Procesory

Intel zapowiada nowe procesory. W tym roku dwie ważne premiery

przeczytasz w 1 min.

Intel przygotowuje się do premiery nowych generacji procesorów. Jeszcze w tym roku planowana jest premiera dwóch serii, ale później możemy oczekiwać kolejnych modeli.

Ostatnie miesiące były wyjątkowo obfite w premiery nowych procesorów (doczekaliśmy się m.in. modeli 13. generacji z Core i9-13900K na czele). Intel nie zamierza jednak na tym poprzestawać i przygotowuje kolejne modele - podczas sprawozdania finansowego za ostatni kwartał, producent ujawnił plany wydawnicze nowych generacji CPU.

W tym roku dwie nowe generacje procesorów

Według ujawnionych planów, w najbliższych miesiącach spodziewamy się premiery dwóch nowych generacji procesorów - w drugiej połowie roku zadebiutują modele o nazwach kodowych Meteor Lake i Emerald Rapids. 

Modele Meteor Lake mają pojawić się w komputerach stacjonarnych i laptopach. Premiera układów może być sporą rewolucją - mówimy o całkowicie nowych jednostkach, które będą bazować na konstrukcji opartej o kilka jąder krzemowych w oparciu o technologię pakowania Intel Foveros.

Procesory Emerald Rapids to konstrukcje przeznaczone typowo z myślą o serwerach i centrach danych. Szczegóły techniczne jeszcze nie zostały oficjalnie ujawnione, ale w przeciekach mówi się o 64 rdzeniach i 8-kanałowym kontrolerze pamięci DDR5 RAM.

Intel plany wydawnicze procesorów

W planach kolejne generacje procesorów

Wiemy, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i już pracuje nad kolejnymi generacjami procesorów – w laptopach pojawią się modele Lunar Lake, a w serwerach planowane są układy Granite i Sierra Rapids. Premiera procesorów spodziewana jest w 2024 roku.

Intel z najsłabszymi wynikami finansowymi od lat

Przy okazji warto wspomnieć, że ogłoszone wyniki finansowe nie są optymistyczne. Intel wykazał znaczny spadek wpływów - w porównaniu do tego samego kwartału w ubiegłym roku przychody giganta spadły o 1/3. Mówimy o najsłabszych wynikach finansowych od lat. Mało tego! Prognozy też nie są zbyt optymistyczne, bo spadki spodziewane są także w obecnym kwartale. Producent będzie zamykał kolejne działalności (już teraz mówi się o porzuceniu projektu układów scalonych Tofino dla urządzeń sieciowych).

Źródło: Intel, VideoCardz, Tom's Hardware, Computer Base

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eryk333
  6
  Niestety musiało to nastąpić Intel za dużo chce za swoje procki i taka jest prawda mało tego jest nie zbyt skory do opuszczania cen starszych generacji i są to tego skutki taki sam los czeka AMD jeśli nie z bastują z cenami .
  • avatar
   PerfectDAY
   6
   Jak to mówią - chytry dwa razy traci. To odnośnie tych finansowych wyników.
   • avatar
    Marek1981
    2
    Intel mocno podniósł ilość rdzeni w każdej rodzinoe produktów co przełożyło się na wzroście kosztów produkcji a jednocześnie musieli zejść z ceny. Efekt mniejsze zyski.
    • avatar
     yareku
     1
     Akurat segment procesorów wygląda przyzwoicie na tle kart graficznych. Płyta na b660 za około 700 zł ddr4 tani jak barszcz i procesory i3 i i5 12gen w przystępnych cenach.
     • avatar
      driver2
      0
      bardzo dobrze, nowe generacje wpłyną na ceny obecnych, które i tak już oferują świetną wydajność
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       -1
       fajny ten intel. taki ..... gorący :)
       • avatar
        fujiyama
        -2
        Meteor Lake to ostatni gwódź do trumny tej firmy.
        Maksymalnie 14-rdzeni(8p+6e), droga technologia pakowania.
        Będą oferować i3 za 1500zł?