Serwery plików NAS

Computex: chipsety dla WiGig 20x szybszego niż WiFi

przeczytasz w 1 min.

QualcommPanasonic zaprezentowały pierwsze chipsety obsługujące bezprzewodową transmisję danych WiGig oraz zgodne ze standardem IEEE 802.11ad, które zmieszczą się w laptopach i smartfonach.

O samej technologii WiGigpisaliśmy już rok temu. Dla przypomnienia - wykorzystuje ona częstotliwość 60 GHz, czyli znacznie więcej niż standardowe Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz). Dzięki możliwości zastosowania znacznie szerszego pasma dla sygnału, osiągane są prędkości transferu na poziomie do 7 Gbps (inaczej mówiąc 875 MB/s). 

WiGigOd razu trzeba powiedzieć, że WiGig nie jest technologią, która pozwala na transfer na duże odległości. To rozwiązanie dla, co najwyżej, dużych pomieszczeń lub otwartych przestrzeni. Nawet ściana może być dla sygnału WiGig przeszkodą nie do przebycia.

Jednym z dwóch producentów, którzy zaprezentowali ostatnio chipsety obsługujące WiGig jest Qualcomm. Układ AR9004TB wspiera trzy pasma bezprzewodowej komunikacji (Tri-band) - oprócz 60 GHz także tradycyjne 2,4 GHz i 5 GHz stosowane przez Wi-Fi. Niejako dodatkiem jest obsługa standardu Bluetooth 4.0. Wspomniany chipset przeznaczony jest do instalacji w komputerach przenośnych. Firma pokazała także układ WCN3660, który przeznaczono do współpracy z chipsetem Qualcomm Snapdragon w smartfonach i tabletach. Dodatkowo zintegrowano z tym układem radio FM i nadajnik WiFi Display (bezprzewodowe wyświetlanie obrazu na kompatybilnych urządzeniach).

Z kolei Panasonicprzedstawił chipset przeznaczony dla smartfonów.

WiGig nie rozwiąże z pewnością problemu ograniczonej pojemności mobilnych sieci bezprzewodowych ze względu na zbyt mały zasięg, ale może zapewnić wygodny bezprzewodowy transfer pomiędzy dowolnymi urządzeniami, na przykład w domu. Można powiedzieć, że WiGig pozwala na taki sam komfort pracy co SATA III czy USB 3.0, tylko w wersji bezprzewodowej.

Więcej o sieciach bezprzewodowych WiFi:

Źródło: Endgadget
 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  strzelec52
  0
  No niestety taka fizyka fal, im krótsza fala tym ciężej przenika przez bariery.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Potencjał ma, tylko właśnie te ograniczenia odnośnie odległości, może w przyszłości coś się jeszcze udoskonali bo technologia ciekawa.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Monitor mógłby łączyć się z kartą graficzną bezprzewodowo.
    Laptop mógłby łączyć się z TV FullHD bezprzewodowo.
    Bezprzewodowe magazyny danych.

    Jak dla mnie bomba, ale ciekawe czy nie będzie z tym tak samo jak z papierosami - dopiero po wielu latach pojawią się naukowe dowody na szkodliwość tych fali.
    • avatar
     Pixel
     0
     Na coś trzeba kopnąć, byle wcześniej zanim emeryturę dostaniesz? Po co mi składki na życie itd? Potrącanie 1/3 Pensji do emerytury? A w obecnych czasach dożyje tego ? Dożyje że dla mnie nie będzie na emeryturę, i jak tu można żyć pełnią życia jak kasy brak :P