Procesory

Intel zapowiada nowe procesory do laptopów. Premiera może być zaskoczeniem

przeczytasz w 1 min.

Czekacie na procesory Intel Raptor Lake? Nowe modele mogą mocno namieszać nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale też w laptopach – producent potwierdził plany wydania mobilnych jednostek.

Procesory Intel Raptor Lake (13. generacja Core) to kolejna odsłona hybrydowej architektury, gdzie połączono dwa typy rdzeni: P-Core i E-Core. Nowa generacja ma zaoferować jeszcze więcej rdzeni/wątków, co przełoży się na jeszcze lepsze osiągi.

Jakiś czas temu producent zapowiedział, że jednostki trafią do komputerów stacjonarnych (potwierdzają to liczne przecieki z wynikami wydajności). Na tym plany niebieskich się nie kończą.

Procesory Intel Raptor Lake także dla laptopów

Podczas sprawozdania finansowego za drugi kwartał, szef Intela potwierdził wydanie procesorów Raptor Lake dla desktopów i laptopów. Co ciekawe, mobilne układy miałyby zadebiutować wcześniej niż się spodziewamy.

[...]Spodziewamy się wykorzystać ten impet wprowadzając na rynek rodzinę produktów następnej generacji - Raptor Lake - zaczynając od modeli dla komputerów stacjonarnych jesienią tego roku, a następnie modele dla urządzeń mobilnych do końca roku. Rodzina Raptor Lake zaoferuje użytkownikom znaczne korzyści, w tym dwucyfrowy wzrost wydajności w odniesieniu generacja do generacji i kompatybilność z gniazdami Alder Lake.

- Pat Gelsinger

Wypuszczenie układów pod koniec roku jest sporym zaskoczeniem, bo zwykle do tej pory mobilne jednostki debiutowały na początku roku podczas targów CES. Dokładna specyfikacja nowych modeli jeszcze nie jest znana, ale spodziewamy się większej liczby rdzeni/wątków i poprawy wydajności. Zapewne w podobnym terminie pojawią się pierwsze laptopy z "raptorami".

Źródło: Intel

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  3
  GPU nie wyszły to trzeba ratować tyłek jakimiś CEPami...
  • avatar
   portoryko
   2
   Co przełoży się na jeszcze większe rdzeniowe bordello, mimo że jest teraz, Windows ma problem z ogarnięciem różnych rdzeni.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    'zaskoczenie', 'namieszał' , typowe słowa @Pawła . to już dawno nie zaskakuje, a wymieszanego bardziej wymieszać się po prostu nie da.