Nauka

Ogromna asteroida w pobliżu Ziemi. Astronomowie uruchamiają obronę planetarną

przeczytasz w 2 min.

Dzisiejszego wieczoru w pobliżu Ziemi pojawi się ogromna asteroida. Jak ją zobaczyć i dlaczego nie trzeba patrzeć w górę?

Asteroidy wykończyły dinozaury, a przypisywane niektórym z nich określenie obiektów potencjalnie zagrażającym Ziemi skłania do ponurej refleksji egzystencjalnej największych optymistów. Dlaczego asteroida 2023 DZ2 wymaga uwagi obrony planetarnej, ale jest tylko odległym obrazem tego, co może zagrozić naszej cywilizacji?

Jak obserwować asteroidę 2023 DZ2?

Asteroida 2023 DZ2 będzie bohaterem dzisiejszego wieczoru. Jej bliski przelot w pobliżu Ziemi jest prognozowany na godzinę 23:30 25. marca 2023 roku czasu UTC (GMT). W Polsce będzie to już niedziela, 26. marca, godzina 00:30. Amatorzy kosmicznych atrakcji nie muszą jednak liczyć się z trudną nocą poczas doby skróconej przez zmianę czasu na letni. Obojętna też jest pogoda, ponieważ olbrzymia kosmiczna skała stała się obiektem godnym internetowego projektu obserwacyjnego. Nie przegapimy jej, jeśli trzydzieści minut po północy uruchomimy youtubowy kanał Visual Telescope Project.

Z okazji skorzystać warto, ponieważ 2023 DZ2 jest asteroidą, która okrąża Słońce raz na 3,16 ziemskiego roku. Nie znajdzie się w pobliżu Ziemi przez wiele lat, a podobnych rozmiarów kosmiczne skały nie pojawiają się często w tak bliskiej odległości.

Co dobrego przyniesie ze sobą przelot asteroidy 2023 DZ2?

Asteroida 2023 DZ2 wypatrzona została na Wyspach Karaibskich. Na jej ślad w lutym tego roku trafili astronomowie Obserwatorium La Palma. Szacuje się, że jest ona obiektem porównywalnym z wieżowcem i dzisiejszej nocy zbliży się do naszej planety na odległość 173 tysięcy km. To dystans porównywalny z połową drogi jaka dzieli nas od Księżyca, a astronomowie klasyfikują obiekt 2023 DZ2 jako potencjalnie zagrażający Ziemi.

Brzmi poważnie, ale według NASA Asteroid Watch bliski przelot tak dużej asteroidy ma tym razem tylko pozytywny aspekt. Nie ma szans, żeby 2023 DZ2 spotkała się z ziemską atmosferą, ale znajdzie się w zasięgu amatorskich teleskopów. W ten sposób niedzielni astronomowie mogą liczyć na ciekawy spektal, a profesjonaliści poszerzyć swoją wiedzę w obszarze obrony planetarnej. Rozpoznanie wroga jest bowiem podstawą skutecznego ataku, a asteroida 2023 DZ2 jest doskonałym przykładem obiektu, z którym kiedyś możemy być zmuszeni zawalczyć.

Źródła: Nasa Asteroid Watch, Visual Telescope Project

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Na weekend Rutkowska znowu na dopalaczach, które otumaniają umysł i tworzą językową tragedię. Nie da rady tego czytać, trzeba zgłosić tą patologię wyżej.
  • avatar
   piterk2006
   5
   A co ma zmiana czasu o 3 rano do czekania na asteroidę do 1 w nocy?
   • avatar
    piomiq
    1
    "Asteroidy wykończyły dinozaury"
    Co to ma w ogóle być? Jakieś wieloznaczne pół zdanie.
    Autorka powinna chyba napisać: "Dinozaury zostały wykończone przez asteroidę".
    • avatar
     dron i chmury YT
     1
     Nie wiem co trzeba ćpać żeby tak poprzekręcać połowę tekstu...