pod uwagę wiele sklepów pokazuje co jest teraz na czasie:) zwłaszcza w pierwszej trójce ale Intel i Nvidia spadły daleko do tyłu.Nawet w dobie straszenia ludzi widać AMD już znalazło miejsce jako wspaniały początek odstresowania się.Czyli produkty AMD działają już na wyobraźnie jako coś lepszego.
      https://geizhals.eu/?cat=top100
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Zapewne Intel nadal "ma problemy z nadmiernym popytem" XD.
       • avatar
        raffal81
        -13
        To nadal tylko jeden i w kółko ten sam sklep, w moim dominuje INTEL ;] :D:D:D