Global Foundaries wdrożyło proces 32 i 28 nm

Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Samsung, IBM oraz zakłady produkcyjne Global Foundaries zdementowały krążące informacje na temat rzekomych problemów z ujarzmieniem produkcji w wymiarze technologicznym 32 i 28 nm.

  Warto przeczytać:
 

Jakiś czas temu koncern AMD poinformował o opóźnieniu premiery nadchodzących procesorów Bulldozer oraz układów Fusion - Llano. Jako oficjalny powód podano problemy z wdrożeniem 32 nanometrowego procesu technologicznego w zakładach produkcyjnych Global Foundaries. Jak się jednak okazuje takiego problemu niema! Jedyny problem jaki napotkały zakłady "GF" to niestabilnie termicznie metalowe bramki "high-K" - których temperatury w przypadku zmiany napięcia układu zachowywały się nieprzewidywalne. Problem ten jednak został wyeliminowany tak szybko jak się pojawił. Firma poinformowała również, iż w pełni opanowała proces technologiczny 32 i 28 nm i jest gotowa do produkcji pierwszych układy wytwarzanych tych procesach.  Podobnej sytuacji znajdują się również firmy Samsung oraz IBM które też nie mają już problemów z procesem 28 nm.

Szybkie wdrożenie niższych procesów technologicznych może oznaczać dwie rzeczy: chęć pomocy AMD w celu prześcignięcia Intela we wdrażaniu niższych procesów technologicznych lub/ oraz pragnienie stania się jednym z największych producentów mikroprocesorów na świecie. Do tej pory jednak AMD nie zabrało głosu w tej sprawie. Jeżeli jednak wersja opóźnienia premiery układów będzie w dalszym ciągu "aktualna" to pierwszych procesorów Llano i Bulldozer należy się spodziewać na początku przyszłego roku.

Źródło: X-Bit Labs

 

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  ile można czekać? czas na jakieś nowości, testy :)
 • avatar
  Fourth Illusion
  brakowalo by tego zeby to mialo premiere na ces w las vegas :/

  ja chce vision jeszcze w tym roku :P
 • avatar
  Konto usunięte
  byczki:) "...jest gotowa do produkcji pierwszych układy wytwarzanych tych procesach"; "problemu niema!"
  Nie ma problemu ...
 • avatar
  Konto usunięte
  "...jest gotowa do produkcji pierwszych układy wytwarzanych tych procesach." - Czyżby zbyt duże zaufanie do "tłumacza" Google?;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Jednak nim ujrzymy coś w 28nm, minie jeszcze sporo czasu... :( :( Mogli by wypuścić takiego 5850 w wersji 28nm bez większych zmian w architekturze, czyli bez obcinania lub dodawania jednostek. Obecna wydajność jest ok, za to po przejściu do niższego procesu techn. karta stałaby się bardziej energooszczędna. Marzenie - jedno z wielu, które się nie spełni :/
 • avatar
  michal_229
  niema, nie ma...
 • avatar
  XaRaDaS
  No to dawać z prockami i grafami w 28 nm ;) Szkoda że pierwsze 6870 wyjdą w 40 nm, jakby dali w 32 to by znacznie spadło TDP.
 • avatar
  Dwd89
  niestety następna seria kart graficznych będzie oparta o proces 32 nm, nie ze względu na brak możliwości a ze względu na $ od klientów ;)

  To samo tyczy się procesorów. każdą serie musi wydac i sprzedać żeby więcej zarobić :)

  Radki seria 7 32nm
  Radki seria 8-9 28nm (przy dobrych wiatrach)

  GF będzie jeszcze długo poprawial swoją fermi w 40nm.
 • avatar
  Baleryon
  Ajaj! Global *Foundries*. Jak "Foundry" w Warcrafcie 2 (do ulepszania okrętów).
 • avatar
  Gasek
  Ciekawe jak z OC procków
 • avatar
  Dwd89
  kolego RV6x6 jeśli jest tak jak mówisz to zaczekam na 28nm :) mój HD4850 jest tworzony w 55nm