Karty graficzne

Intel ujawnia układy graficzne Xe - nowe rdzenie są naprawdę potężne

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Premiera kart graficznych Intel Xe to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku. Żeby trochę podsycić atmosferę, szef działu układów graficznych ujawnił nowe zdjęcia z laboratorium testowego.

Wiemy, że rodzina Intel Xe ma obejmować praktycznie wszystkie segmenty rynku – począwszy od zintegrowanych układów graficznych, przez karty graficzne dla graczy, a skończywszy na akceleratorach obliczeniowych dla superkomputerów.

Intel Xe - serie kart graficznych

Raja Koduri prezentuje zdjęcia układów graficznych Xe

Wygląda na to, że prace nad układami graficznymi idą pełną parą. Potwierdzeniem tego są posty, które publikuje Raja Koduri na Twitterze - ostatnio zamieścił on na swoim profilu nowe zdjęcia z laboratorium w Folsom w Kalifornii (to właśnie tam są prowadzone prace nad rdzeniami Xe).

Intel Xe - układy graficzne

W lewym górnym rogu znalazł się układ Xe HP dla centrów danych, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu. Obok znalazł się mniejszy chip - być może jest to testowy rdzeń Xe DG1 lub słabszy model z rodziny Xe HP.

Intel Xe - układy graficzne
Inżynieryjna platforma testowa układu Intel Xe DG1

Największe zainteresowanie budzi potężny układ w prawym dolnym rogu – Koduri określa go jako BFP - Big ‘Fabulous’ Package. Możemy podejrzewać, że to topowy rdzeń Xe HP lub model HPC, który znajdzie zastosowanie w superkomputerach i systemach obliczeniowych.

Nieoficjalna specyfikacja układów grficznych Intel Xe

Według nieoficjalnych przecieków, profesjonalne układy graficzne Xe mają bazować na modułowej budowie - w najmniejszym chipie znalazłoby się jedno krzemowe jądro, w średnim dwa, a w największym aż cztery (na taki scenariusz wskazują też rozmiary układów).

Intel Xe - układy graficzne
Inżynieryjna platforma testowa układu Intel Xe HP/HPC

Kiedy premiera kart graficznych Intel Xe?

Premiera pierwszych układów graficznych Intel Xe ma nastąpić jeszcze w tym roku. Na początku zapewne będą to zintegrowane układy graficzne w procesorach Tiger Lake (wiemy, że mają one zadebiutować jeszcze w te wakacje).

Samodzielne układy graficzne najprawdopodobniej pojawią się w późniejszym terminie. Patrząc na przecieki szefa działu kart graficznych, w pierwszej kolejności zapewne będą to akceleratory obliczeniowe do profesjonalnych zastosowań.

Źródło: Twitter @ Raja Koduri, Twitter @ Andreas Schilling, VideoCardz

Zobacz więcej newsów o kartach graficznych:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  Ale co w tych rdzeniach jest "potężnego"? Po prostu są duże, to samo można nadal powiedzieć o Pentium 300 na Slot1. Nadal ich wydajność może być mierna.
  7
 • avatar
  Danketch
  zbliża się sezon wakacyjny - coś czuję, że Pan Raja znowu pójdzie na urlop ;-)
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Cała prawda wyjdzie jak się zapuści na tym Crysis ;)
  4
 • avatar
  kitamo
  No i fajnie ale mnie interesuje konkretnie produkt przeznaczony dla mnie - ile za ile i w czym.
  Jak zrobią Tigera z dobrym IGPU to jest to jestem w targecie bo szukam dobrego proca ze sredniej klasy GPU. Jak nie zrobią to zostaje 4900
  1
 • avatar
  devilson131313
  Proponuje zacząć robić gpu wielkośći kartki A4 i chłodzeniem wielkości pralki.
  1
 • avatar
  Kapitan Nocz
  Raja Kurdi może jest tam projektantem od kształtu i wielkości opakowania tych nowych kart :D ? A swoją drogą to Kurdi wieszczy jedynie temu projektowi, ze bedzie gorąco i za mało prądu w zasilaczu. Uklady konsumenckie napewno nie będą wielo czipowe, nie sądzę żeby debiutującemu w GPU Intelowi udała się sztuka, która nie udała sie narazie ani Nvidi ani AMD. Do pobicia jest 400W TPD od Nvidi i czuje, że Intel idzie na rekord :)
 • avatar
  BariGT
  Ten uczuc kiedy rdzeń jest wielkości 4X Titan RTX a ma wydajność GTX1050 a ty już wiesz, że jedziesz na wakacje XD XD