Procesory

AMD Epyc vs Intel Xeon - testy rok po premierze mogą zaskoczyć

przeczytasz w 1 min.

Testy procesorów zwykle są przeprowadzane na premierę lub krótko po wydaniu jednostek, ale mało kto sprawdza, jak dany model będzie wypadać w dłuższej perspektywie. Redakcja Phoronix postanowiła przeprowadzić takie porównanie na serwerowych modelach AMD Epyc i Intel Xeon.

Jakiś czas temu redakcja Phoronix przeprowadziła testy dwóch serwerów w konkurencyjnych konfiguracjach – początkowo sprawdzono zestaw z dwoma procesorami Intel Xeon Platinum 8280 (2x 28 rdzeni/56 wątków), a później model z dwoma procesorami AMD Epyc 7742 (2x 64 rdzenie/128 wątków). W obydwóch przypadkach testy przeprowadzono na systemie Ubuntu 19.04 (jądro Linux 5.0, kompilator GCC 8.3), który na ówczesne czasy był najnowszą dostępną dystrybucją Ubuntu.

Test procesorów AMD Epyc i Intel Xeon rok po premierze

Redaktorzy postanowili powrócić do testów, aby sprawdzić, jak będzie przedstawiać się wydajność procesorów rok po pierwszych testach (i rok po premierze modeli AMD Epyc 7002 "Rome")  – w tym celu wykorzystano testową wersję systemu Ubuntu 20.04 (jądro Linux 5.8 Git i kompilator kodu GCC 10.1). W przypadku platformy Intela zaimplementowano również nowe mikrokody.

Redakcja przeprowadziła łącznie 116 testów w różnych zastosowaniach – poniżej prezentujemy klika z nich:

Intel Xeon Platinum vs AMD Epyc - 2019 / 2020

Intel Xeon Platinum vs AMD Epyc - 2019 / 2020

Intel Xeon Platinum vs AMD Epyc - 2019 / 2020

Intel Xeon Platinum vs AMD Epyc - 2019 / 2020

Okazuje się, że obydwie platformy rok po premierze zanotowały niewielki wzrost osiągów – platforma z procesorami Xeon średnio przyspieszyła o 6%, a platforma z procesorami Epyc średnio o 4%. Konfiguracja AMD ogólnie rzecz biorąc prezentuje lepsze możliwości (przewaga wynosi około 14%), ale w niektórych testach przewagę zyskują modele Intela (są to głównie aplikacje wykorzystujące instrukcje AVX-512).

Zainteresowanych pełnymi testami odsyłamy do artykułu w serwisie Phoronix.

Wnioski są jasne - test redakcji Phoronix pokazuje, że nowsze oprogramowanie może wpłynąć na poprawę wydajności procesorów. Wzrost wydajności będzie różny dla różnych zastosowań, ale ogólnie rzecz biorąc jest podobny na obydwóch platformach.

Źródło: Phoronix

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  25
  Zapomnieliście dopisac, ze za cene zestawu z Xeonami kupicie 2 z Epicami ale kto by zwracal uwage na takie bzdury XD https://www.youtube.com/watch?v=HuLsrr79-Pw
  • avatar
   kitamo
   18
   "Wnioski są jasne - test redakcji Phoronix pokazuje, że nowsze oprogramowanie może wpłynąć na poprawę wydajności procesorów."
   Nie wydajnosci procesorow lecz zmienila sie wydajnosc oprogramowania pracująca na tych procesorach.
   • avatar
    surfer94
    15
    Tyle, że instrukcje avx-512 zostały wydane przez Intela pod benchmarki, więc to tylko sztuczne pompowanie wykresów dla mediów.
    • avatar
     Ciekawski_
     4
     Jaja sobie robią? Przecież te testy nic nie mówią bez pokazania jak mocno były obciążone rdzenie/wątki. W przypadku tak bardzo wielowątkowych platform to podstawowa informacja, bez której wyniki testów mogą równie dobrze wyrzucić do kosza. Mogę jedynie przypuszczać, że 90% tych testów, nie wykorzystała nawet połowy dostępnych rdzeni/wątków na platformie AMD (ponad 2 razy więcej niż na platformie Intela).
     Gdy wszystkie wątki są z grubsza obciążone, wyniki wyglądają mniej więcej tak:
     https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/LPB4g4wUkeGv74cuJSZShQ-650-80.png
     Z tych ich dziwacznych testów, chyba tylko jeden był w stanie obciążyć w pełni obie platformy:
     https://openbenchmarking.org/embed.php?i=2007168-NE-ONEYEAR4768&sha=7abaeba1fdef&p=2
     Bo Stockfish AI chess engine skaluje się do 512 wątków.

     Te testy miały by sens w przypadku porównania CPU dla typowego PC, a nie platform serwerowych. Tym artykułem Phoronix się zwyczajnie ośmieszył.
     • avatar
      Chiny_X
      2
      Wygląda to tak, jakby linuks został zoptymalizowany pod intela, a AMD ostały się ochłapy.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       no to brakuje jeszcze ile dżuli zostało zużyte na test A i test B i tak dalej. w końcu jest tu mowa o rozwiązaniach serwerowych, gdzie straty mocy mają kolosalne znaczenie.

       ach i jeszcze porównanie cen obydwu platform.

       pozostaje jeszcze beton do skruszenia, czyli dycydenci w firmach którzy są przyzwyczajeni do intela, chociaż bardzo ważnym argumentem jest też dostępność. kupujesz typowego intela? jest od ręki albo tydzień do realizacji zamówienia. jak to ma być typowy amd, to miesiąc lub dłużej.
       • avatar
        Ciekawski_
        2
        @kitamo
        Nie broń tych cwaniaczków z Phoronix. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co tam testowali to proponuję przeczytać post ich administratora - https://www.phoronix.com/forums/forum/hardware/processors-memory/1194242-the-linux-performance-for-amd-rome-vs-intel-cascade-lake-one-year-after-launch
        Tłumaczenie końcówki wpisu - "...To pokazuje, w jaki sposób wydajność oprogramowania Linux ewoluowała w ciągu ostatniego roku zarówno dla Intela, jak i AMD na froncie serwerów, a także jak obecnie konkurują ze sobą obecnie najwyższej klasy SKU."
        Więc oni sami podkreślają, że jest to także test porównawczy najwydajniejszych obecnie platform serwerowych AMD i Intela (z dwoma CPU).
        Oni się zbłaźnili tymi testami. Totalna amatorszczyzna, albo celowy zabieg na zlecenie Intela, który miał pokazać, że wcale nie przegrywa z kretesem. Ale każdy ogarnięty wie jaka jest prawda. Intel "leży i kwiczy" jeśli chodzi o serwery.
        Taki ekstremalnie drogi zestaw Intela przegrywa z kretesem nawet z pojedynczym 3990X, w testach wielowątkowych - https://www.tomshardware.com/reviews/amd-threadripper-3990x-review
        W pozostałych to już nawet nie ma co porównywać, bo niskie zegary CPU serwerowych nie dają im szans nawet z 9900K itp.
        • avatar
         lkozierowski
         1
         pomijając to, że avx-512 można sobie wsadzić między pośladki, to faktycznie macie rację xD...