Gry

Atak hakerów na CD Projekt spowolni prace nad grami i aktualizacjami

przeczytasz w 1 min.

Jeśli komuś wydawało się, że ostatnie problemy CD Projekt nie odbiją się na graczach to dość szybko okazuje się, że było to optymistyczne nastawienie.

Atak hakerów wpłynie na tempo prac deweloperskich

Zapewne większość z Was słyszała już o ataku hakerów na CD Projekt. Dla spółki może mieć to wiele konsekwencji, nieco szerzej już o tym zresztą pisaliśmy. Co z graczami? I tutaj od razu dało się zauważyć zagrożenia, zarówno te mogące pojawić się w najbliższym czasie, jak i długofalowe. Niestety, wystąpienie tych pierwszych zostało właśnie potwierdzone.

Adam Kiciński, prezes CD Projekt, przyznał, że atak krótkoterminowo wpłynie na tempo prowadzonych prac deweloperskich. A skoro krótkoterminowo to wydaje się, że najbardziej powinno interesować to graczy liczących na kolejne aktualizacje oraz dodatki do Cyberpunk 2077.

Ofiarą ataku padły serwery i znajdujące się na nich zasoby Grupy CD Projekt. Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą nie doszło do wycieku danych osobowych graczy i innych użytkowników naszych usług. W tej chwili skupiamy się na badaniu samego incydentu, zabezpieczaniu infrastruktury i przywracaniu danych, które zgodnie z naszymi wewnętrznymi procedurami są regularnie zapisywane w formie kopii zapasowych (tzw. backup). Jest więc zbyt wcześnie, aby oceniać długoterminowe skutki ataku. Na pewno krótkoterminowo wpłynie on na tempo prowadzonych prac deweloperskich.

Dane graczy są bezpieczne

Ponownie padły zapewnienia, że nie doszło tutaj do wycieku danych osobowych graczy. To bez wątpienia jedna z dobrych wiadomości w całej sprawie. Od początku utrzymywane jest stanowisko, iż nie będzie negocjacji z cyberprzestępcami. Trwają działania wyjaśniające, a także zabezpieczanie infrastruktury i przywracanie danych. Póki co CD Projekt nie planuje publikacji raportu bieżącego. Takowy może pojawić się w jednak w przyszłości, po gruntownej analizie ataku i jego skutków na działalność spółki.

Źródło: PAP, cdprojekt (foto)

Warto zobaczyć również:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sanctrum
  8
  Odtwarzanie backupów to NIE chwilka. Wszystko zależy od tego jak backup był robiony i w jakiej technologii przechowywany. Po drugie na backupach też może być malware bo prawdopodobnie infekcja i sam ostateczny atak to nie był 1 dzień lecz akcja długoplanowa. Przywracane zasoby trzeba więc drobiazgowo sprawdzić. U mnie w firmie, zdecydowanie większej od CDPR z ponad dwusetką serwerów, też zaszyfrowali nam JEDEN serwer plikowy na około 10TB danych - co prawda kilka lat temu, wtedy infrastruktura też była technicznie mniej wydajna, ale to wtedy i tak to był wypas jeśli chodzi o security, separację sieci, backupy, itd. Dzięki temu padł tylko 1 serwer. Pomimo, że backup robiony był codziennie automatem, to przywrócenie wszystkich zasobów z backupu tego serwera zajęło nam tydzień prac, odzyskiwaliśmy zasób po zasobie zaczynając od najbardziej krytycznych i drobiazgowo analizując czy nadal nie ma tam robaka aby zaraz znów nam niczego nie zaszyfrował - a to tylko 1 serwer był.

  Więc przestańcie BREDZIĆ, że specjalnie sami na siebie zrobili włam bo to się tylko kompromitujecie. Eksperci od koziej beczki! To samo w tematach szczepionek. Co za ciemnota społeczeństwa. Nic dziwnego, że połowa społeczeństwa łyka jak pelikany, każdą teorię spiskową i każdy przekaz dnia PiSu.

  Oni mogli nawet wstrzyknąć złośliwy kod w kod źródłowy Cyberpunka! Wszystko teoretycznie mogli zrobić jeśli mieli do czegoś dostęp.
  • avatar
   kryspin34
   6
   Mogli przed premiera sfabrykowac atak hakerski, a potem opoznic premiere
   • avatar
    krzywyzielarz
    6
    Teraz powinien wejść Niebezpiecznik jak Rudkowski i zająć się sprawą medialnie i zarobić na tym :p.
    • avatar
     pawluto
     -1
     Mają problemy z kadrą pracującą więć wymyślili atak hakerski i powód do opóznienia...
     • avatar
      Przem0l
      -1
      Z jakiego powodu ten atak ma opóźnić prace zespołów tworzących content i naprawiających bugi? Chętnie dowiem się jakie fikołki intelektualne przygotowali dla swoich klientów redzi.