Karty graficzne

GeForce RTX 3080 Ti dużo wydajniejszy w kopaniu kryptowalut? Jest na to sposób!

przeczytasz w 1 min.

GeForce RTX 3080 Ti to jedna z tych kart graficznych, która teoretycznie nie powinna interesować kopaczy kryptowalut. Czy aby na pewno? W praktyce nie wygląda to tak pięknie, bo górnicy znaleźli sposób na poprawę jej osiągów.

GeForce RTX 3080 Ti to topowa propozycja Nvidii skierowana typowo do graczy. Karta zadebiutowała w czerwcu ubiegłego roku jako następca modelu GeForce RTX 3080 – otrzymaliśmy mocniejszy układ graficzny i więcej pamięci wideo, co przełożyło się na dużo lepsze osiągi.

Nowy model wprowadził też jeszcze jedną istotną zmianę – chodzi o fabryczne ograniczenie wydajności kopania kryptowaluty Ethereum (podobnie jak w modelach LHR), co teoretycznie miało zniechęcić górników do wykupywania sprzętu. Okazuje się, że da się obejść owe zabezpieczenie.

GeForce RTX 3080 Ti

GeForce RTX 3080 Ti – górnicy znaleźli sposób na poprawę wydajności kopania

GeForce RTX 3080 Ti przy standardowych ustawieniach osiąga wydajność około 58 – 64 MH/s przy kopania kryptowaluty Ethereum. Konstrukcja cechuje się jednak dużym zapotrzebowaniem na energię, więc realnie nie jest zbyt opłacalną propozycją do budowy koparek kryptowalut.

Wydajność karty można zwiększyć przez podmianę BIOS-u.YouTuber CryptoDonkeyMiner zauważył, że wgranie oprogramowania z kart Dell/Alienware GeForce RTX 3090 pozwala zwiększyć osiągi do 110 MH/s (czyli o 72%!). Po takiej modyfikacji karta generuje już konkretne zyski.

Zmiana oprogramowania wiąże się z ryzykiem uszkodzenia karty, ale wzrost osiągów na pewno zachęci wielu górników do eksperymentów. Niestety, dla graczy może to oznaczać jeszcze większe problemy z zakupem kart (które i tak są dostępne w horrendalnie wysokich cenach - przykładem może być niereferencyjny model Gainward GeForce RTX 3080 Ti Phantom GS).

Nadziei można upatrywać w transformacji Ethereum. Niedługo kryptowaluta ma przejść z protokołu Proof-of-Work na Proof-of-Stake, więc kopanie na kartach graficznych będzie całkowicie nieopłacalne. Oczywiście o ile górnicy nie przerzucą się na inną kryptowalutę.

Źródło: YouTube @ CryptoDonkeyMiner, ComputerBase

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michał Starzyk
  17
  Czyli mój GTX1060 będzie nieśmiertelny jak Maryla Rodowicz.
  Prędzej mi włosy na głowie odrosną niczym kupię średni segment za 5k zł i to w promocji.
  • avatar
   SerwusX
   15
   Ciężko uwierzyć, że taki scenariusz nie został uwzględniony przez producentów kart. Z jednej strony poprawa wizerunku wśród graczy poprzez wypuszczanie kart z obniżoną wydajnością przy kopaniu kryptowalut, z drugiej "za kulisami" dawanie rozwiązań kopaczom do obejścia tych ograniczeń.
   • avatar
    combot7
    6
    Nie widzę na filmie żeby doszedł do 110 mh/s z filmu wynika że ubił 91 mh/s
    • avatar
     sn00p
     3
     Off topic: Jeśli PLOTY z tego newsa się sprawdzą to zasilacz 1500W będzie absolutnym minimum by cokolwiek odpalić na PC z taką kartą. tweaktown.com/news/83703/evga-geforce-rtx-3090-ti-kingpin-teased-2-12-pin-pcie-power-needed/index.html
     • avatar
      mateusz1807
      3
      Górnicy na pewno przejdą na inną walutę, jak ktoś zainwestował kupę kasy w sprzęt to nie po to żeby teraz zrezygnować. Pewnie przejdą na ETC albo ZCASH.
      • avatar
       Ciekawski_
       0
       Przejście Ethereum na Proof-of-Stake bardzo dużo zmieni. Górnicy nie będą mogli tak łatwo przerzucić się na inne krypto. Problemem będzie kapitalizacja.
       Obecnie niekwestionowanym liderem jest BTC ~40% całego rynku. Na drugim miejscu jest ETC ~20%. Kolejna w rankingu krypto-waluta to już poziom poniżej 4%.
       • avatar
        develoop
        0
        Czego to producent nie wymyśli by sprzedać jak najwięcej najdroższych modeli...
        • avatar
         BariGT
         0
         Podmiana na BIOS od 3090, to czemu wszędzie karta ciagle widnieje jako 3080Ti?
         • avatar
          szymcio30
          0
          Zaraz czy średnio 11% wyższa wydajność względem RTX3080 przekłada się na dużo lepsze osiągi?? Poza tym 3080Ti nie jest następcą 3080 tylko 2080Ti
          • avatar
           Marti99
           0
           "Niedługo kryptowaluta ma przejść z protokołu Proof-of-Work na Proof-of-Stake" ;)