Procesory

Wysoka awaryjność procesorów AMD Ryzen 5000 - sprawa rozwija się w ciekawym kierunku

przeczytasz w 1 min.

Procesory AMD Ryzen 5000 rzeczywiście są wyjątkowo awaryjne? Okazuje się, że sprawa może nie być taka prosta, jak to wydawało się na początku...

Wczoraj opublikowaliśmy newsa z niepokojącym raportem firmy PowerGPU – ujawnione informacje wskazywały na wyjątkowo wysoką awaryjność procesorów AMD Ryzen 5000 oraz płyt głównych z chipsetami AMD B550 i X570. Wracamy do tematu, bo pojawiły się ważne informacje, które mogą rzucać nowe światło na sprawę.

Według raportu PowerGPU, nowe procesory AMD miały cechować się wyjątkowo wysokim współczynnikiem DOA (Dead on arrival) – kilka lub nawet kilkanaście procent dostarczanych układów była niesprawna. Podobnie miała wyglądać sytuacja z płytami głównymi z chipsetami AMD B550 i X570.

Temat wywołał burzę w branżowych mediach. My jednak zwróciliśmy uwagę na nietypowo wysoki współczynnik awaryjności (dla porównania, w dużym niemieckim sklepie do wymiany kwalifikowało się zaledwie kilka promili nowych procesorów). Sonda w naszym newsie pokazuje, że nasi użytkownicy też bardzo rzadko spotykają się z uszkodzonymi CPU.

Awaryjność procesorów - sonda

Awaryjność procesorów Ryzen 5000 – AMD chce wyjaśnić sprawę

Sprawa rozwinęła się w ciekawym kierunku. Firma PowerGPU usunęła post z informacjami odnośnie awaryjności i zapowiedziała współpracę z producentem – ma ona razem z AMD przetestować felerne procesory i płyty główne.

Wygląda więc na to, że sprawą zainteresowało się AMD, które chce wyjaśnić sprawę raportu z niepokojąco wysoką awaryjnością procesorów i płyt. Zastanawiające może być też usunięcie Tweeta przez PowerGPU. Czyżby informacja okazała się nieprawdziwa?

Co z tego wyniknie? Będziemy Was informować o rozwoju sprawy.

Źródło: Twitter @ PowerGPU

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

56
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    levusek1992
    21
    W sumie w stylu Intela. Je**ć i kłamać na konkurencję.
    • avatar
      Andrettoni
      14
      Warto zauważyć, że firma, która zgłasza problemy (PowerGPU) mówi o 300 procesorach, na podstawie których wydali opinię, a "duża niemiecka firma" sprzedała 15 tyś. Jak zajrzycie na stronę PowerGPU to nie ma tam nawet cennika, a na Facebooku mają... 600 polubień w ciągu 7 lat od założenia konta... Czyli plankton robi burzę. Bez urazy, ale mamy polskie firmy z większym obrotem - może warto by zapytać o zdanie x-kom lub morele?
      • avatar
        KMN123
        6
        Podejrzewam, że chodzi o współpracę CPU z B550/X570. Układy są sprawne lecz zdarza się, że konkretne egzemplarze nie współpracują ze sobą (płyta nie startuje z CPU - taki przypadek opisałem wczoraj). Dla mnie błąd w BIOS-ach płyt. Firmy składające komputery nie analizują pewnie zbyt dokładnie tych przypadków tylko podejmuję decyzję o uszkodzeniu CPU i MB, gdy dana para nie startuje... Stąd takie dane.
        • avatar
          kazitut
          4
          W sumie wątpliwe to jest (wysoka awaryjność).
          W sumie jeśli tak by było, temat tak szybko nie zszedłby do podziemia (tylko1 źródło ?)
          Firmy mają raczej Dywersyfikacje.
          Ale zastanawiające.
          • avatar
            danieloslaw1
            3
            no a intel pewnie tyle samo % albo wiecej psuje słabsze płyty swoim poborem prądu.
            • avatar
              rlego
              3
              serio oceniacie awaryjność na podstawie internetowej sondy? :D
              • avatar
                cyna76
                3
                Gównoburza rozpętana , premiera Inteli za pasem
                • avatar
                  dariuszd1
                  3
                  Drodzy - od zawsze miałem Intela w zeszłym roku ze wzgl. na oczywistą lepszą wydajność i nowocześniejsze stosowane technologie wziąłem AMD. Mój amd serii 3000 oraz płyta x570 nie startowały! nie było wogole botowania. Płyta poszła do serwisu okazała się (rzekomo uszkodzona) wymieniono ją na nową i przetestowano na moim cpu (rzekomo zestaw działał. W domu po złożeniu to samo! Kolejna płyta nie rusza - włosy na głowie siwe!
                  Co się okazało? Zasilacz (markowy Corsair AX 1200i) który trzymajcie się w pełni poprawnie nadal pracował na poprzedniej płycie od Intela. Obie płyty miały identyczne gniazda zasilania w tym zasilania przy CPU. Zmuszony byłem po wcześniejszym sprawdzeniu na pożyczonym zakupić inny zasilacz też Corsair w sumie i na tym płyta już za pierwszym razem uruchomiła się i działa poprawnie.

                  No i co powie taki serwis - uszkodzona płyta główna albo uszkodzony CPU, bo nie startuje i wymieni.. A tu winnym okazało się coś zupełnie innego.

                  Dlatego dobrze, że AMD zajęło się sprawą, bo może winny jest taki producent zasilaczy, a serwisy poprostu wymieniają uszkodzone podzespoły które uległy uszkodzeniu albo nie uległy (bo serwis wcale tego nie sprawdzał np.) na nowe.
                  • avatar
                    greghostor
                    2
                    Intel będzie zadowolony
                    • avatar
                      dibon
                      1
                      Wpis usunięty po kontakcie AMD, ale fanboje wietrzą spisek Intela.
                      Czasem mam wrażenie, że tu same ujadające gimby w komentarzach siedzą..
                      • avatar
                        kitamo
                        0
                        "Sonda w naszym newsie pokazuje, że nasi użytkownicy też bardzo rzadko spotykają się z uszkodzonymi CPU."

                        Ta sonda to prawie jak sondaże TVPis :)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          DoA to nie jest *awaria*, tylko wtopa na kontroli jakości, np. ktoś przepuścił słabą partię czy wręcz odrzuty. Może być też jakaś szopka z płytami – sam miałem pół roku temu na stole trzy Ryzeny 3xxx (8c, 12c), które do ustabilizowania potrzebowały lekkiej manipulacji CLD0 VDDP nawet na najnowszych BIOSach (nie miałem okazji sprawdzać ich na innych płytach głównych).
                          • avatar
                            Janisz
                            -1
                            No sam jestem ciekaw... Czy za sprawą stoi jakiś przekręt, czy komuś się najzwyczajniej przecinki poprzestawiały w wyliczeniach... Próbka była wyjątkowa mała, ale procenty zacne, a może akurat do nich trafiały już "selekty" uwalone wcześniej przy próbach OC i zwrócone jako "nowe", bo jakiś cwaniaczek w wciął się w linię dostaw i próbował rozkręcić januszowy biznesik?..
                            • avatar
                              mietek
                              -2
                              Podłe gnojstwo. Jeszcze urządzać sondy. Trolle intelowskie maja cos z pis.

                              Kupiłem Ryzen 9 i płytę główną, która go nie obsługiwała (ale miala sekcje zasilania za 2 kafle w cenie 1). Wsadzając procek do płyty próbując uruchomić - martwy. Czarny ekran. Zero sygnału. Dioda diagnostyczna na mobo - cpu not recognized.
                              Po upgrade BIOS - co prawda , trzeba było wgrać 3 biosy po kolei, najpierw wersje pierwsza v1 , potem v2, i v3 - wciskam power i jest. Wszystko śmiga, CPU wykryte, BIOS full wypas opcje, Ubuntu zainstalowane - po prostu to jest monster teraz, który zapiernicza jak masakra ten AMD. Tylko AMD.

                              btw. Nawet jak intelik sobie na 2-3nm przejdzie, to AMD juz niedlugo 5nm a 2-3 pewnie na horyzoncie.
                              • avatar
                                Ahura
                                -2
                                A intel to ch**
                                • avatar
                                  krz2of
                                  0
                                  Ciekawe, ciekawe ;)
                                  • avatar
                                    Gatts-25
                                    0
                                    Przecież każdy myślący od dawna wie dlaczego takie wiadomości się pojawiają. Intel jest głównym ich 'Prowodyrem' a jak już dochodzi do takich sytuacji to znaczy, że w Intelu jest bardzo źle. Dlatego na waszym miejscu nawet jak nie wybieracie procesorów Intela to jednak namawiajcie swoich wrogów do tego by jednak je kupowali bo ktoś to musi robić. A jak jeszcze ten ktoś się cieszy, że ma CPU Intel u siebie to już w ogóle super sprawa. Na tym to polega by tak przekabacić ludzi by ci myśleli, że mają najlepszy produkt. Doskonałym przykładem są na szybko wprowadzane szczepionki przeciwko COVID-19, niektórzy ludzie aż się nie mogą ich doczekać nawet nie myśląc o tym, że w przyszłym roku część z nich być może już będzie po pięciu szczepionkach a i tak nie będzie pewna tego czy jednak nie umrze z powodu COVID-19.