Technika wojskowa

Niezwykłe nagranie z drona rozminowującego drogę

przeczytasz w 2 min.

Jak drony radzą sobie ze sprzątaniem po wojnie? Otóż całkiem widowiskowo.  Zobacz jak dron bezbłędnie oczyszcza drogę z min przeciwpancernych.

Chociaż wojna na Ukrainie nadal się toczy, to na terenach, na których nie toczą się działania zbrojne, mieszkańcy próbują wrócić do normalności. Dzień jak co dzień nie nastanie jednak do momentu, kiedy okolica nie zostanie oczyszczona z niewybuchów. Jednym z problemów są miny. Potrafią być one skuteczną i widowiskową bronią, ale bezpiecznie się ich pozbyć wcale nie jest łatwo. Jednym z dobrych patentów  jest użycie drona. Nie musi być to model wojskowy, żeby celnie rozwalić kilka min. Jak prezentuje się taki proces?

Jak dron rozminowuje drogę?

Unikalne nagranie z drona sprzątającego po wojnie przekazało dziś twitterowe konto Ukraine Weapons Tracker

Bezzałogowiec kierowany jest nad zaminowany obszar i z bezpiecznej wysokości zrzuca rakietkę wywołującą eksplozję.

Czy każdą minę można zwalczyć dronem?

Drona wysłać można wszędzie, ale powyższy sposób oczyszczania drogi jest bezpieczny tylko w odpowiednich warunkach. Polnej drodze detonacja bardzo nie zaszkodzi, a miny są dobrze widoczne i w bezpośrednim zasięgu wybuchu nie ma zabudowań.  Trudno jednak ocenić czy kilkaset metrów dalej, poza kadrem, nie ma min, których nie można zdetonować w podobny sposób.

Jaka jest alternatywa w usuwaniu min?

Nie zawsze można dopuścić do wybuchu min w miejscu znaleziska, a latające bezzałogowce to nietypowe narzędzie, o którego użyciu powinni decydować pirotechnicy. Paradoksalnie dobrym przykładem jest przerażające zachowanie ukraińskich żołnierzy:

Chociaż wydaje się, że wojskowi grają w curling minami, to po prostu przesuwają je na pobocze drogi, gdzie niewybuchami zajmą się specjaliści. Żołnierze robią coś skrajnie niebezpiecznego, ale nie aż tak, jak by się mogło wydawać. Prawdopodobnie ocenili, że są to ładunki, które do detonacji wymagają ogromnego nacisku i jeśli przesunie się je delikatnie, to będzie to bezpieczniejsze, niż kontorolowany wybuch. On mógłby zmienić drogę w nieprzejezdną.

Podobne nagrania powodują jednak, że rola tego czworonożnego koleżki jest niezwykle istotna:

Jest to piesek pirotechnik o przewrotnym imieniu Pocisk.

Ukraińcy jeszcze przez wiele lat będą zmagali się z usuwaniem min i niewybuchów. Dlatego aktywny zawodowo w ekipie czernichowskich pirotechników jack russel terrier, po godzinach przekonuje, że w on i jego ludzie z minami oraz niewybuchami radzą sobie najlepiej. 

Źródła: Twitter, Instagram patron_dsns

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mandalorian
  4
  Wiem, że nie dotyczy to sytuacji na Ukrainie, ale innym ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest używanie wytresowanych Wielkoszczurów Gambijskich do wyszukiwania min.
  • avatar
   cyna76
   1
   Pięknie "rozminował" drogę bezinwazyjnie ...
   • avatar
    JankukSzopen
    -7
    Cze tu Jan Szopen. Zadam ci jedno tylko pytanie! Czy chciałbyś być bardzo bogatym wręcz obrzydliwie człowiekiem? Na pewno odpowiedz brzmi tak! Ale myślisz sobie ze jako zwykły obywatel nie ma na to szans! Ze pierwszy milion trzeba ukraść! Ze trzeba mieć bogatych rodziców krewnych. Ze trzeba mieć znajomosci albo nawet ze trzeba być mafiozą!
    A co jeśli ci powiem ze wcale tak nie musi być! Ze zarobisz pierwszy milion uczciwie!
    Sam tak jak ty byłem kiedyś zwykłym uczciwym obywatelem, studentem informatyki dorabiającym jako kelner.
    A dzisiaj jestem multimilionerem! A wszystko dzięki handlowi kryptowalutami! Prosto i co najważniejsze uczciwie zarobiłem 30 milionów$ inwestując niecałe 10$!
    Dzisiaj żyje jak krul! Wielka posiadłość z czterema basenami, cztery najdroższe Tesle, sypiam z pięknymi kobietami z całego świata!
    Ponadto zostałem swiatowej sławy ekspertem, autorytetem, influencerem, celebryta obracającym się w swiecie miliarderów, celebrytow, polityków, swiatowej szlachty i calej śmietanki towarzyskiej z całego świata!
    Ty tez możesz uczciwie tak jak ja zostać multimilionerem! ZAonstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj z mojego linka polecajacego a dostaniesz na start az 25$ w Cro!
    Wykonaj tez pierwszy krok a miliony wkrótce wylądują na twoim koncie odmieniając twoje życie!
    Chandel kryptowalutami robi milionerów z każdego ponieważ kryptowaluty są nowym złotem ale cyfrowym! Kryptowaluty to przyszłość inwestowania dlatego tak ważne jest abyś zaczął handlowac nimi już dzisiaj!
    Mimo ze żyje jak krol nadal jestem tym samym Janem Szopenem co jeszcze kilka lat temu! Nieskazitelnie uczciwym obywatelem! Mimo ze mam pieniądze, dwór, najdroższe bryki, sławę, piękne kobiety! Oro mój kod polecający
    jjey2xxs9c
    • avatar
     dolph
     0
     Kogoś interesuja te wpisy propagandowe? Po co spamujecie ???